×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. augusts, 2017
Drukāt

Cenu spidometrs salūzis un ugunskristības autoplacī. “LA” nedēļas apskats

1. Cilvēks. Cīrules ugunskristības autoplacī

1no5
Foto LETAFoto LETA
Foto LETA

Šodien aprit deviņi mēneši, kopš Valsts ieņēmuma dienesta (VID) ģenerāldirektores amatu ieņem bijusī apdrošināšanas kompāniju darbiniece Ilze Cīrule. Pa šo laiku ne ar ko īpaši spilgtu (ne pozitīvu vai negatīvu) nav izcēlusies, darbības sākumā sabiedriskajā telpā vairāk nonāca viņas skaidrojumi par paša VID reorganizācijām. Tāpēc var teikt, ka pagājusī nedēļa I. Cīrulei bija pirmās nelielās ugunskristības, kad VID cīņa ar sludinājumu portālu “ss.lv” pārvērtās par īstu karu publiskajā telpā.

Sabiedrība sadalījās divās lielās grupās. Vieni aizstāvēja portāla īpašniekus, sakot, ka VID pārcenties ar “nesamērīgu piespiedu līdzekļu lietojumu” pret uzņēmumu, kurš ir godīgs nodokļu maksātājs (Jaunā konservatīvā partija pat aicināja finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu VID vadītāju atlaist). Otri tomēr piesardzīgi uzteica VID par apņēmīgo ķeršanos pie rīkles ēnu ekonomikas pārstāvjiem, kurus it kā piesedz “ss.lv”.

Vienlaikus ļaudis piebilda, ka, nezinot visu patieso ainu, nevar saprast, vai sods bija samērīgs. Te arī parādījās problēma, ar ko I. Cīrules vadītais VID faktiski visas nedēļas laikā netika galā. Proti, notikumu, faktu pamatojums un skaidrojums sabiedrībai. Pagājšotrdien I. Cīrule pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Māri Kučinski žurnālistiem teica, ka premjers aicinājis VID vairāk skaidrot sabiedrībai domstarpības ar portālu “ss.lv”. “Publiskajā telpā ir ļoti lielā mērā zudis fokuss no lietas būtības – no tā, ka mēs vēršamies pret nelegālām automašīnu tirdzniecības shēmām un cenšamies likumīgā kārtā iegūt informāciju, kas mums palīdzētu šīs shēmas apkarot,” teica I. Cīrule. Taču nedēļas gaitā tā arī tautai saprotamāka skaidrojuma no VID nesagaidījām, un šo “informācijas caurumu” aizpildīja citi, piemēram, Auto asociācijas pārstāvis Andris Kulbergs, sociālajos tīklos detalizēti skaidrojot, kas tās par shēmām, kāpēc tās ir sliktas. Lasītāji secināja – beidzot kāds pamato skaidrāk nekā VID vai valdība.

To, ka VID un tās vadītāja nav pelnījusi prēmiju par komunikāciju, liecina pīšanās ap skaitļiem. Runājot par nelegālajā auto tirgū radītajām shēmām, I. Cīrule te minēja “potenciāli nenomaksātos nodokļus, kas tuvojas 100 miljoniem eiro”, te premjeram VID bija teicis, ka 50 miljoni, te uzpeldēja 20 miljoni… Turklāt klausītājiem bieži vien nekļuva skaidrs, par kādu periodu ir runa un vai tas par auto tirdzniecību, kas notikusi ar “ss.lv” starpniecību, vai par visu nelegālo auto tirgu kopumā.

Šajā publiskajā kaujas placī kā valsts puses pārstāve I. Cīrule bija diezgan vientuļa. Finanšu ministres aizstāvība nebija jūtama. Viņa esot atvaļinājumā un šonedēļ tikšoties ar visām iesaistītajām pusēm. Žurnālistu sazvanīta, viņa tik īsi teica, I. Cīrule joprojām bauda ministres uzticību.

Tikmēr “ss.lv” paziņojuši, ka nolēmuši piesaistīt mediācijas partneri – auditorkompāniju “PricewaterhouseCoopers” – strīdā starp VID un portāla saimniekiem.

  1. Cilvēks. Cīrules ugunskristības autoplacī
  2. Pārsteigums. Cenu spidometrs laikam salūzis
  3. Izgāšanās. Sašķeltā komisija
  4. Vilšanās. Iekrita caurā tīklā?
  5. Joks. Eksperts visās jomās

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+