×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
21. augusts, 2013
Drukāt

Apstiprina septiņu gadu plānu cīņai ar nepilngadīgo noziedzību

Foto - LETAFoto - LETA

Valdība vakar apstiprināja septiņu gadu plānu nepilngadīgo noziedzības mazināšanai un bērnu pasargāšanai no noziegumiem. 


 

Iekšlietu ministrijas apkopotā statistika liecina, ka pēdējos gados nepilngadīgo noziedzība mazinās. 2008. gadā nepilngadīgie pastrādāja 1397 noziegumus, bet pērn vairs tikai 558. Tomēr arī tas ir diezgan ievērojams apjoms, turklāt jāņem vērā, ka bērnu skaits valstī ik gadu samazinās. Visizplatītākie nepilngadīgo izdarītu noziedzīgo nodarījumu veidi ir zādzība, mantas tīša bojāšana un iznīcināšana, laupīšana un huligānisms. Turpretim par fizisku vai emocionālu vardarbību pret bērniem 2008. gadā sastādīti tikai 149 administratīvā pārkāpuma protokoli, bet 2011. gadā šis skaitlis jau pieaudzis līdz 452. Tas varētu liecināt gan par vardarbības pret bērniem apjoma pieaugumu pārskata periodā, gan par to, ka policija vardarbības gadījumus spēj labāk atpazīt.

Visbiežāk no vardarbības bērni cietuši ģimenē, bet likumdevējs joprojām nav atrisinājis problēmu, ka šādos gadījumos dzīvesvieta visbiežāk jāpamet cietušajam, kamēr varmāka turpina netraucēti dzīvot turpat. Satraucoši augsts ir arī gadījumu skaits, kad bērni cieš ugunsgrēkos (ap 20 ik gadu) vai ceļu satiksmes negadījumos (vairāk nekā 600 ik gadu).

Ņemot vērā drūmos skaitļus, Iekšlietu ministrijas vadīta starpinstitucionāla darba grupa izstrādājusi dokumentu “Bērnu noziedzības novēršanas un bērnu aizsardzības pret noziedzīgu nodarījumu pamatnostādnes 2013. – 2019. gadam”. Tā mērķis ir samazināt bērnu noziedzību, novērst noziedzīgu uzvedību veicinošus faktorus, kā arī uzlabot bērnu drošību, aizsargājot tos no veselības un dzīvības apdraudējuma.

Lai īstenotu pamatno­stādnēs paredzēto, izstrādāts konkrēts pasākumu plāns. Tajā paredzēta, piemēram, nepilngadīgo personu atbalsta informācijas sistēmas ieviešana; preventīvo materiālu izstrāde jauniešiem un preventīvas akcijas par drošības jautājumiem; bērniem draudzīgu intervēšanas telpu izveide noziedzīgos nodarījumos cietušo bērnu nopratināšanai un virkne citu pasākumu; arī policistu apmācīšana par bērnu tiesību jautājumiem un vardarbību ģimenē, jaunsardzes kustības stiprināšana un citi.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+