×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
20. novembris, 2013
Drukāt

Apsver iespēju veidot “Zelta kanonu” (1)

Foto - LetaFoto - Leta

Starpministriju darba grupa sliecas atbalstīt ideju veidot Latvijas “Zelta kanonu”, kurā varētu tikt minētas 12 svarīgākās Latvijas vērtības, šodien Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijas sēdē un aģentūrai LETA sacīja Kultūras ministrijas (KM) Kultūrpolitikas departamenta direktore Jolanta Treile.

Komisijas sēde bija veltīta jautājumam par Latvijas kultūras kanona projekta attīstību. Treile aģentūrai LETA skaidroja, ka darba grupa vēl nav pieņēmusi gala lēmumu jautājumā par “Zelta kanona” izveides atbalstīšanu.

“Zelta kanona” izveide ir viens no četriem scenārijiem, kuri aprakstīti Latvijas kultūras kanona attīstībai veltītajā pētījumā. Pētījuma vadītāja Latvijas Kultūras akadēmijas asociētā profesore Anda Laķe šodien deputātiem prezentēja visus četrus scenārijus, norādot, ka jebkura varianta īstenošanas gadījumā rezultātam jātiek izmantotam izglītības sistēmā.

Pirmais scenārijs paredz Latvijas nacionālās identitātes stiprināšanu ar kultūras un mākslas izcilību palīdzību. Tā būtu pašlaik esošā kultūras kanona iniciatīvas pabeigšana un tā konsekventa turpināšana, atbalstot vienotas latviskas kultūras identitātes stiprināšanu. Laķe skaidroja, ka līdzīga veida scenārijs Dānijā cieta neveiksmi. Viņa neizslēdza iespēju, ka varbūt Latvijā ir cits situācijas konteksts.

Otrais scenārijs paredz sabiedrības kolektīvās (kultūrvēsturiskās) atmiņas stiprināšanu. No jauna tiktu izstrādāti vērtību komplekti. Tādējādi tiktu īstenota ideja par “Dzīvo kanonu”.

Nākamais variants paredz abu iepriekšējo integrēšanu – gan nacionālās identitātes stiprināšanu, gan kolektīvās (kultūrvēsturiskās) atmiņas stiprināšanu.

Ceturtais scenārijs paredz veidot “Zelta kanonu”, kurā būtu iekļautas 12 līdz 15 svarīgākās vērtības. Taču jautājums ir, vai spēsim par tām vienoties, norādīja Laķe. Paralēli tiktu saglabāts pašlaik esošais kultūras kanons kā sava laikmeta liecība, aģentūrai LETA sacīja KM Kultūrpolitikas departamenta direktore.

Kad koncepcija par tālāko virzību kultūras kanona attīstībā būs sagatavota, to paredzēts virzīt tālāk valdībā, norādīja Treile.

Jau ziņots, ka Latvijas kultūras kanons ir izstrādāts 2008. gadā un patlaban tajā ir pārstāvētas septiņas jomas.

Latvijas kultūras kanons ir izcilāko un ievērojamāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopums, kas atspoguļo nācijas visu laiku nozīmīgākos sasniegumus kultūrā. Kultūras kanonā iekļautas Latvijas kultūru raksturojošās vērtības dažādās mākslas jomās, ar kurām lepojamies un kurām vajadzētu veidot ikviena Latvijas iedzīvotāja kultūras pieredzes pamatu, nodrošinot piederības izjūtu Latvijai.

Ar Latvijas kultūras kanonā iekļautajām vērtībām var iepazīties mājaslapā “www.kulturaskanons.lv“, kas pieejama latviešu, krievu un angļu valodā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Jirgensonu Pēteris Atbildēt

    Esošajam Kultūras kanonam jāpievieno sasniegumi sportā, televīzijā un zinātnē.

Draugiem Facebook Twitter Google+