Pasaulē
Eiropa

Zviedrijā apsver karaklausības atjaunošanu 2

Foto – AFP/LETA

Zviedrijas jaunais aizsardzības ministrs Pēters Hultkvists apsver iespēju atjaunot valstī pirms četriem gadiem atcelto vispārējo karaklausību.

Sociāldemokrāti 2010. gadā balsoja pret centriski labējās koalīcijas piedāvāto atteikšanos no obligātā militārā dienesta. Tagad sociāldemokrāti atkal kopā ar koalīcijas partneriem “zaļajiem” ir valdībā un apsver vispārējās karaklausības atjaunošanas ideju. Iecerei parlamentā ir plašs atbalsts, intervijā Zviedrijas radio sacīja ministrs. Šobrīd pastāv problēmas nodrošināt karavīru rindas, jo daudzi pēc trim četriem gadiem dienestu armijā un flotē pamet, sacīja Hultkvists.

Ar šiem spriedumiem ministrs nācis klajā neilgi pēc pagājušajā nedēļā Stokholmas arhipelāga ūdeņos notikušās vērienīgās ārvalstu zemūdenes meklēšanas operācijas, kas tika pārtraukta piektdien. Zviedrijas militārpersonas atzina, ka zemūdene, pēc visa spriežot, Zviedrijas ūdeņus pametusi.

Operācijas gaitā atvaļinātais virsnieks Bose Lindens, kurš Zviedrijas karaflotē dienējis 20 gadus, atzina – atteikšanās no vispārējās karaklausības bija kļūda, tāpat kā armijas samazināšana. “Pirms 20 gadiem mums bija liela karaflote, spēcīga krasta artilērija,” viņš sacīja izdevumam “The Local”. “Tā vietā, lai rūpētos par savām robežām, mēs palīdzam citiem, bet esam aizmirsuši palīdzēt paši sev.”

Aizvien vairāk zviedru atbalsta valsts dalību NATO, liecina sabiedriskās domas aptaujas.

LA.lv