×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
27. maijs, 2015
Drukāt

Aptauja: 23% iedzīvotāju šogad plāno doties strādāt uz ārzemēm (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Gandrīz katrs ceturtais jeb 23% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju šā gada laikā plāno doties strādāt uz ārzemēm, liecina personāla atlases uzņēmuma “CV-Online” veiktā aptauja Baltijas valstīs.

Savukārt Lietuvā 17%, bet Igaunijā 13% aptaujāto atzinuši, ka iecerējuši gada laikā pamest valsti, lai strādātu ārzemēs.

Aptauja liecina, ka situācija pēdējo četru gadu laikā Latvijā nav būtiski mainījusies. “Lai arī darba ņēmēju īpatsvars, kas izvēlas doties strādāt uz ārzemēm, samazinās, tas joprojām ir augsts – 2011.gadā – 27%, 2013.gadā – 26%, bet 2015.gadā – 23%. Savukārt atgriezties Latvijā šā gada laikā paredz vien 9% no šobrīd strādājošajiem ārvalstīs,” atzīmē uzņēmumā.

Uz ārzemēm šā gada laikā iecerējuši doties ne tikai 33% bezdarbnieku, bet arī 21% studentu, 17% šobrīd strādājošu darbinieku, 9% pašnodarbināto un citi aptaujātie respondenti. Salīdzinoši daudz aizbraucēju ir dažādu jomu speciālisti – 34%, kvalificēti strādnieki 26%, un vidējā līmeņa vadītāji 17%. Tikai pēc tam seko augstākā un zemākā līmeņa vadītāji, katrs veidojot 6%, mazkvalificēti strādnieki 5%, asistenti 3%, bez pieredzes 1%, secināts aptaujā.

Joprojām visvairāk darba iespēju tiek izskatītas un darba gaitas sāktas Lielbritānijā, Vācijā, Norvēģijā un Zviedrijā. “Respondenti norādījuši, ka darbu plāno atrast tādās jomās kā transports un loģistika, būvniecība, informācijas tehnoloģijas un ražošana. Atbilstoši pētījuma rezultātiem 75% respondentu ieplānojuši pastāvīgu darbu ārzemēs, 14% uz projekta laiku, 9% sezonas darbus, bet 2% atzīst, ka šobrīd vēl nav izlēmuši, taču ir gatavi strādāt jebkuru darbu ārvalstīs, kas tiks piedāvāts,” liecina apkopotie dati.

Galvenie iemesli, kādēļ respondenti izlēmuši doties strādāt uz ārzemēm, ir neapmierinātība ar darba samaksu Latvijā, nespēja atrast kvalifikācijai atbilstošu darbu un vēlēšanās iegūt starptautisku pieredzi.

“CV-Online Latvia” vadītājs Aivis Brodiņš atzīmēja, ka aptaujas rezultāti parāda, ka, neskatoties uz brīvo darba vietu skaita un algu pieaugumu valstī pēdējos trijos gados, iedzīvotāju vēlme pamest Latviju darba meklēšanai ārvalstīs ir joprojām pietiekami augsta un tikai nedaudz mazāk izteikta kā ekonomikas krīzes laikā. “Satraucoši ir tas, ka absolūti lielākā daļa ir kvalificētais darba spēks, kas vēlas meklēt pastāvīgu darbu ārvalstīs, tādējādi sagaidāms, ka darba devēji saskarsies ar vēl lielāku atbilstošu kandidātu deficītu tuvākajā nākotnē,” piebilda Brodiņš.

Savukārt, analizējot datus, ko norādījuši darba devēji, ka Latvijā katrā trešajā uzņēmumā jeb 33% strādā vismaz viens ārvalstu darbinieks, Igaunijā 16%, bet Lietuvā pie 44% darba devēju. “Latvijā darba devēji šādu situāciju skaidro, ka galvenokārt nav kvalifikācijai un pieredzei atbilstošu darbinieku Latvijā (26%), darbiniekiem nepieciešama īpaša svešvalodu prasme, kura Latvijā nav ļoti izplatīta (20%), uzņēmuma darbības politika un specifika (15%), kā arī neatbilstoša un nesamērīgi augsta darba samaksa, ko prasa Latvijā strādājošie (12%),” liecina respondentu atbildes.

Aptauju veica “CV-Online” 2015.gada maijā, interneta vidē aptaujājot 7407 respondentus Baltijas valstīs. Latvijā piedalījās 1828 darba ņēmēji un 110 darba devēji, Lietuvā 1076 darba ņēmēji un 80 darba devēji, bet Igaunijā 4005 darba ņēmēji un 308 darba devēji.

“CV-Online” ir interneta personāla atlases uzņēmums, kas ir dibināts Igaunijā 1996.gadā un darbojas Latvijā un Lietuvā kopš 1999.gada.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ja taa, tad jaapriecaajaas par Siirijas beegljiem! Esmu droshs, ka vinjiem Latvijaa patiks, pat bez Mersedesa un vinji integreesies!

  2. Ārprāts, palicējiem noģērbs pēdējo ādu… Paldies vadošajām partijām!

Draugiem Facebook Twitter Google+