×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
26. jūnijs, 2016
Drukāt

Aptauja: puse krievvalodīgo uzskata, ka Latvijā diskriminē latviešu valodu nezinošos (55)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Vairāk nekā puse krievvalodīgo uzskata, ka Latvijā tiek diskriminēti cilvēki, kuri nezina latviešu valodu, secināts Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētījumā.

Pētījumā “Sabiedrības destabilizācijas iespējamība Latvijā: potenciālie nacionālās drošības apdraudējumi” teikts, ka 56,5% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju ar krievu sarunvalodu ģimenē, atbildējuši pozitīvi (jā un daļēji) uz jautājumu “Vai Latvijā tiek diskriminēti cilvēki, kas nezina latviešu valodu?”.

Savukārt starp aptaujātajiem, kuri ģimenē izmantojuši latviešu sarunvalodu, uz šo jautājumu pozitīvu atbildi sniedza 13,9%.

Tāpat pētījumā konstatēts, ka starp nepilsoņiem to iedzīvotāju īpatsvars, kuri uzskata, ka Latvijā tiek diskriminēti cilvēki, kuri nezina latviešu valodu ir augstāks (58,4%) nekā starp pilsoņiem (24,5%). Savukārt, visas Latvijas iedzīvotāju kontekstā, šādu uzskatu atbalstīja 29,7%.

Pētījuma veicēji norāda, ka tajā pašā laikā aptuveni puse krievvalodīgo Latvijas iedzīvotāju nepiekrīt šim apgalvojumam, vai ir neitrāli pret to. Visaugstākais atbalsts jau minētajam vēstījumam ir konstatējams Latvijas pilsētās ar vislielāko krievvalodīgo iedzīvotāju skaitu – Daugavpilī, Rīgā un Rēzeknē. Pārējā Latvijā atbalsts šiem vēstījumiem ir minimāls.

Pētījums veikts ar mērķi izzināt, kādas ir iespējas Latvijā pielietot nemilitārus paņēmienus valstij naidīgu mērķu sasniegšanai. Datu vākšana notika sadarbībā ar socioloģisko pētījumu aģentūrām “Factum” un SKDS. Aptauja pa visu Latviju veikta 2015.gada sākumā, bet Latgalē – 2016.gada sākumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (55)

 1. Vairāk nekā puse krievvalodīgo tā arī nav sapratuši, kurā valstī viņi dzīvo. Lai saka paldies Putinam, kas viņiem to ķīseli galvā uztur ar savām revanšista krievimpērista ambīcijām.

 2. LLai tie apbižotie aizbrauc uz krieviju un parunā latviešu vai somu valodā.varbūt dabūs ar mietu pierē

 3. visvairāk valodas jautājumu aktualizē krievu nacisti viņi nevar rimties ka latvijā vēl pastāv izglitība latviešu valodā

 4. Dumja ēzelīša mugurā vieglāka jāšana? Atbildēt

  Redz, kas par lietu – valodas nezinātājiem par krūmu advokātiem un iedvesmotājiem uzmetušies tādi, kas valodu tomēr puslīdz zin; taču iztiku pelna, piedziedot Ķīseļtēvam bekvokālu …

 5. “ka 56,5% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju ar krievu sarunvalodu ģimenē, atbildējuši pozitīvi (jā un daļēji) uz jautājumu “Vai Latvijā tiek diskriminēti cilvēki, kas nezina latviešu valodu?”.” Ko tad citu var gaidīt cilvēki, kuri pat NEZINA ka valstī, kurā tie dzīvo ir sava Valsts valoda… Iespējams, tie pat nezina ka viņi nedzīvo PSRS vai Krievijā… Domāju ka normāli būtu to saukt par pašdiskrimināciju, jo jebkurš indivīds, dzīvojot kādā valstī, kuras valodu viņš nesaprot, nemāk ir sevi pašizolējis, bet, ja pat neapzinās kur dzīvo un nezina ka tur, kur viņš dzīvo ir cita valoda, robežojas ar absolūtu idiotismu

 6. Es arī uzskatu ,ka šie cilvēki tiek diskriminēti,jo joprojām pastāv bērnudārzi un skolas,kur nodarbības nenotiek valsts valodā.Tādējādi viņi spiesti tur mācīties Latvijai svešā valodā.Tajā pašā laikā latvieši nevar atrast darbu nezinot DIŽO krievu valodu.

  • Да что же у вас за однобокий подход то такой. Что, по другому никак нельзя? Оставте в покое наши дедсады и школы, а то хуже будет!

 7. Manuprāt, daudz vairāk tiek diskriminēti tie, kas neprot krievu valodu.

 8. man kauns par maniem tautiešiem mēs paši šeit iebraucām uz dzīvi tāpat kā patrez mūsu bērni brauc strādāt uz Angliju un viņiem tur neviens neprasa gribi runāt angliski vai krieviski TUR JĀRUNĀ TIKAI UN VIENĪGI ANGLISKI untur neviens nebrīnās un neatļaujas teikt mani pazemo jo nerunā krieviski MĪĻIE TAUTIEŠINEPAZEMOJIET SEVI UN NEPATAISIET SEVI PAR IDIOTIEM RUNĀJIET KĀ MĀKAT LATVIEŠI VIENMĒR SAPRATĪS UN JA VAJAG RUNĀS ARĪ KRIEVISKI VIŅI SEVI NEPAZEMO BET PRET MUMS IZTURAS VIENKĀRŠI KOLOSĀLI

  • Вам стыдно? Ну и стыдитесь наздоровье. Вот только учить других не надо. Мне вот совершенно не стыдно, и даже более того, я считаю, что и не за что стыдиться совершенно. Я приехал сюда не по своей воле, а по направлению после института, в рамках одной большой страны и одной экономики. И тогда, если помните, за отказ от распределения грозило уголовное преследование и лишение диплома, между прочим. Мне ни капельки не стыдно ни за всю свою жизнь ни за результаты своего труда.

   • pastāsti labāk, kā tavs mīļais puķins krieviju apzog !!

    • Да сам ты ку-ку, полное причём. Ну вот причём здесь Путин, а? Лишь бы только вякнуть чего-нибудь.

     • Latviski lūdzu!

     • Ļoti žel Andis, ko tu ne saprot krievu valodu. Bet tas ir tikai tava problema!

     • tieši tāpat latviešu valodas nezināšana ir tikai un vienīgi viņu pašu problēma un galīgi nekā nav uzskatāma par nez kādu tur diskrimināciju.Nu ko lai dara,ja kāds ir tik tups,ka nodzīvojis 70 gadus Latvijā nesaprot tās pamatiedzīvotāju valodu.Un vēl apvainojas,ka viņus nelaiž pie valsts vadīšanas.Ko tad viņi var vadīt,ja pat nesaprot kas te notiek.

 9. Es dzīvoju Vācijā jau kādu laiku un pilnīgi godīgi varu teikt,ka arī šeit diskriminē tos,kas nezin vācu valodu. Un tas ir normāli – ja iedzīvotājs nerunā valsts valodā,tā ir necieņas izrādīšana pret valsti,ja nepatīk,ka tevi tāpēc diskriminē,katrs var brīvi pārcelties uz valsti,kurā tevi nediskriminēs!

  PS. Paši latvieši arī ir vainīgi – ļoti daudzi redzot,ka krievs mocās ar latviešu valodu,paši pāriet uz krievu valodu sarunā. Paši piekāpjas. Un brīnās,ka tie kolonistu pēcteči neko nav iemācījušies.

 10. Un Ķīnā kā ar krievu valodu ? Arī diskriminācija un Nauru , un Abesīnijā?

 11. Vai latvietis Krievijā var prasīt lai ar viņu runā latviski?

 12. vajadzētu papētīt arī itāļu,vāciešu ķīniešu, japāņu, arābu, spāņu, un dažu āfrikas valstu tautu iedzīvotājus- ko viņi saka par diskrimināciju valodas dēļ? kādēļ tikai krievu? :@

 13. Valsts valodu var nezināt tūrists ,okupants un idiots.Tūrists atbrauc un aizbrauc no valsts,okupants paliek valstī uzspļauj un ņirgājās par valsti,bet idiotam valsts valodas nezināšanu var piedot ,jo viņš ir idiots.

 14. Garīgi atpalikuši? Atbildēt

  Un kāpēc tad šeit.visu mūžu dzīvojošie nabadziņi nav spējuši apgūt vienīgo valsts valodu? Viņi tiek diskriminėti t ikai vienå veidå – valsts līmenī pret viņiem izturas kā pret garīgi atpalikušiem, kuri nav spējīgi apgūt

 15. Идиотское какое то исследование. Сомневаюсь очень, что ещё остались люди, которые ну совсем совсем не знают латышсого языка. Ведь на любую работу без корочки не возмут. Дискриминация сама по себе есть, но не по языку – по национальности как таковой и наличию гражданства. Для неграждан запреты на профессию (на очень многие) существуют до сих пор.

  • и ” наличию гражданства” – kādēļ cilvēkam pēc 26 gadu neatkarības vēl joprojām nav pilsonības???? ja es jūtu sevi kā latvijas pilsonis- ir visas iespējas to iegūt un ļoti daudzi to ir izdarījuši un nevaimanā apkārt pa aptaujām.ja es sajūtos kā citas valsts pilsonis, tad iegūstu tās valsts pilsonību, kurai jūtos piederīgs! bet dažiem ir tā, kā vēsta krievu sakāmvārds- gribas “и рыбку сьесть и нах-и сесть!”

   • Интересные вопрос какой, а почему? А просто потому, что люди уважают себя и свои взгляды и убеждения, и не желают унижаться. Опять и снова. Об этом здесь говорилось не раз и не два. Взять и пойти получать гражданство после стольких лет, это значит в первую очередь признать, что сам факт лишения этого самого гражданства, как бы это не оправдывалось тогда и теперь, был правильным. И ещё почитайте сам закон. Мне гражданство не положено даже по закону до сих пор. Так то.

    • pastāstīsi-kad tad tiem kaucošajiem ir bijusi piešķirta Latvijas pilsonība,kuru it kā kāds esot atņēmis.Tās valsts,kuras pilsonība viņiem bija,vairs nav.Bet pieņemt LR pilsonību viņi nevēlas.Tad kur te mūsu vaina?

     • Ну так и вашего виртуального государства на тот момент не было, была только территория с населением, и всё. Хитрый трюк с восстановлением гражданства государства, которое все эти годы якобы существовало где то в виртуальном пространстве, ведь не мы сами придумали, а вы. Как будто Латвийской ССР и не было вовсе, а все кто родился здесь в тот период, всё равно что родились на луне. Да, и не забудьте про так называеваемые «окна натурализации».

  • Un tagad mēģini salīdzināt profesiju ailiegumus Latvijā un Lrievijā! Izdari salīdzinājumu mierīgi, bez apsaukāšanās, nenervozē!

 16. Krieviem 85% viss cits ir slkts un nederīgs, izņemot viņus pašus!

 17. Kas ir šī pētījuma pasūtītājs? Un vēl, viss ir apskatāms līdzībās – katrā valstī ir sava valoda un tā ir jāmācās un jāciena. Tāpēc pētījuma jautājums “Vai Latvijā tiek diskriminēti cilvēki, kas nezina latviešu valodu?” ir apzināti izaicinošs.

  • Pētījums veikts ar mērķi izzināt, kādas ir iespējas Latvijā pielietot nemilitārus paņēmienus valstij naidīgu mērķu sasniegšanai.

 18. Kādām jābūt prāta spējām, lai 25 gadu laikā nespētu apgūt VIENU valodu? Palīgskolas skolēni pat spēj apgūt vairākus priekšmetus vienlaicīgi īsākā laika periodā.

 19. Kas ir šī pētījuma pasūtītājs? Un vēl, viss ir apskatāms līdzībās – kurā valst;i ir sava valoda un tā ir jāmācās un jāciena. Tāpēc pētījuma jautājums “Vai Latvijā tiek diskriminēti cilvēki, kas nezina latviešu valodu?” ir apzināti izaicinošs.

 20. Kaut kādi suņa murgi ne pētījums.
  Man darba kolektīvā no 15 cilvēkiem ir 2 krievi esmu spiests runāt krieviski jo viņi vienkārši latviski neprot- kuram te jābūt diskriminētam?
  Tas pats ir novērots veikalos latviete ar krievieti sarunājas tikai krieviski.

  • Nesen LTV1 rādīja par Tomes zivjaudzētavu. Raidījums pozitīvs par dzīvi provincē. Bet rūgtums palika, jo viena speciāliste tur nostrādājusi 40 gadu latviešu kolektīvā, bet latviešu valodu tā arī nav iemācījusies.

 21. Kaut kādi suņa murgi ne pētījums.
  Man darba kolektīvā no 15 cilvēkiem ir 2 krievi esmu spiests runāt krieviski jo viņi vienkārši latviski neprot- kuram te jābūt diskriminētam?
  Tas pats ir novērots veikalos latviete ar krievieti sarunājas tikai krieviski.

  • Brīnos par lasītājiem Atbildēt

   Pētījums veikts ar mērķi izzināt, kādas ir iespējas Latvijā pielietot nemilitārus paņēmienus valstij naidīgu mērķu sasniegšanai.

   Jūs šo teikumu vispār lasāt vai viņa te nebija pirms es atnācu? Lai Latviju iznīcinātu putekļos augsne ir vairāk kā labvēlīga. Vai to Latviju kādam izņemot tās iedzīvotājus vajag? Man liekās tikai tas pagaidām vēl Latviju notur neatkarīgu.

  • Aga! Tas, ka tu ar viñiem darba vietā runā krieviski, taču parāda visu mūsu pazemību, un tavējo jau visupirms!!!

  • Bet kāpēc tad runā ar viñiem krieviski???!!! Ko zemojies?

  • Kāpēc tad runā ar viñiem krieviski?! Tevis un tev līdzīgo dēł jau viñi latviski neeunā!

 22. LETA ir izņēmums – tur strādā tie, kas nezina nevienu valodu. Un ne LETA vien.

 23. tad kā tie “diskriminētie”pamato to,ka ,dzīvojot gadu desmitus Latvijā ,viņi nezina latviešu valodu?Kāds tam ir attaisnojošais iemesls ,vai arī kādēļ tad viņi dzīvo Latvijā,ja nevēlas zināt vietējo valodu?

 24. Ja puse krievvalodīgo uzskata, ka Latvijā diskriminē tos, kuri nezina latviešu valodu, tad tas nozīmē, ka puse krievvalodīgo ir pret prasību zināt un lietot krievu valodu Krievijā.

  • Runāju un rakstu latviski labāk par daudziem latviešiem, bet mani diskriminē dēļ tautības un uzvārda! Untas nekad nebeigsies, jābrauc vien prom…

   • Nu nemuldi gan! kurā pilsētā tu dzīvo??? pie ņila??? :D:D:D

   • nebrauc visiem virsū ar savu tautību un uzvārdu – neviens tevi pat nepamanīs !

    • Un kā vēl pamana! Esmu laba speciāliste, bet augstāku amatu nedabūšu nekad, jo uzvārds nav pareizais un pilsonība arī…

     • Вот, вот. Именно это и есть дискриминация по национальному признаку!

     • muldēt.Kā tad visas tās krivcovas pat Saeimā iefiltrējušās ar nepareizajiem uzvārdiem?Un ne tikai sēž tur ,bet pat aktīvi maisa gaisu ,vaimanājot par savu apspiestību.Un tu,Naģežda< arī -spriežot pēc taviem komentāriem,nemaz tik Latviju mīloša neizskaties.Vienmēr atrod kā latviešus un Latviju "aptaisīt".

Draugiem Facebook Twitter Google+