Foto no R. Rogales personīgā arhīva

Apkopēji priekšnamam – kājslauķi. Kurš labāk uzsūks netīrumus? 0

Visi kājslauķi, šķiet, pilda vienu un to pašu funkciju, tomēr izrādās, ka tie domāti dažādu netīrumu savākšanai. Lai smiltis, putekļi, dubļi un sniegs, kas telpās nonāk ar apavu zolēm, tiktu savākti pēc iespējas labāk, jāizvēlas atbilstoši kājslauķi.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Lasīt citas ziņas

Speciālisti kājslauķus iedala divās lielās grupās – rupjajos un slapjajos. Rupjos veido no izturīgākiem materiāliem – visbiežāk no metāla restēm, kas nereti komplektētas ar abrazīvu šķiedru, tie mēdz būt arī no poliamīda vai reljefas gumijas. Šie kājslauķi vislabāk notīra smiltis, dubļus, zemes daļiņas un slapja sniega paliekas. Slapjos veido no materiāliem, kas labi uzsūc mitrumu un putekļus. Tie ir kokosa šķiedras, sintētiskās un dabiskās šķiedras paklāji, kas uzkrāj putekļus un netīrumus, kā arī uzsūc mitrumu. Kokosa un sintētisko šķiedru paklāji var būt gan ar gumijas pamatni, gan bez tās.

Durvju ārpusē, lai notīrītu zoles no dubļiem un zemes pikām, derēs reljefas gumijas paklājs vai poliamīda kājslauķi. Labs risinājums būs metāla restes, kas ir izturīgas un ilgi kalpo, vienīgi jāņem vērā, ka šāds kājslauķis neuzsūks mitrumu un zem tā sakrāsies arī krietna kaudze netīrumu, turklāt cilāt to nav ērti – smags.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pamatīgāks variants – metāla restes ar papildu abrazīvo šķiedru (visbiežāk kokosa) klājumu. Šāds kājslauķis notīrīs gan netīrumus, gan uzsūks mitrumu, tam gan ir cits trūkums – šķiedra ar laiku zaudē sākotnējo krāsu, nodilst un smērējas.

Ja abrazīvo šķiedru paklājs nav kombinēts ar restēm, to labāk novietot durvju iekšpusē, jo klājums, atrodoties āra apstākļos un saskarē ar zemi, visu laiku saglabāsies mitrs un tāpēc kalpos īsāku laiku.

Reljefas gumijas trūkums – tas neuzsūc mitrumu un ap to veidojas peļķe, kas vēsākā laikā apledo. Savukārt poliamīda kājslauķi ātri nodilst un arī neuzsūc mitrumu. Šie abi veidi vislabāk der tur, kur jāsavāc sausi netīrumi – putekļi, smiltis, skaidas.

Ja nepieciešams paklājs durvju iekšpusē, kas labi uzsūc mitrumu, derēs gan kokosa, gan sintētiskās šķiedras paklāji ar īpašu uzsūkšanas spēju un gumijas pamatni. Ļoti dubļainam laikam lieliski derēs sintētiskās šķiedras paklāji uz gumijas pamatnes. Īpaši izdevīgi paklāji, kurus var iegādāties metros. Mitrumu labi uzsūks arī kokosa šķiedras paklāji, tikai tos vajadzēs regulāri izpurināt, jo pa­klāja dziļumā uzkrājas smiltis.

Starp diviem stāviem vai istabām var izmantot paklājus no dabiskajām šķiedrām, kas ir draudzīgi cilvēku veselībai un piesaista putekļus.

UZZIŅA
Vislabāk netīrumus izdosies savākt, ja kombinēs abu veidu kājslauķus, novietojot rupjo pie ārdurvīm, bet slapjo iekštelpās. Abus ieteicams novietot abpus slieksnim, lai starp tiem neveidotos slapja zona.
Izvēloties piemērotu kājslauķa izmēru, rēķinās, cik cilvēku to ikdienā lietos, uz tā slaucīs kājas vai ies tam pāri. Divu triju cilvēku ģimenei pietiks ar aptuveni 40/50 cm lielu paklāju durvju ailas platumā. Lielākai ģimenei vajadzēs vismaz 70/80 cm lielu kājslauķi, bet paklājam, kam staigā pāri, jābūt vismaz 2 m garumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.