×
Mobilā versija
+7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
2. decembris, 2015
Drukāt

Apē trīs mēnešus jāgaida uz ierēdņiem, lai nodotu bērnudārzu (9)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Apes bērnudārza "Vāverīte" vadītāja Iluta Apine ir sarūgtināta – bērnudārzs uzbūvēts, telpas izmantot nedrīkst.

Viedokļi

Sanita Šķiltere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece: "Uz garajām rindām Valsts zemes dienestam vajadzēja reaģēt operatīvi. Uzmērītāji atalgojumu saņem pēc padarītā darba, viņi veic maksas pakalpojumu un papildu naudas piešķīrums no valsts budžeta nav vajadzīgs. Īpaši neizdevīgā situācijā atrodas lauku pašvaldības, kam jāapmaksā arī tālais ekspertu ceļš no Valsts zemes dienesta reģionālās nodaļas līdz būvobjektam. VZD teritoriālo nodaļu likvidēšanas dēļ laukiem ir nodarīts pāri. Latvijas Pašvaldību savienība ir aicināta noklausīties šā brīža situācijas raksturojumu VZD."

Ivars Kalniņš, SIA "Vireši" valdes loceklis: "Mūsu uzņēmums nodeva ekspluatācijā attīrīšanas iekārtas, izmantojot Lauku atbalsta dienesta piešķirto ES līdzfinansējumu. Vienīgā iespēja iekļauties termiņā bija maksāt paaugstināto tarifu. Kad to izdarījām, nedēļas laikā inventarizācijas akts bija gatavs. Mums nebija liela būve, varējām atļauties maksāt, tomēr lieliem objektiem summas ir iespaidīgas. Uzskatu, ka VZD uzmērīšanas darbiem ir nepietiekami daudz darbinieku."

Apes bērnudārza “Vāverīte” piebūvē bērnus vēl nedrīkst ielaist, jo trīs četri mēneši jāgaida uz ierēdņiem.

Valsts zemes dienests (VZD) jau kopš vasaras būtiski kavē būvju kadastrālās uzmērīšanas (inventarizācijas) pakalpojuma sniegšanu, īpašas neērtības sagādājot mazajām pašvaldībām. Dienestā zina garo rindu iemeslus, tomēr tās mazināt nesola. Pasūtītājus aicina pieteikties rindā uz uzmērīšanu jau būvniecības gaitā.

Liek gaidīt līdz februārim

Apes bērnudārza “Vāverīte” jaunajai piebūvei patlaban jau saliktas jaunās mēbeles, tomēr aptuveni 30 bērnus ērtajās un gaišajās telpās nedrīkst ielaist. Iemesls – ēka nav pieņemta ekspluatācijā.

Šis process jāsāk ar VZD inventarizāciju, kam novada pašvaldība VZD Vidzemes reģionālās nodaļas Gulbenes klientu apkalpošanas centrā pieteicās šā gada 12. oktobrī. Deviņas dienas vēlāk šī VZD nodaļa izrakstīja un piesūtīja avansa priekšapmaksas rēķinu par 225,50 eiro, kuru novada dome samaksāja tajā pašā dienā. VZD pārstāvji informēja, ka līdz 12. novembrim ieradīšoties bērnudārza piebūvē, bet pasūtījuma izpildes termiņš esot 1. decembris.

“Latvijas Avīzes” žurnālistu vizītes laikā Apē aizvadītajā nedēļā VZD pārstāvji Apes novada domi jau bija informējuši, ka viņi varot ierasties, agrākais, nākamā gadā februārī. Tātad trīs mēnešus vēlāk pēc iesniegtā pieteikuma. Visu šo laiku bērniem jāuzturas pielāgotās telpās, jaunā piebūve ir jāapkurina. Paskaidrošu, ka bez tehniskās inventarizācijas atzinuma būves pieņemšanu ekspluatācijā nevar sākt. Likumā noteiktais termiņš būvju kadastrālās uzmērīšanas pakalpojumam ir viens mēnesis. Apes bērnudārzam to solīja veikt pēc trim četriem mēnešiem.

Kavēšanās iemesli

Tieslietu ministrijas (TM) reliģijas un sabiedrisko lietu nodaļas vadītāja Jekaterina Macuka atzina – viņa nezinot, cik ilgi esot jāgaida rinda kadastrālās uzmērīšanas pakalpojuma saņemšanai. Pēc viņas teiktā, “ir sakrituši daudzi nosacījumi, kas liek ilgi gaidīt uz uzmērīšanu”, tostarp pasūtījumu skaits kāpis par 13 – 15%. Pirmkārt, tuvojas 2007. – 2013. gada ES plānošanas perioda beigu termiņš un Rīgas reģionā sarežģīto un liela apjoma pasūtījumu skaits pieaudzis par 37%. Otrkārt, mainījusies nekustamā īpašuma nodokļa politika attiecībā uz savlaicīgi ekspluatācijā nenodotām ēkām Pierīgas pašvaldībās. Ja ir pārsniegts būvniecības termiņš, līdz būves nodošanai ekspluatācijā piemēro nodokli 3% apmērā, ko aprēķina no lielākās kadastrālās vērtības – būvei piekritīgās zemes vai būves kadastrālās vērtības. Šā iemesla dēļ būvju īpašnieki esot radījuši papildu pieprasījumu pēc VZD pakalpojumiem, galvenokārt Rīgas reģionā.

Kā mazina rindas

VZD būtībā atzīst, ka “piesaista reģionu darbiniekus Rīgai, kur visvairāk kavējas ēku nodošana ekspluatācijā. Prioritāte ir, piemēram, ES projekti un par kredītiem būvētās ēkas”, stāstīja ierēdne. Kad paudu pārsteigumu, kāpēc bērnudārza ēku kadastrālā uzmērīšana nav iekļauta prioritāšu sarakstā, Macuka teica, ka viņa nosaukusi vien dažus piemērus. Arī bērnudārzi esot svarīgi.

VZD preses sekretāre Sandra Vīgante pastāstīja, ka Gulbenes birojā rinda izveidojusies, ņemot vērā apjomīgus valsts robežas infrastruktūras objektu būvju uzmērīšanas darbu pasūtījumus un vienlaikus nepieciešamību novirzīt Vidzemes reģionālās nodaļas speciālistus darbam Rīgas reģionā, kur rindā esot jāgaida līdz diviem mēnešiem. Iznāk, Ape, kur jāgaida vismaz trīs četri mēneši, ir mazāk svarīga nekā Rīga.

Neizpratni raisa Vīgantes skaidrojums par to, ka pie ilgās gaidīšanas vainīga esot pati Apes pašvaldība. “VZD Gulbenes reģionālajā nodaļā Apes pašvaldību informēja par termiņa pārcelšanu. Mēs neesam tik zinoši, ka Apē ir īpaša situācija. Pašvaldībai vajadzēja vērsties pie mūsu reģionālā biroja vadītāja, lai par to pavēstītu,” tā S. Vīgante. Vai “īpašās” situācijas problēmas risināšana nozīmē arī īpašu pateicību? Noteikti ne. S. Vīgante teic, ka kopš šā gada jūlija VZD darbā pieņēmis 16 kadastrālos uzmērītājus, tomēr, kā redzams, nepietiek.

Uzmērītājus neviena augstskola neapmācot, tas esot jādara VZD ekspertiem, piebilda Sandra Vīgante. VZD uzmērīšanas darbiem piesaistījis arī dienesta citu specialitāšu ekspertus un palielinājis to uzmērīšanas darbu īpatsvaru, ko var veikt birojā, nedodoties uz būvi. Patlaban arī izvēlas pieteikumus – vispirms izpilda tos pasūtījumus, kas saistīti ar ES investīciju fondu projektu finansējumu, valsts nozīmes objektiem, veselības un izglītības iestāžu objektiem, kā arī komersantu iespējamajiem investīciju zaudējumiem. Jāsecina – ja tā patiešām būtu, tad attieksme pret Apes bērnudārza piebūvi būtu citāda. VZD preses dienestā arī nestāsta, ka, maksājot paaugstināto maksu par pakalpojumu, pie uzmērīšanas tiek ārpus rindas.

Apes pašvaldībai paveicās – pēc “Latvijas Avīzes” intereses VZD uzmērītāji dažu nākamo dienu laikā devās uz bērnudārzu un veica inventarizāciju. Tomēr uzmērīšanas problēmai, kopā ņemot, risinājuma nav.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. ko visi čīkst!!! BRĪVĀ LATVIJA ! JAU25 GADI VISS TUR KUR SAULE NEIESPĪD!

 2. Un kapēc nevar pasūtīt to VZD vai kādu citu ierēdni un/vai korumpantu trīs mājas tālāk?

 3. Un skumjākais ,ka TM,FM,PKC savās atbildēs atklāaati raksta ,ka vēlas turpināt šoPSRS laika sistēmu ,Jo tādu izglītību ir ieguvuši pie padomju laika akadēmiķiem un profesoriem .Kad bedzot Latvijā būs BRĪVĀ TIRGUS EKONOMIKA?

 4. Kad Jūs visi beidzot sapratīsiet ka,inventarizācija ir Latvijas PSR likumdošanas palieka ,jo būvvaldēģeodēzists atbild par visu projekta izpildīto darbu precizitāti .VZD grib turpināt veco sistēmu. Krievijai Pasaules Tirdzniecības Organizācija UZDEVA 3 mēnešos likvidēt inventarizātorus unvērtētājus unvasaras sākumā mūsu prese rakstīja par 150 000ierēdnu atbrīvošanu .Vai Latvija gaida ,ka PTO tā pat liks izdarīt?

 5. pašvaldība nekad nav vainīga! Atbildēt

  Pasūtīt uzmērīšanu vajadzēja pirms pasūtīt mēbeles un uzklāt gultas. Tām nav jāparādās būvju plānā. Paši nepareizā secībā saplānojuši veicamos darbus.

 6. sociāli atstumtais Atbildēt

  tomēr , vai mēs mūsu mazajiem , mūsu mīlulīšiem , mūsu cukuriņiem vēlam tik sliktu bērnību ?
  runa ir par jaunbūvē iestrādātajiem materiāliem , krāsām ,putām , špektelēm utt,
  Vācijā jaunuzceltu dzīvojamo ēku ,, nostādina,, pat gadu ! ! !
  Tikai pēc tam tiek atļauts to apdzīvot !
  šoreiz , šinī gadījumā APES MAZAJIEM IR P A V E I C IE S !

 7. Kārtējā mūsu valsts ierēdņu bezatbildība un visatļautība. Nožēlojamā valsts un visi tās priekšstāvji.

  • Nu tä nav Mums kaimini mäju uzcirta menesha laika un tulit gäja ieksha dzivot, Väcieshu gimene….ar maziem berniem,,, Varejäm tikai papbrinities…. cik atri…

 8. Muļķu zeme? Laikam gaida tos % no vājākiem…Modiniet Vienotības Straujumu, lai beidz čučēt un sāk sainiekot!

Draugiem Facebook Twitter Google+