×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. jūnijs, 2015
Drukāt

Aptauja: Rietumeiropā ir zems atbalsts NATO līguma 5. panta ievērošanai (9)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Baltijas valstīm ir pamats bažām, vai tās var paļauties uz NATO Krievijas agresijas gadījumā, jo, kā liecina trešdien publiskotie aptaujas rezultāti, Rietumeiropas valstīs sabiedrība neatbalsta militāras palīdzības sniegšanu agresijas upuriem.

Saskaņā ar Pjū pētījuma centra veikto aptauju Rietumeiropas sabiedrībā ir mazs atbalsts militārā spēka lietošanai, ja Krievija uzbruktu kādai no NATO dalībvalstīm, kas ir tās kaimiņos. Šāds sabiedrības viedoklis ļauj šaubīties par Vašingtonas līguma 5. pantu, kas paredz, ka agresija pret vienu no alianses dalībvalstīm tiek uzskatīta par agresiju pret visām dalībvalstīm, norāda eksperti. “Vairums aptaujāto NATO sabiedrību ir atturīgas pret Ziemeļatlantijas līguma 5. pantā ietvertā solījuma pildīšanu, ka dalībvalstis, tostarp ar militāru spēku, palīdzēs sabiedrotajiem, kas pakļauti uzbrukumam,” teikts Pjū pētījumu centra ziņojumā. Piemēram, Vācijā tikai 38 procenti respondentu izteikušies, ka uz Krievijas uzbrukumu kādai no NATO dalībvalstīm tās kaimiņos jāatbild ar militāru spēku, kamēr 58 procenti vāciešu izteikušies, ka tas nav jādara. Lai gan citās Rietumeiropas valstīs – Britānijā, Francijā, Spānijā un Itālijā – atbalsts militārajai reakcijai ir augstāks, tas vienalga nesasniedz 50 procentu atzīmi.

Lai gan sabiedrības viedoklis krīzes apstākļos var mainīties, pašreizējais noskaņojums rada problēmas Rietumu līderiem, kas cenšas uzturēt vienotu un stingru nostāju, reaģējot uz Krievijas agresiju pret Ukrainu, norāda analītiķi. Lai gan rietumeiropieši paši ir atturīgi pret palīdzības sniegšanu agresijas upuriem, tie vienlaikus ar cerībām raugās pāri Atlantijas okeānam, paļaujoties, ka viņi krīzes gadījumā palīdzību saņems.

Aptauja apliecina, ka amerikāņi un kanādieši pret palīdzības sniegšanu citām NATO dalībvalstīm izturas nopietnāk. Attiecīgi 56 procenti un 53 procenti amerikāņu un kanādiešu uzskata, ka uz agresiju pret kādu no alianses dalībvalstīm jāreaģē ar militāru spēku.

Aptauja veikta laikā no 6. aprīļa līdz 15. maijam, intervējot 11 116 respondentus astoņās NATO dalībvalstīs, kā arī Ukrainā un Krievijā. Aptaujas kļūdas robeža dažādās valstīs svārstās no 2,8 līdz 4,1 procentpunktam. Aptauja arī liecina, ka vairums rietumvalstu, kā arī Polijas sabiedrība Ukrainas pašreizējos notikumos vaino Krieviju.

Lai gan ASV prezidents Baraks Obama iebilst pret Ukrainas apgādāšanu ar ieročiem, apgalvojot, ka tas tikai uzkurināšot konfliktu, 46 procenti amerikāņu uzskata, ka ukraiņi ir jāapbruņo, kamēr pretējās domās ir 43 procenti respondentu. Tikmēr Eiropā atbalsts ieroču sūtīšanai uz Ukrainu ir daudz mazāks, bet viszemākais tas ir Vācijā, kur par ukraiņu apbruņošanu izteikušies tikai 19% aptaujāto.

Vienlaikus aptauja liecina par pieaugošu sabiedriskā noskaņojuma polarizāciju. Piemēram, 70 procenti poļu uzskata, ka Krievija rada nopietnus militārus draudus, kamēr puse krievu nopietnus draudus saskata NATO. “Kamēr krīze Ukrainā turpinās, savstarpējais naidīgums starp Krieviju un Rietumiem nostiprinās,” atzīst pētījuma autori. “Vidēji tikai ceturtdaļa no NATO sabiedrības tagad izsakās, ka viņiem ir pozitīvs priekšstats par Krieviju.” Savukārt Krievijā pozitīva attieksme pret ASV un Eiropas Savienību, salīdzinot ar 2013. gadu, sarukusi par 30 procentiem. Tajā pašā laikā Krievijas prezidenta Vladimira Putina popularitāte paša mājās turpina pieaugt, lai gan krievi arvien lielākā mērā ir neapmierināti ar valsts ekonomisko situāciju un atzīst, ka Krievijas agresija pret Ukrainu kaitē valsts tēlam, norāda Pjū centra eksperti.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. 5.pantu neiedarbina uz aptauju rezultātu pamata, to iedarbina, ja vaņkas zaudē realitātes izjūtu.

  • Э нет, дружочек. Главное это, чтобы ты сам чувство меры не потерял и не полагался на иллюзии!

 2. …. Japiekrit Karlim … un vel talak ir noverots, cik veikli un viltigi sie ‘grafistu’ propogandas izcilie veidotaji spej sagrozit faktus:

  …. eiropiesi vairs negribot karot … pasaules tales …. !!! BET

  … SEIT IET RUNA PAR PASU – KATRAS NACIONALAS VALSTS – UN VISAS EIROPAS LIKTENI … ZEM ATKARTOJOSAS AZIATU AGRESIJAS … !

  … JAPASMAIDA … DRIZ PROPOGANDAS BURBULIS PLISIS … JO TAS IR PAR DAUDZ PIEDAUZIGS AR SAVAM MULKIBAM …. !

  • Вы можете и дальше продолжать тешить и успокаивать себя иллюзиями, но факты вещь упрямая. Опрос, который проводила не Россия и не я, показал, что простые европейпы вовсе не горят желанием воевать и умирать за вас. Вот несмотря на всю эту пропаганду про «плохую» Россию и «ужастного» Путина, ужасы последней войны все помнят очень хорошо.
   Отсюда вывод. Вас продадут и предадут, при первой же возможности вами просто пожертвуют. И за все свои деяния, за все плевки и гавкание в сторону России, вам придётся отвечать самим, в одиночестве.
   «и каждому воздастся по делам его!»

 3. Un kas tad ir šīs “Pjū pētījumu centrs”, ka LETAs žurnālisti viņus tā reklamē? Iespējams, ka kārtējie
  Krievijas interešu lobisti, kas par attiecīgu samaksu “izpēta” tā, kā Krievijai vajag. Tāpēc arī tūlīt seko “grafistu” komentāri, ar norādi, ka “neviens jums nepalīdzēs”! Kārtējā hibrīdkara propaganda, uz kuru uzķeras arī žurnālisti!

  • А чего ты так разволновался то, а Карлуша?! То, что никто особо не хочет воевать за вас, так это для тебя откровение?! А ты думал они за тебя костьми лягут? Пропаганда говоришь? Конечно, конечно – пропаганда, ты только помни об этом, когда будешь по лесам бегать и прятаться.

 4. Ну ко, милие драуги, вы то вовсю надеялись, а тут на тебе, suprize!!! Оказывается никому вы не нужны, заступаться за вас никто не хочет, и рассчитывать вам придётся только на себя. Облом-с….

 5. Mūsdienu eiropieši vairs negrib karot. Apnicis. Tā jau visādos militāros konfliktos jāiesaistās citās pasaulēs daļās. Vai tad domājiet, ka no laba prāta kāds tur iet, ja valdība liek. Normāliem cilvēkiem nepatīk citus nogalināt un pašiem mirt. Tiem, kam patīk nogalināt, tie jau iet karot par Islāma valsti. Viņi to Eiropu ienīst.

 6. Taatad 5.pants ir domaats kam ??? Kakjiem???

Draugiem Facebook Twitter Google+