Kultūra
Mūzika

Apkalna un Kaupers atklās ērģeļu noslēpumus0

Foto: Travelnews.lv

Sākusies biļešu tirdzniecība uz trešo Starptautisko ērģeļmūzikas festivālu “ORGANismi”, kura mākslinieciskā vadītāja ir pasaulē pazīstamā mūziķe, jaunās Hamburgas Elbas filharmonijas Goda ērģelniece Iveta Apkalna, LA.lv uzzināja koncertzālē.

Festivālā, kas Rēzeknē notiks no 25. līdz 29. oktobrim, izskanēs trīs unikālas programmas, kuras festivālam veido ērģelniece Iveta Apkalna, mūziķis Renārs Kaupers un ungāru ērģeļu improvizators Lāslo Fassangs. Programmas ļaus atklāt ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādās iespējas.

Trešdien, 25. oktobrī, plkst. 18 Iveta Apkalna, Renārs Kaupers un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkņi aicina uz festivāla atklāšanas koncertu “Viens prāts ar otru”. Iepriekšējos festivālos Ivetas Apkalnas un bērnu sadarbībā tapuši īpaši uzvedumi “Saule. Bērni. Rainis” un “Ja es būtu”. Šajā gadā tieši festivālam top muzikāls uzvedums ar Renāra Kaupera dziesmām, kuras jaunos aranžējumos izpildīs pats autors, J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas bērni un jaunieši, instrumentālā grupa Eināra Lipska vadībā.

“Skaņas noslēpumi”. Zinātniskais teātris bērniem skanēs ceturtdien, 26. oktobri, plkst. 18. Iedvesmojoties no digitālo ērģeļu būtības, pērngad festivālā “ORGANismi” bērni varēja atklāt elektrības dažādo dabu, bet šogad, turpinot sadarboties ar zinātnisko teātri “Laboratorium.LV”, varēs mēģināt atklāt skaņas noslēpumus – kā tā rodas un kādas ir metodes skaņas radīšanai.

Ivetas Apkalnas solokoncerts “Bahs reiz trīs” – piektdien, 27. oktobrī, plkst. 19. Ērģelnieces Iveta Apkalnas soloprogramma festivālam tapusi, domājot par un ap Johanu Sebastiānu Bahu, “Svēto Trīsvienību” mūzikā, viņa nemirstīgo muzikālo mantojumu un ietekmi gadsimtu garumā.

Sarunas pirms koncerta notiks piektdien, 27. oktobrī, plkst. 18, un tajās muzikoloģe un Latvijas Radio 3 “Klasika” redaktore Ilze Medne ikvienu Ivetas Apkalnas solokoncerta apmeklētāju iepazīstinās ar koncertā skanošo darbu autoriem, skaņdarbu tapšanas vēsturi, muzikālo uzbūvi un atskaņojuma tradīcijām.

Koncertā “Melnbaltās variācijas” svētdien, 29. oktobri, plkst. 17 līdzdarbosies Lāslo Fassangs (Ungārija), Hamond ērģeles un kino. Lāslo Fassangs (László Fassang) ir viens no daudzpusīgākajiem savas paaudzes ērģelniekiem. Ar 1934. gadā izgudrotajām “Hammond” ērģelēm, kas apvieno ērģeļu un klavieru iespējas, mūziķis pirmo reizi satikās 2002. gadā Kanādā un nu atzīst, ka tās ir viņa izaicinājums un iedvesmas avots. Improvizatora koncerta programmā – improvizācijas un skaņu celiņi dažādu valstu un gadu desmitu melnbaltajām kinofilmām.

Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi” Rēzeknē pirmo reizi izskanēja 2015. gada oktobrī, divu gadu laikā parādot ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas. Festivāla dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu Johannus Eclessia iegāde 2014. gadā. Līdzīgi kā organismi, ērģeles ir sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas maiņa. Spēlējoties ar vārdiem organ (grieķu val. ērģeles) un organismi, festivāla rīkotāji atklāj vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas.

Biļešu cena no 5 līdz 15 eiro, GORS Kultūras vēstnieku programmas dalībniekiem 30% atlaide.

LA.lv
ĢK
Ģirts Kasparāns
Kultūra
Čehu lakstīgala apklususi… Karelu Gotu mīlēja abās “dzelzs aizkara” pusēs
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Liepājas teātrī pēdējo reizi spēlēs Džilindžera iestudēto izrādi “Platonovs un viņa sievietes”
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
Izstādē “Dzintarzeme” – trīs mākslinieki par Latviju un tās vērtībām
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Ilona Līce lidostas rindu galā. Arī godīgajiem jāpiemaksā? “LA” nedēļas apskats
15 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
Ar budžeta deficītu stimulēs ekonomiku, nevis jostas savilkšanu? 1
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdiena būs stipri vējaina, Kurzemē gaiss jau iesilis līdz +16 grādiem
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Atsevišķu jomu speciālistiem valsts pārvaldē maksās lielākaa algas
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: VID ierodas pie emigrantiem Anglijā 5
10 stundas