×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
24. oktobris, 2016
Drukāt

Aptauja: Latvijā vairāk nekā 60% strādājošo nav apmierināti ar atalgojumu (2)

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Saskaņā ar vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online veikto aptauju Baltijas valstīs par atalgojuma atbilstību ieguldītajam darbam, Latvijā ir salīdzinoši visaugstākais darbinieku skaits, kas uzskata, ka saņem adekvātu atalgojumu pret ieguldīto darbu – 39% Latvijā, vairāk nekā 34% Igaunijā un mazliet virs 19% Lietuvā.

Salīdzinot ar līdzīgu aptauju, kas tika veikta pirms 3 gadiem, 2013. gada rudenī, Latvijā par 13% , bet Igaunijā par 14% pieaudzis ar atalgojumu apmierināto skaits, taču Lietuvā tas samazinājies par 2 %.

Lai arī trīs gadu laikā novērojama pozitīva tendence darbinieku apmierinātībā ar atalgojumu, joprojām ir ļoti liels skaits strādājošo, kas uzskata, ka saņemtais atalgojums pret ieguldīto darbu ir neadekvāti zems. Latvijā vairāk nekā 60% strādājošo uzskata, ka viņu darbs netiek pienācīgi novērtēts, Igaunijā vairāk nekā 65%, bet Lietuvā to atzinuši vairāk nekā 80% darba ņēmēju. Katrā Baltijas valstī mazāk par 1% ir tādu strādājošo, kas atzina, ka viņu darbs tiek pārvērtēts un saņemtais atalgojums tomēr ir pārāk augsts pret viņu ieguldīto darbu.

Latvijā visneapmierinātākie ar darba samaksu ir izglītības un zinātnes, veselības un sociālās aprūpes, sabiedriskās ēdināšanas, drošības un glābšanas, kā arī pakalpojumu un tirdzniecības nozares darbinieki.

Turpretī darbinieki tādās nozarēs kā personāla vadība (cilvēkresursi), informācijas tehnoloģijas elektronika/ telekomunikācija un banku sektorā visbiežāk atzina, ka saņemtais atalgojums ir atbilstošs viņu ieguldītajam darbam.

“Kopumā jāsecina, ka darbinieku apmierinātība ar saņemto atalgojumu pēdējo trīs gadu laikā līdz ar kopējo atalgojumu pieaugumu valstī ir palielinājusies. To var skaidrot arī ar pieejamā darbaspēka samazināšanos un esošo darbinieku noturēšanu, kas ir īpaši aktuāls atsevišķās nozarēs cīņā par labākajiem kandidātiem. Būtisku izmaiņu nozarēs apmierinātībā ar atalgojumu pēdējo gadu laikā nav, joprojām apmierinātākie darbinieki strādā tādās nozarēs, kur ir liels pieprasījums pēc speciālistiem, piemēram, informācijas tehnoloģiju nozarē, bet mazāk apmierinātie – izglītības, veselības, drošības un sabiedriskās ēdināšanas sektorā“, stāsta CV-Online Latvia vadītājs Aivis Brodiņš.

Iegūtie dati atspoguļo, ka apmierinātība ar atalgojumu ir būtiski saistīta ar ieņemamo amata pozīciju. Darbinieki, kuri ieņem augstāku amatu, biežāk atalgojumu ieguldītajam darbam novērtē kā atbilstošu, nekā darbinieki, kuri ieņem zemākus amatus. Piemēram, 61% augstākā līmeņa vadītāju atzīst, ka saņemtais atalgojums ir adekvāts, bet zemākā līmeņa vadītāju vidū šie rādītāji ir 42%, asistējošo pozīciju darbiniekiem 38%. Visnenovērtētāk jūtas kvalificēti strādnieki – 82% uzskata, ka saņem pārāk mazu samaksu par paveikto darbu.

Analizējot iegūtos rezultātus, var secināt, darbinieki vecumā no 26 – 35 gadiem visbiežāk savu atalgojumu novērtē kā adekvātu. To atzinis gandrīz katrs otrais jeb 47% aptaujāto darbinieku šajā vecumā. Attiecīgi palielinoties darbinieku vecumam, pieaug arī neapmierinātība ar atalgojumu. Piemēram, vecumā no 56 līdz 65 gadiem tikai katrs ceturtais jeb 21% uzskata, ka viņa saņemtais atalgojums ir adekvāts ieguldītajam darbam.

Aptauja norisinājās interneta vidē no šī gada 20. septembra līdz 2. oktobrim, kopumā aptaujājot 10 290 respondentu visās Baltijas valstīs.  Latvijā piedalījās 1 555, Lietuvā 2 115, bet Igaunijā 6 620 dalībnieku no dažādām darbības nozarēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Bet kāpēc neviens nepēta, cik % uzņēmēju nav apmierināti ar strādājošo darbu vai kvalifikāciju, kas tieši ietekmē arī viņu darba samaksu, bet galvenais, uzņēmuma ienākumus, no kā var paaugstināt strādājošo algu? Joprojām pie mums ir komunistiska pieeja visādām aptaujām un analīzēm. Strādājošais vienmēr ir tas labais un pozitīvais, bet uzņēmējs – negatīvais un sliktais. Lai aptauja būtu objektīva, tajā ir jāiesaista abas puses! Pēdējais laiks mainīties arī žurnālistiem un aptauju organizētājiem.

  2. Nav vēlamā darba, pēc kādreiz iegūtās Tehniskās Ražošanas izglītības! Nav Industriāla vide Latvijā! Un ja kautkur ir kautkas ražojošs, darba samaksa, Eiropas Baltajam Pilsonim, pazemojoši zema! Kā Etiopijā! Un tāpēc es dzīvoju un strādāju Sakārtotā Eiropā, kur saņemu algu ar visu nodokļu nomaksu, 2400 euro! Netto! Un ar 100% nodokļu nomaksu!

Draugiem Facebook Twitter Google+