Publicitātes foto

Aptauja: 48 % Latvijas vīriešu nekad nav bijuši pie urologa 0

Pie urologa nekad dzīvē nav bijuši 48 % Latvijas vīriešu, liecina “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Tas ir par 3 % mazāk, nekā pērn, kad kopumā vairāk nekā puse jeb 51% aptaujāto atzina, ka nekad nav apmeklējuši speciālistu.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Latvijas Urologu asociācijas prezidents, sertificēts urologs Dr. Pēteris Vaganovs norāda, ka, lai arī izmaiņas mērāmas vien 3 %, kopējā tendence, ka palielinājies urologu apmeklējušo vīriešu skaits, vērtējama ļoti pozitīvi. “Varētu to saistīt ar to, ka pieaug reģionos strādājošo urologu skaits (Valmiera, Daugavpils, Jelgava), tātad palielinās speciālistu pieejamība. Savu darbu ieguldījuši arī masu mediji, informējot pacientus par to, cik būtiski ir apmeklēt ārstu. Šis darbs noteikti jāturpina, tostarp arī ģimenes ārstiem un veselības aprūpes organizācijām,” saka P. Vaganovs.

Dati liecina, ka to vīriešu grupā, kas nekad nav bijuši pie urologa, visvairāk ir 18 – 24 gadu vecumā (72%). P. Vaganovs norāda, ka rezultāti ir likumsakarīgi, jo jaunam vīrietim bez sūdzībām līdz 45 gadu vecumam urologu speciāli nav jāapmeklē. “Tikmēr kungiem pēc 45 gadu vecuma, kuri noteikti sevi joprojām uzskata par jauniem un veseliem, tomēr būtu reizi gadā jāatnāk pie urologa. Proti, vecuma grupā virs 45 gadiem urologa apmeklējuma procentu noteikti vajadzētu turpināt uzlabot,” pauž eksperts. Uz to norāda arī aptaujas rezultāti – arī vīriešu vecumā no 45 – 54 gadiem vidū – vairāk nekā puse (53%) nekad nav bijuši pie urologa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad ievērojami mazinājies to vīriešu skaits, kas urologu apmeklējuši pēdējā gada laikā – vien 7%, kas ir par 5% mazāk nekā 2016. gadā. Desmitā daļa (11%) šogad aptaujāto vīriešu urologa palīdzību pēdējoreiz meklējuši pirms 1 – 2 gadiem, 10 % – pirms 3 – 4 gadiem, un tikpat daudz – 10% – pēdējoreiz pie speciālista bijuši vairāk nekā pirms 10 gadiem.

Skatoties aptaujas rezultātus pēc apdzīvotās vietas tipa, secināms, ka visretāk pie urologa dodas lauku apvidos dzīvojošie – 59% pie ārsta nekad nav bijuši. Bet visbiežāk speciālistu apmeklē rīdzinieki, kuru vidū pie urologa nekad nav bijuši 40% respondentu. Līdz ar to rezultāti noteikti skaidrojami arī ar speciālistu pieejamības faktoru, atkārtoti uzsver P. Vaganovs.

Komentējot veselīgus urologa apmeklēšanas paradumus, speciālists skaidro, ka katram vīrietim pēc 45 gadu vecuma vismaz vienreiz gadā būtu jāapmeklē urologs. Savukārt, ja ģimenē radiniekiem no tēva puses ir bijis prostatas vēzis, profilaktiskās pārbaudes iesaka veikt jau no 40 gadu vecuma.

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” izveidots sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts šī gada aprīlī, kopumā visā Latvijā aptaujājot 1003 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.