×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
31. jūlijs, 2014
Drukāt

Apķīlā žurnāla “Ir” izdevēja aktīvus; tiesai pārmet uzbrukumu vārda brīvībai (9)

Foto: LETAFoto: LETA

Rīgas Centra rajona tiesa, apmierinot maksātnespējas administratora Māra Sprūda pieteikumu, nolēmusi apķīlāt žurnāla “Ir” izdevēja AS “Cits medijs” aktīvus 22 979 eiro apmērā, biznesa portālu “Nozare.lv” informē “Cita medija” valdes locekle Gundega Grīnberga.

Lēmums par prasības nodrošināšanu nav pārsūdzams, apstiprināja tiesas pārstāve Līva Tutina.

Lēmums pieņemts civillietā, kurā Sprūds vēršas pret “Ir” saistībā ar žurnāla pētnieciskajām publikācijām, prasot kompensāciju par goda un cieņas aizskaršanu. Tutina aģentūrai LETA norādīja, ka tiesas sēde šajā lietā vēl nav nozīmēta, turklāt šīs lietas tiesneša sastāvs šobrīd ir atvaļinājumā.

Kā uzsver Grīnberga, “Ir” pilnībā noraida Sprūda prasību un tiesas lēmumu par aktīvu apķīlāšanu uzskata par nesamērīgu un demokrātiskā valstī nepieļaujamu uzbrukumu vārda brīvībai.

Viņa norāda, ka “šis ir pirmais mums zināmais gadījums Latvijas tiesu praksē, kad pret mediju vērstā prasībā par goda un cieņas aizskārumu tiesa piemēro mantisko nodrošinājumu jeb “iesaldē” izdevniecības līdzekļus, kaut gan lietas izskatīšana pēc būtības nav sākta un līdz ar to nav zināms, vai kompensācijas prasība ir pamatota”.

Rīgas Centra rajona tiesas tiesneses Sandras Meliņas personā lēmumu par “Cita medija” naudas un mantas apķīlāšanu 22 979 eiro apmērā pieņēmusi, apmierinot Sprūda pieteikumu par prasības nodrošināšanu civillietā, kurā pazīstamais maksātnespējas administrators šo summu norādījis kā vēlamo kompensāciju, vēršoties pret žurnāla “Ir” 2012.gada septembra publikāciju “Maksātnespējas ķēķis”.

Civillieta pēc Sprūda prasības par goda un cieņas aizskaršanu ierosināta jau 2012.gada decembrī, taču tiesa pusotra gada laikā joprojām nav sākusi tās izskatīšanu pēc būtības.

“Tiesas rīcība ir absurda. Tā vietā, lai beidzot izskatītu lietu un izlemtu, vai administratora Sprūda gods ir aizskarts un kompensācijas prasība pamatota, tiesa ir paguvusi jau trīs reizes skatīt jautājumu par “Ir” aktīvu apķīlāšanu. Sprūdam nav izredžu uzvarēt prāvā, tāpēc viņš velk laiku un cenšas kaitēt “‘Ir”, kā nu māk. Šī parodija par tiesiskumu tikai apliecina, cik ļoti Latvijas tiesu sistēmā nepieciešamas reālas reformas, kuras ir pieteiktas arī maksātnespējas administrācijas sfērā, taču nemitīgi tiek bremzētas,” norāda žurnāla “Ir” galvenā redaktore Nellija Ločmele.

Žurnāls “Ir” turpināšot iznākt, un tā izdevējs nekavējoties veikšot visas nepieciešamās darbības, lai panāktu aktīvu apķīlāšanas atcelšanu.

“Šī būs jau ceturtā reize neilgā laikā, kad tiesa lems par prasības nodrošinājumu. Rīgas Centra rajona tiesa jau 9.maijā noraidīja Sprūda lūgumu apķīlāt “Ir” izdevēja aktīvus, taču Rīgas apgabaltiesa 8.jūlijā atcēla šo lēmumu, norādot uz tā pamatojuma trūkumu un uzdodot jautājumu skatīt atkārtoti, kas 22.jūlijā arī izdarīts. Diemžēl mūsu tiesu kļūdas bieži nākas labot Eiropas Cilvēktiesību tiesai. Ceru, ka šoreiz to novērsīs tiesa tepat Latvijā, jo nelikumīga vēršanās pret vārda brīvību ir grābeklis, uz kura uzsisti puni jau maksājuši ļoti dārgi,” saka Ločmele.

Žurnāla “Ir” publikācijas par nelikumībām maksātnespējas procesos izraisījušas ne tikai dziļu publisko rezonansi, bet arī atsevišķu personu pretreakciju – līdzās Sprūdam arī kādreizējais maksātnespējas administrators un Tieslietu ministrijas amatpersona Aigars Lūsis vērsies tiesā ar pieteikumu par goda un cieņas aizskārumu. Arī šo prasību “Ir” noraida, bet tās izskatīšana pēc būtības tiesā nav sākta, norāda žurnāla pārstāvji.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

  1. Interesanti gan: vārda brīvība ir viss, bet cilvēka gods un cieņa – nekas! Žurnālisti cilvēku var apvainot, zākāt, nomelnot, bet kad viņš aizstāv savu godu, tad tā esot vārda brīvības apspiešana! Cik ilgi kultivēsim šādu pseidomorāli?

  2. tas vien parāda maksātnespējas administratoru mafijas spēku. tas nenozīmē, ka visa tiesu sistēma ir nopirkta, bet kāda daļa ir un labi, ka mediji tomēr met pie miera savstarpējās nesaskaņas, sadotas rokās un metas cīņā. tā turpināt

  3. Par ko brīnamies, spriedums ir tikai “loģisks”, nemot vērā, ka tiesu administratori/izpildītāji ir barotava tūdaliņiem, kuri savukārt jau gadiem ilgi ir ” jumts ” korumpētajai tieslietu sistēmai. Pretīgi!

  4. sorozīdu politika – sajaukt sakārtotību, melot un uzdzīvot … Kāds te sakars ar vārda brīvību? … haha hahahaaa! :))))

  5. Izskatās, ka tiesu sistēma izrēķinās ar “Ir” , par žurnāla kritisko attieksmi pret veidu, kā Latvijas tiesās tiek izskatītas Civillietas un maksātnespējas procesi.

  6. Jo mazāk “goda un cieņas” kādā valstī, jo vairāk par to runā.

  7. nabaga sorosīdi

Draugiem Facebook Twitter Google+