Aplami uzskati par naudu jūsu bērnos 0

Mūsdienu laikmetā, kur valda debetkartes, skaidras naudas iemaksas un izmaksas automāti, tiešsaistes rēķinu apmaksāšana un naudas noguldījumi krājkontos, maziem bērniem ir krietni vien ierobežotāka izpratne par naudu un tās vērtību nekā iepriekšējo paaudžu bērniem, kuru bērnībā visvairāk valdīja tieši skaidra nauda. Tas ir īpaši satraucoši pašreizējā ekonomiskajā situācijā ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē, jo ir svarīgi uzsvērt finansiālās atbildības nozīmi bērniem jau augot ģimenē. Jūs kā vecāki savā ģimenē varat sākt izglītot bērnus naudas jautājumos jau pirmsskolas vecuma gados. Vienkārši atcerieties, ka jūsu mācībstundām ir jābūt atbilstošām bērna sapratnes līmenim. Jūs varat arī sākt dažiem aplamiem priekšstatiem par naudu, kādus jūsu bērni jau ir paspējuši uzķert savas dzīves laikā, izskaidrojot situācijas patieso būtību. Tas ir tāpat kā labāko kredītu salīdzināšanas gadījumā – jums ir jāizvērtē vairākas pieejamās opcijas, lai izvēlētos izdevīgāko, pirms pieņemt galīgo lēmumu. Bet, ja runājam, par bērnu paustajiem aplamajiem uzskatiem, šeit būs populārākie:

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
VIDEO. “Vai tu zināji, ka krāpniekam nemaz nav svarīgi, vai tev kontā ir vai nav nauda?” Padoms kā pārbaudīt, vai krāpnieki uz tava vārda nav paņēmuši kredītus 4
Lasīt citas ziņas

Bērnu uzskats Nr. 1: Nauda nekad neizbeigsies

Tāpat kā daudzi bērni uzskata, ka bankomāti ir tie, kas bez ierobežojuma maksā jums algu, daudzi mazi bērni neapzinās, ka viņu vecākiem ik mēnesi tiek piešķirts noteikts naudas daudzums, ko tērēt. Senākos laikos bērniem bija labāks priekšstats par naudas ierobežojumiem, jo cilvēki vairāk paļāvās uz skaidru naudu, to bija vizuāli labāk pamanīt. Tagad lielākā daļa naudas ir tieši elektroniska un arī tirdzniecība tāda ir, tāpēc maziem bērniem naudas jēdziens ir daudz abstraktāks. Pastāstiet savam bērnam, ka jūs saņemat noteiktu algu par darbu un ka jums ir jāizlemj, kā jūs šo algu iztērēsiet. Paskaidrojiet, ka lielākā daļa no jūsu naudiņas aiziet uz lietām, kas nepieciešamas ģimenei, piemēram, pārtiku, māju un automašīnu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bērnu uzskats Nr. 2: Nauda paredzēta tikai lietu iegādei

Lielākā daļa bērnu savas dzīves laikā jau ir pieredzējuši, ka viņu vecāki veic tūkstošiem darījumu veikalos. Bet, tā kā viņi reti redz savu mammu vai tēvu veicot rēķinu apmaksu, viņi var uzskatīt, ka nauda ir paredzēta tikai dažādu materiālo priekšmetu iegādei veikalos. Bērni var būt šokā un neticēt jums, kad viņi pēkšņi uzzina, ka dzīvesvieta, kurā dzīvot ģimene, nav bez maksas. Kādā brīvā brīdī parādiet savam bērnam dažus ikdienišķus rēķinus, kurus saņemat ik mēnesi, paskaidrojiet, ko katra rēķina summa nozīmē: “Lūk, tik maksā iespēja izmantot gaismu mājās, tik maksājam par ūdeni un šis ir mūsu mobilā tālruņa un interneta izmaksas.” Tādā veidā jūs palēnām ļausiet savam bērnam ieraudzīt, ka ģimenes naudai ir daudzi, dažādi mērķi.

Bērnu uzskats Nr. 3: viss maksā vienādi

Lielākajai daļai pirmsskolas vecuma bērnu ir neliela sajēga par to, cik maksā viņu iecienītie priekšmeti – piemēram, viņi zina, ka viņu mīļākais Lego komplekts maksā 10 eiro. Bet viņi nezina, kā tas ir salīdzināms ar citām ģimenes finansiālajām saistībām. Bērni redz savus vecākus izmantojot vienu un to pašu debetkarti, neatkarīgi no tā, vai viņi samaksā par kafiju vai diviem maisiem ar pārtikas produktiem, tāpēc viņiem šķiet – ka tas ir līdzvērtīgs norēķins. Jūs varat spēlēt cenu atšķirību un salīdzināšanas spēli, kad iepērkaties kopā ar savu bērnu. Piemēram, norādīt uz saldējuma cenu un pastāstīt, ka ikmēneša interneta rēķins izmaksā tikpat, cik nopirkt 20 šādus saldējumus vienā reizē.

Šis raksts tapis ciešā sadarbībā ar tiešsaistes finanšu portālu – Raha247.fi, kas Somijas iedzīvotājiem un somu valodas pārvaldītājiem piedāvā visaptverošu un aktuālu informāciju par mūsdienu finanšu pasaules līkločiem.