Ekonomika
Nauda

Apsver iespēju noteikt pilnvaru termiņu ierobežojumus arī FKTK vadībai3


Pēters Putniņš
Pēters Putniņš
Foto – Timurs Subhankulovs

Politiķi apsver iespēju noteikt pilnvaru termiņu ierobežojumus arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes locekļiem, kā arī ievēlēt ne tikai priekšsēdētāju un vietnieku, bet arī pārējos padomes locekļus.

Pašlaik likumā ir noteikts, ka FKTK priekšsēdētāju un viņa vietnieku amatā ieceļ Saeima uz sešiem gadiem pēc Latvijas Bankas prezidenta un finanšu ministra kopīga priekšlikuma. Pārējos padomes locekļus pēc viņu kandidatūru saskaņošanas ar Latvijas Bankas prezidentu un finanšu ministru amatā ieceļ un no amata atbrīvo priekšsēdētājs. Citu termiņu ierobežojumu pašlaik likumā nav.

Finanšu ministrijas (FM) parlamentārais sekretārs Edgars Putra (ZZS) pastāstīja, ka jau ilgāku laiku tiek apsvērta iespēja ieviest termiņu ierobežojumu, proti, noteikt, ka padomes locekļus ievēlē uz pieciem gadiem un šo amatu var ieņemt ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas. Viņš arī apliecināja, ka tiek apsvērta iespēja Saeimā apstiprināt ne tikai FKTK priekšsēdētāju un vietnieku, bet arī pārējos padomes locekļus.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja vietnieks Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) apliecināja, ka šāda iecere ir pārrunāta ar Budžeta komisijas priekšsēdētāju Jāni Vucānu (ZZS) un FM parlamentāro sekretāru. Viņš pauda, ka tuvākajā laikā šo jautājumu varētu pārrunāt ar valdošās koalīcijas partneriem un tad nevilkt garumā ar šo priekšlikumu.

FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš skaidroja, ka šis ir likumdevēja jautājums, tāpēc no sīkākiem komentāriem par šādu ideju atturējās.

Kā ziņots, izvērtēšanai Saeimā nodots arī likumprojekts, kas paredz ierobežot Latvijas Bankas prezidenta pilnvaru termiņu. Šādi grozījumi vēl būs jāsaskaņo ar Eiropas Centrālo banku. Grozījumi likumā paredz noteikt, ka centrālās bankas prezidents šo amatu var ieņemt ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas un bankas vadības pilnvaru termiņš ir pieci gadi līdzšinējo sešu gadu vietā.

LA.lv