Ekonomika
Īpašums

Apstiprināti jaunie dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojumu tarifi. Vai maksāsim vairāk?0

Foto: Shutterstock

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (Regulatora) padome apstiprinājusi AS “Gaso” dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojumu tarifus, portālu “LA.lv” informēja Regulatora pārstāvji.

Salīdzinot ar sākotnēji iesniegto tarifu projektu, Regulatoram ir izdevies samazināt vidējo tarifu par 16%. Salīdzinot ar spēkā esošo tarifu, jaunajā tarifā ietvertās izmaksas Regulators ir samazinājis par 8% jeb par 4,5 miljoniem euro.

Jaunie tarifi stāsies spēkā 2019. gada 1. janvārī.

Salīdzinot ar sākotnēji iesniegto tarifu, Regulatoram izdevās samazināt kopējās tarifu projektā iekļautās izmaksas par 1,6 miljoniem euro. Tostarp samazinātas personāla un sociālās izmaksas par 5,9%, kapitāla izmaksas – par 3,2% un saimnieciskās darbības izmaksas – par 3,1%.

Jaunajā tarifā ietvertās izmaksas ir par 8% jeb par 4,5 miljoniem euro zemākas, salīdzinot ar 2008.gada tarifu.

Maksa par patērēto dabasgāzes apjomu (mainīgā daļa) visām lietotāju grupām samazinās, salīdzinot ar 2008. gada tarifiem. Divas reizes jeb par 48,6% samazināta maksa par patērēto apjomu mājsaimniecības lietotājiem, kuri dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai.

Savukārt par 23,4% samazināta maksa par patērēto apjomu mājsaimniecības lietotājiem, kuri dabasgāzi izmanto apkurei.

Sākot no 1.janvāra maksājumu par dabasgāzes pakalpojumiem veidos divas daļas – fiksētā daļa un mainīgā daļa, kas būs atkarīga no patērētā dabasgāzes apjoma. Apstiprinātie tarifi ir sadalīti pa astoņām lietotāju grupām pēc patērētā dabasgāzes apjoma.

Vienlaikus tarifu projektā ir paredzēts arī sezonālais tarifs, kas paredzēts tiem lietotājiem, kuri gāzi izmanto konkrētos mēnešos, piemēram, graudu kaltes.

Mājsaimniecībām, kuras dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai, fiksētā maksa no 2019.gada 1.janvāra būs 1,77 euro mēnesī. Savukārt mājsaimniecībām, kuras dabasgāzi izmanto apkurei, fiksētā maksa būs no 1,77 euro mēnesī (jauda līdz 6 kubikmetriem stundā), līdz 6,64 euro mēnesī (jauda līdz 10 kubikmetriem stundā).

Neskatoties uz to, ka salīdzinot ar 2008. gadā apstiprināto tarifu dabasgāzes patēriņa apjoms ir krities, Regulatoram ir izdevies samazināt tarifus visām lietotāju grupām, salīdzinot ar sākotnēji iesniegto tarifu projektu. Tomēr būs lietotāju grupas, kurām nedaudz maksājums pieaugs.

Vidējai mājsaimniecībai, kas dabasgāzi izmanto apkurei (jauda līdz 6 kubikmetriem stundā), maksājums mēnesī par dabasgāzi samazināsies par 2,69 euro. Savukārt vidējai mājsaimniecībai, kas dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai, maksājums mēnesī par dabasgāzi pieaugs par 1,35 euro.

Neskatoties uz to, ka daļai mājsaimniecību maksājums nedaudz pieaug, tomēr no kopējā sabiedrisko pakalpojumu groza maksājums par gāzi veido vismazāko daļu.

Saistītie raksti

“Gaso” Regulatorā jaunu dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojumu tarifu projektu iesniedza 2017. gada 15.februārī.

LA.lv