×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
14. septembris, 2015
Drukāt

Apstiprina nacistu veidotu slepenu tuneļu esamību Polijā (1)

Foto: LETA/EPAFoto: LETA/EPA

Pētnieki pagājušo piektdien apstiprinājuši, ka Polijas dienvidrietumos, Valbžihas pilsētas apkaimē Lejassilēzijā pazemē eksistē Otrā pasaules kara laikā veidota plaša tuneļu un citu telpu sistēma, tomēr apšaubīja daudzus prātus šovasar satraukušo leģendu par bagātībām piekrauto nacistu “zelta vilcienu”, kas it kā paslēpts pazemē starp Vroclavu un Valbžihu, vēsta aģentūra AP.

Ziņa par “zelta vilcienu” Polijā šovasar radīja veselu dārgumu meklēšanas drudzi un ažiotāžu medijos, lai arī atrasts nav nekas. Pēc leģendas 1945. gada pavasarī vācu armija, atkāpjoties sarkanarmijas priekšā, Breslavā (tagad Vroclava) ielādējusi vagonos evakuācijai lielu daudzumu zelta, dārglietu un citu vērtību. Vilciena, iespējams bruņuvilciena, sastāvs pēc tam pazuda bez pēdām tagadējos Polijas dienvidrietumos, toreiz Vācijas teritorijā.

Kara vēstures pētnieks Kšištofs Špakovskis, kurš ar “zelta vilciena” leģendas pārbaudi nodarbojas oficiāli sadarbībā ar Polijas varas iestādēm, aizvadītajā piektdienā preses konferencē Valbžihā apstiprināja tuneļu esamību pie Valimas (agrāk Vistevaltersdorfas) ciema, 15 km no Valbžihas. Ir runa par sistēmu “Riese” (“Milzis”), ko nacisti sāka veidot 1943. gadā šajā kalnainajā apvidū. Tas bija kopumā ap 200 ha plašs pazemes dzelzceļa tuneļu, patvertņu un eju tīkls, kurā varētu patverties vairāki tūkstoši cilvēku. Iespējams, “Riese” paredzēja arī kodoldrošu patvertni Hitleram. Špakovskis uzsvēra, ka tāda sistēma neapšaubāmi konstatēta, jo to pierāda gan vairāku gadu desmitu garumā vāktie dokumenti un liecības, gan ģeoradaru rādījumi. Tomēr pazemē varētu būt nevis zelts, bet gan tolaik vērtīgākas lietas – tehniskas iekārtas, celtniecības materiāli, izejvielas bruņojuma ražošanai un pats bruņojums. Valbžihu pašvaldības pārstāvji presei atzina, ka tālāka izpēte iespējama tikai ar valsts atbalstu un līdzekļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. viss tas ir naudas karo zurnalistu pile!pie musdieu zinatnes un tehnikas var atrast adatinu siens kaudze!pedeja laika cik daudz visadu rakstu publicetu par visu ko,tikai tiem nav seguma!

Draugiem Facebook Twitter Google+