Ekonomika
Bizness

Aptauja: Latvijas uzņēmējus satrauc darbaspēka izmaksu pieaugums1


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Zane Bitere/LETA

Uzņēmēji Latvijā biežāk nekā citās Eiropas valstīs par vienu no uzņēmējdarbības galvenajiem izaicinājumiem nākamgad uzskata darbaspēka izmaksas, aģentūrai LETA atzina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK), atsaucoties uz uzņēmēju organizācijas “Eurochambres” aptaujas datiem.

Satrauc vietējā pieprasījuma samazināšanās

“Eurochambres” aptaujā Latvijas uzņēmēji par galveno izaicinājumu ekonomikas izaugsmei 2020.gadā minējuši vietējā pieprasījuma samazināšanos, seko darbaspēka izmaksas un kvalificēta darbaspēka trūkums. Nedaudz retāk biznesa pārstāvji minējuši ārvalstu pieprasījuma samazināšanos un enerģijas un izejmateriālu cenas.

Vienlaikus par vietējā pieprasījuma samazināšanos vissatrauktākie ir Turcijas un Spānijas uzņēmēji, savukārt Latvijā šis problēmjautājums ieņem trešo vietu. Tikmēr kvalificēta darbaspēka trūkumu visbiežāk izjūt Luksemburgas, Rumānijas un Maltas komersanti, bet Latvija ierindojusies devītajā vietā.

Latvijas uzņēmēji starp “Eurochambres” aptaujātajām valstīm ir vissatrauktākie par darbaspēka izmaksu pieaugumu, ierindojoties pirmajā vietā. Otrajā vietā seko Slovēnijas uzņēmēji, trešajā – Slovākijas, bet Igaunija ar bažām par pieaugošajām darbaspēka izmaksām ierindojas ceturtajā vietā.

Pēc aptaujas datiem, breksits rada uztraukumu pamatā Īrijas un Vācijas uzņēmējiem.

Tāpat aptaujā noskaidrots, ka arvien pieaug uzņēmēju skaits, kurus satrauc nepārtraukti augošās elektroenerģijas un izejmateriālu cenas, jo īpaši – Francijā, Vācijā un Austrumeiropā.

Iesaka stiprināt ES tirgu

“Eurochambres” prezidents Kristofs Leitls norādīja, ka 27.ekonomikas aptauja atklāj vairākus skaidrus vēstījumus, tostarp secināms, ka politikas veidotājiem, kuri nesen sākuši darbu pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām, jāturpina stiprināt vienoto Eiropas Savienības tirgu, radot labvēlīgu uzņēmējdarbības vidi un izstrādājot pasākumus, kas novērstu darbaspēka problēmas, lai ekonomika turpinātu augt.

Arī LTRK prezidents Aigars Rostovskis minēja, ka ekonomikas attīstības sabremzējusies visā pasaulē sankciju un dažādu tirdzniecības ierobežojumu ietekmē, no kā cieš arī Latvija. Lai arī ekonomisti nākamgad Latvijai sola lielāku izaugsmi nekā vidēji Eiropas Savienībā, pastāv dažādi riski, ko iespējams novērst tikai pašiem.

Jāievieš jaunas tehnoloģijas un iekārtas

Rostovskis aicināja ikvienu uzņēmēju izvērtēt iespēju ieviest tehnoloģijas un iekārtas, lai palielinātu produktivitāti, ņemot vērā turpmāku darbaspēka samazināšanos. Tāpat uzņēmējiem jāturpina diversificēt eksporta tirgus, kā arī jāturpina iesāktais darbs pie dažādu reformu veikšanas Latvijā, lai samazinātu liekus tēriņus, piemēram, par elektroenerģijas rēķiniem.

Saistītie raksti

“Eurochambres” 27.ekonomikas aptaujā kopumā piedalījās 53 000 uzņēmēju no 28 valstīm, tostarp 255 uzņēmēji no Latvijas. Ar aptaujas rezultātiem politiķi un viedokļu līderi iepazīstināti otrdien Briselē.

“Eurochambres” apvieno 46 Eiropas valstu Tirdzniecības un rūpniecības kameras, tostarp LTRK, un atbalsta savus biedrus jeb Eiropas uzņēmējus, kā arī to centienos radīt labvēlīgu uzņēmējdarbības vidi Eiropas ekonomiskajā zonā. Organizācija apvieno vairāk nekā 20 miljonus uzņēmēju.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
IUB aizliedz turpināt konkursu par transporta pakalpojumiem reģionos
17 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Čatbots Anete sāks runāt! “Tet” ievieš mākslīgā intelekta inovāciju saziņā ar klientiem
19 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
IKTK investē divus miljonus eiro lielizmēra līmēto koka konstrukciju ražotnē
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Stingrākas prasības studentiem, bet mazāk budžeta vietu?
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Izšķērdēti divi gadi un pusmiljons eiro – Latvija “Expo” nepiedalīsies
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Rekviēms LNT jāatskaņo pēc īpašnieku, amerikāņu investoru vēlmes… 1
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
VIDEO: Bostonas aizsardzība noēd Porziņģi
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Otrdienas rītā vietām Latvijā izveidojusies migla un gaidāms vējains laiks
3 stundas