Latvijā
Kriminālziņas

Aprūpes centra “Ziedkalne” bijušā direktora lietu turpinās skatīt februārī 0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto-Shutterstock

Jelgavas tiesa 9. februārī plāno turpināt skatīt krimināllietu, kurā agrākā garīgi slimo jauniešu sociālās aprūpes centra (SAC) “Ziedkalne” bijušais direktors Andrejs Nīmanis apsūdzēts par dzimumtieksmes vardarbīgu apmierināšanu ar mazgadīgām personām.

Jelgavas tiesas priekšsēdētāja palīdze Sanita Grinšpone aģentūru LETA informēja, ka lieta, ko tiesa turpināja skatīt šonedēļ, atlikta līdz 9. februāra plkst.10, kad tiesa turpinās pierādījumu pārbaudi un liecinieku uzklausīšanu. Lietu skata slēgtā sēdē.

Kā ziņots, šajā lietā, kurā pēc pārsūdzībām tiesvedība kopumā ilgst jau gandrīz desmit gadu, “Ziedkalnes” bijušais direktors un bijušais Vilces pagasta deputāts Nīmanis tiek apsūdzēts pēc Krimināllikuma 160. panta 2. daļas – par atkārtotu vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu, ja tā izdarīta, cietušajai personai atrodoties bezpalīdzīgā stāvoklī.

2005. gada decembrī Jelgavas rajona prokuratūra sāka kriminālprocesu par Nīmaņa, kurš tolaik bija SAC “Ziedkalne” direktors, seksuālu uzmākšanos iestādes klientiem, kā dēļ Labklājības ministrija viņu atstādināja no amata, lai nenodarītu kaitējumu trešo personu drošībai, veselībai un viņu interesēm.

2009. gada 15. jūnijā 1957. gadā dzimušais Nīmanis pēc sprieduma par trīs gadu cietumsodu tika apcietināts tiesas zālē. Pēc soda izciešanas Nīmanim tika noteikta policijas kontrole uz gadu un sešiem mēnešiem. No Nīmaņa tiks piedzīti 779 lati – kompensācija cietušajiem un maksa par juridiskajiem pakalpojumiem.

Tiesvedība šajā krimināllietā Jelgavas tiesā atsākās 2011. gada 9. maijā – pēc tam, kad Zemgales apgabaltiesa vairāk nekā pirms gada atcēla Jelgavas tiesas 2009. gada 15. jūnija spriedumu un Nīmaņa krimināllieta nosūtīta jaunai izskatīšanai Jelgavas tiesai. Drošības līdzeklis bija noteikts tāds pats, kāds bija izraudzīts pirmstiesas izmeklēšanā, iepriekš informēja Zemgales apgabaltiesas konsultante Baiba Gaurilka. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā Nīmanim bija ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

2009. gada 13. jūlijā apelācijas sūdzības bija iesnieguši visi trīs cietušie un apsūdzētais. Pēc pārsūdzības termiņa beigām lietu nosūtīja Zemgales apgabaltiesas Krimināllietu kolēģijai sūdzības izvērtēšanai, iepriekš informēja Dace Sarkisjane.

Nīmanis darbu SAC “Ziedkalne” sāka pēc tam, kad Labklājības ministrija no darba jauniešu aprūpes centrā “Ziedkalne” atbrīvoja iepriekšējo direktoru Gundaru Melngalvi, kura vadības laikā 1998. gada nogalē tika konstatēts, ka “Ziedkalnē” jaunieši it kā audzināšanas un sodīšanas nolūkā turēti bunkuram līdzīgā telpā bez apgaismojuma un apkures.

Atjaunotajā tiesvedībā turpinās tiesas izmeklēšana.

Patlaban, pēc reorganizācijas, “Ziedkalne” Jelgavas novada Vilces pagastā ir valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) “Zemgale” filiāle. VSAC “Zemgale” ir labklājības ministra pakļautībā esoša tiešās pārvaldes iestāde.

Filiāle sniedz sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus pilngadīgām personām ar smagiem garīga rakstura traucējumiem – pirmās un otrās grupas invalīdiem.

LA.lv