×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
16. februāris, 2018
Drukāt

Par kultūrvēsturiskiem īpašumiem “plēsīs” mazāku nodokli (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Mājokļu īpašnieki Rīgas centrā, Mežaparkā, Jūrmalā un citur turpinās maksāt ar viņu ienākumiem nesamērīgu nodokli.

Šogad Valsts zemes dienests (VZD) par 30% samazinājis kadastrālo vērtību dzīvojamās apbūves zemei, kurai noteikts kultūrvēsturiskā pieminekļa statuss. Tādējādi vietējās pašvaldībās šim gadam aprēķinātās nekustamā īpašuma nodokļa summas, kas pašvaldībām jānosūta maksātājiem līdz 15. februārim, nepieaugs galvu reibinošos apmēros kā aizvadītajos gados. Iespējams, kādai daļai iedzīvotāju pat samazināsies.

Tiesa, šis samazinājums skar vien 9203 zemes īpašumus jeb mazāk par 1% no visiem VZD uzturētajā Nekustamā īpašuma kadastra reģistrā reģistrētajiem zemes īpašumiem, kopskaitā 1 015 275.

Rīgā zemes kadastrālais novērtējums samazinājies vēsturiskajā centrā Vecrīgā, tā dēvētajā klusajā centrā – K. Valdemāra ielā no centra tālākajā galā, Zirņu ielas, Senču un Miera ielas, Eksporta, Vīlandes, Vidus, Ausekļa un Rūpniecības ielas rajonā –, kā arī Mežaparkā. Pārdaugavā samazinājums skāris Ķīpsalu un Torņakalna rajonu, Kalnciema ielas apkaimi.

Jūrmalā vērtības samazinātas 3482 zemes gabaliem Ķemeros, Asaros, Mellužos, Jaundubultos, Lielupē, Majoros un Dzintaros.

Citur vislielākais to zemes gabalu skaits, kurus ietekmē samazinājums, ir Ķekavas novadā – 245, Rucavas novadā – 133, Ventspilī – 123 un Daugavpilī – 113. Pārējās pašvaldību teritorijās šo zemes gabalu skaits ir mazāks par 100.

Kā vēsta VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas departamenta direktora vietniece Rita Pētersone, kadastrālās vērtības, to skaitā samazinātās zemei, ir publicētas portālā www.kadastrs.lv, kur par tām var uzzināt pēc kadastra numura, apzīmējuma, īpašuma adreses vai nosaukuma.

VZD amatpersona piebilst, ka kadastrālās vērtības var būt mainījušās, ja, piemēram, zemei vai ēkām pašvaldība noteikusi citu lietošanas mērķi, Nekustamā īpašuma valsts kadastrā reģistrēti jauni apgrūtinājumi – izbūvēts jauns gāzes vads vai citas komunikācijas. Tāpat vērtības mainījušās, ja zeme pārmērīta vai ja ticis precizēts ēkas fiziskais nolietojums, ēkai uzbūvēts jauns stāvs. Aizvadītajā gadā šādu izmaiņu bijis pietiekami daudz: ap 5000 dzīvojamo ēku mainījusies kopplatība, ap 2000 dzīvojamo ēku mainījies fiziskais nolietojums, ap 5000 zemes īpašumu mainījušies pašvaldību noteiktie lietošanas mērķi, aptuveni 13 000 zemes īpašumu noteikti citi apgrūtinājumi.

Kā zināms, nodokļa sloga kāpums uz laiku piebremzēts arī visiem pārējiem nekustamā īpašuma nodokļa maksātājiem. Pēc valdības rīkojuma Finanšu ministrijā izveidotā darba grupa pēc gadu ilgas gudrošanas par to, kā turpmāk aplikt ar nodokli nekustamus īpašumus, neizgudroja neko labāku kā iesaldēt tās līdz 2019. gada 31. decembrim, ko Saeima arī izdarīja, 2017. gada 18. maijā pieņemot grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā.

Ar šo tā dēvēto iesaldēšanu būtībā nekustamā īpašuma nodokļa slogam nekāds atrisinājums nav atrasts. Vien ar kadastrālo vērtēšanu ievārītā putra atlikta sāņus, lai to izstrebj nākamā valdība. Turpmākos divus gadus nodokļa slogs nesamazināsies, mājokļu īpašnieki Rīgas centrā, Mežaparkā, Jūrmalā un citur turpinās maksāt ar viņu ienākumiem nesamērīgu nodokli.

Uz jautājumu, vai zemei samazinātās vērtības ir iekļautas nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinos, Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieka vietniece Ināra Papina atbild apstiprinoši, jo par 2018. gadu šo nodokli aprēķina no vērtības, kas noteikta 1. janvārī. “Ja kultūrvēsturiskā pieminekļa apgrūtinājums ir reģistrēts Nekustamā īpašuma valsts kadastra reģistrā, tad nekustamā īpašuma nodoklis par zemi, kurai noteikts ar dzīvošanu saistītais lietošanas mērķis, samazināsies,” skaidro viņa.

Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes sagatavotajā tabulā uzskatāmi redzams, kā aizvadītajos gados kadastrālo vērtību ietekmē dramatiski kāpušas nekustamā īpašuma nodokļa summas un kā tās šogad ietekmē kadastrālo vērtību samazinājums par 30%.

 

20180215222107_2142

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Draugiem Facebook Twitter Google+