×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
18. decembris, 2015
Drukāt

Apšauba “Citadeles” darījuma izdevīgumu (1)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Valdības rīcība bankas “Citadele” pārdošanā noveda, iespējams, pie zemākās cenas, respektīvi, pircēja piedāvātās cenas akceptēšanas, neraugoties uz bankas sasniegtajiem rezultātiem un prognozēto attīstību, teikts parlamentārās izmeklēšanas komisijas ziņojumā, kuru vakar uzklausīja Saeima.

Par šo ziņojumu iepriekš nobalsoja deviņi komisijas deputāti, pret bija deputāts Kārlis Šadurskis (“Vienotība”). Komisija norāda, ka valdības rīcība neliecināja, ka tai ir skaidrs priekšstats par bankas “Citadele” iespējamo pārdošanas cenu, jo valdība pilnībā uzticējās investora piedāvājumam. Arī Privatizācijas aģentūra (PA) nebija aprēķinājusi bankas “Citadele” iespējamo pārdošanas cenu vai noteikusi cenu diapazonu, kas tiktu izmantots salīdzināšanai ar 75% bankas “Citadele” akciju pirkšanas piedāvājumiem. Bankas “Citadele” pārdošanas darījuma sagatavošana un īstenošana ir noritējusi ļoti ilgā laikā, kas, iespējams, radīja nelietderīgas izmaksas, teikts ziņojumā.

Tāpat komisija norāda, ka valstij būs iespējams tikai daļēji atgūt “Parex bankas” restrukturizācijas procesā ieguldītos naudas līdzekļus. Aplēses liecina, ka paredzamā neatgūstamā summa var būt 500 miljoni līdz 700 miljoni eiro.

Deputāti uzskata, ka būtu lietderīgi Saeimai izveidot īpašu parlamentārās izmeklēšanas komisiju, kuras uzdevums būtu detalizēti izvērtēt “Parex bankas” pārņemšanas un restrukturizācijas ietekmi uz finanšu sektora attīstību un Latvijas tautsaimniecību kopumā, kā arī izvērtēt institūciju un amatpersonu atbildību.

Ziņojumā teikts, ka “29. jūlijā Ministru kabinets pieņēma juridiski diskutablu un necaurskatāmu lēmumu – ekskluzīvi turpināt sarunas ar vienu potenciālo bankas “Citadele” akciju iegādes pretendentu – starptautisko investoru grupu ar vadošo investoru “Ripplewood Advisors LLC””. Secināts, ka ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis ieteica turpināt sarunas ar trim akciju iegādes pretendentiem, tomēr Ministru kabinets neatbalstīja ekonomikas ministra piedāvāto risinājumu. Savukārt ekonomikas ministrs neatbalstīja valdības pieņemto lēmumu – ekskluzīvi turpināt sarunas tikai ar vienu investoru.

“Ripplewood Advisors LLC” par bankas “Citadele” akcijām faktiski piedāvāja viszemāko cenu. “Ja potenciālajam investoram “Ripplewood Advisors LLC” ar Ministru kabineta lēmumu netiktu nodrošinātas ekskluzīvas tiesības vienam turpināt sarunas par bankas “Citadele” pirkuma līguma nosacījumiem, bankas “Citadele” akcijas varēja pārdot par augstāku cenu,” teikts ziņojumā.

Ziņojumā secināts, ka “galvenais visa procesa mērķis bija pārdot banku par katru cenu. Iespējams, vienīgais arguments bija nepieļaut, ka par akcionāriem kļūst un banku kontrolē ar Krieviju saistīts kapitāls”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Apšauba…
    Komisijas…
    Viss, lai vilktu laiku – mēs jau strādājam…
    Blēži pa to laiku jau N jaunas afēras sabīdījuši.

Draugiem Facebook Twitter Google+