×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. janvāris, 2015
Drukāt

Aptauja: trešdaļa diasporas tautiešu gatavi atgriezties Latvijā, ja pelnītu ap 1000 eiro mēnesī (27)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Aptuveni trešā daļa Latvijas valstspiederīgo, kas patlaban ilgstoši dzīvo ārzemēs, Latvijā būtu gatavi atgriezties, ja viņu ikmēneša atalgojums dzimtenē būtu ap 1000 eiro.

Par to liecina Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieku veiktā pētījuma sākotnējie rezultāti.

Aptuveni pusi emigrantu apmierinātu atalgojums ap 1000 eiro, bet trīs ceturtdaļas aptaujāto norādījuši, ka viņiem pietiekama motivācija atgriezties Latvijā būtu 1500 eiro atalgojums mēnesī.

Kā norāda pētījuma autori, iemesli tam, kāpēc ir pieņemts lēmums par pārcelšanos uz dzīvi citā valstī, lielākoties ir finansiālas grūtības, tikusi saredzēta iespēja labāk nopelnīt, bijusi vēlme uzlabot dzīves kvalitāti. Respondenti arī norādījuši, ka vēlas nopelnīt pensijai, netiek galā ar kredītsaistībām.

Lai gan nespēja saredzēt savu nākotni Latvijā nav minēts kā galvenais aizbraukšanas iemesls, tomēr trešdaļa to ir minējuši kā iemeslu lēmuma pieņemšanai.

Iepazīstoties ar iegūtajiem datiem, pētījuma autori mudina valsts pārvaldi domāt par nodokļu sistēmas uzlabojumiem, jo daudzi diasporas tautieši to kritizējuši un minējuši kā iemeslu, kāpēc pametuši Latviju. Tāpat tikusi kritizēta darba devēju attieksme.

Pētījumā kopumā aptaujāti 14 068 tautieši 118 pasaules valstīs. Galīgie pētījuma rezultāti sabiedrības vērtējumam tiks nodoti 26.janvārī.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Nu redzi – pats sevi atklāji: “mani neinteresē ar marasmātiķiem iepazīties” vai “pakasi kuli” – tie ir tavas domas šedevri, kas labi raksturo tavu intelekta un acīmredzot arī izglītības līmeni. Lamāties tu proti, bet ar tādu līmeni lielu algu nenopelnīsi, tāpēc atliek vien savās neveiksmēs vainot citus vai uzgrūst tās valstij.

 2. Cik zinu no pieredzes, tad tie kas daudz, gari un plaši runā vai raksta te garus komentārus, parasti
  ar īpašu strādīgumu neizceļas, jo nav jau laika – jārunā , cik viņiem te slikti. Un no lielas pļāpāšanas pat savu vārdu esi aizmirsis, tikai “emm” frāze vien iznākusi! Ko tad tu baidies pats no sava vārda? Ir taču brīva darbaspēka kustība, kā pats stāsti, un ja tev Latvijā tik slikti, tad te nevaimanā par dārdzību, skološanos un ārstēšanos, bet brauc un dzīvo tur, kur tev labāk. Neviens tevi te netura, bet nepūderē smadzenes tam iedzīvotāju vairākumam, kas te grib dzīvot un strādāt un nemaz tik slikti nejūtas. Laikam jau esi viens no kompartijas propagandistiem, ja vēlies citus likt psihenē.. bet tie laiki, paldies Dievam, ir pagājuši.

  • Kāds ir mans vai citu komentētāju vārds nav tava darīšana – mani neinteresē ar marasmātiķiem iepazīties, pat ja arī kaut ko uzrakstu komentāros. Bez tam tikai mazi bērni un pajoļi internetā bazūnē savus personas datus. Tu vēl uzvārdu uzraksti, un adresi un gaidi tikai ciemiņus… 😀

   “Cik zinu no pieredzes, tad tie kas daudz, gari un plaši runā vai raksta te garus komentārus…”
   ———–
   Jūs to par sevi?

   Jūs nepūderējiet smadzenes sev – pietiek ar to kas jau ir sapūderēts, jo jums pat naudas nepietiks lai tās sakārtotu kārtībā.

 3. smeldz es teikt. Kaukt gribas.

  es nezinu, kam būtu jānotiek, lai es gribētu aizbraukt uz ārzemēm un neatgriezties.

  Ar dzīves līmeni mani nepārvilinātu.

  jūtos tajā ziņā augstvērtīgāka kā cilvēks par blandoņām un pasaules salašņām.

  • Man smeldz, ka pat izbraucot no Latvijas nekas nav mainījies. Viss ir tas pats. Tāda pati apātija un padomju laiku domāšanas Stokholmas sindroms… jūs sevi iedomājieties par ūberpatriotiem, bet neko pat savā labā nedariet. Tas ir nožēlojami. Liksim mierā aizbraucējus – viņi kaut ko dara un diez vai ir dēvējami par mazāk patriotiskiem, ja cenšas kaut ko sasniegt savas ģimenes labklājībai. Patriotisms sākas ar ģimeni.
   Jūs jūtaties augsvērtīgāka, acīmredzami, arī pār pārējiem Latvijā – ne tikai pār aizbraucējiem… 🙂

 4. Nezinu.. nepatīk šie cilvēki. Vienīgais, ko varu saprast ja vajadzības spiesti pastrādā un atgriežas.
  sāp tāds nepatriotisms no tautiešiem tiktāl, ka gribas teikt – lasieties!!

  Lai gan vienalga sāp.

 5. Juri, ja gribas kasīties, tad pakasi kuli.

  Vispirms, ne visi fabrikas strādnieki pelna 1000 mārciņas – noteikti ka ir tādi, kam tagad gada pirmajos mēnešos nav pilnas slodzes nodrošinātas. Ja kas, tad NMW ir ~200 mārciņas nedēļā, tā ka mēnesī sanāks tikai 900 mārciņas.
  Kas attiecas uz sūdu čupas vabuļu filosofiju par to, ka Latvijas izbraukušajiem latviešiem par daudz gribās… neko jau citu izbraukušie nevēlas, kā to lai palicējiem ir vieglāka dzīve – arī saņemot tos pašus 1000 eiro, bet izrādās, ka ir tāda sadistu-mazohistu grupa, kas nemaz nevēlas pelnīt 1000 eiro, bet grib mazāk… Tādus, vajag ielikt psihenē, vai arī labāk iedot striķi lai pakarās un neindē ar savu žulti pārējos palikušos.

  Latvijā cilvēki pārsvarā tērē naudu pārtikai un pārtika Latvijā ir vismaz 2x dārgāka, salīdzinot ar to, kādas cenas ir UK. Gāze un elektrība Latvijā ir dārgāka nekā UK. Arī drēbes un nepārtikas preces ir dārgākas. Ir jābrīnās kā vispār Latvijā var izdzīvot tie iedzīvotāji, kas jau nesaņem 1000 eiro.

  Alga gan nav pats galvenais – bez tās pelnīšanas vēl ir jālaiž bērni skolā. Un ja skolas nav, tad miests paliek tukšs. Un arī kādreiz jāaiziet pie ārsta… un ne jau ar kājām, bet ar sabiedrisko transportu, kura vairs daudz kur nav… UK ārsta pakalpojumi tiem kas tos nevar atļauties finansiāli(bezdarbnieki, pensionāri, invalīdi un citas sociāli neaizsargātās grupas) ir bez maksas. Arī zāles. Starp citu – visiem ES pilsoņiem visā ES – arī Latvijā pienākas bezmaksas ātrā palīdzība. Knifs ir tāds, ka tikai Latvijas pilsoņiem Latvijā par to ir jāmaksā… Bezmaksas medicīnas pluss visā sabiedrībā ir tāds, ka vesels cilvēks pelna vairāk, kā slims… arī grib pelnīt vairāk, bet ja cilvēks ir ar slimu prātiņu, tad arī negribas tos 1000 eiro algā saņemt…

  Šie ir tikai sīkumi – pats galvenais būtu Latvijas korupcijas indeksa samazināšana un tur vēl joprojām nekādas lielās izmaiņas neredz.

 6. Man tev darba vieta nav jārada, par darba vietu tev jāparūpējas pašam, jo abi esam nākuši vienādi kaili un nevarīgi no mātes miesām. Esmu pensionārs un jau laicīgi nodrošinājos ar darba vietu un tagad tur strādā mani bērni. Nekur viņiem nav jābrauc, strādā, audzina un radina pie darba jauno paaudzi. Un tā nav valsts vai ierēdņa darba vieta, tas ir lauku darbs. Darbs no kā visi jaunie tagad bēg. Uz pilsētu un uz ārzemēm. Jo laukos neesot ko darīt. Muļķības! Esmu savu pienākumu pret valsti izpildījis, jo nekad neesmu skrējis ar iztieptu roku :”dodiet darbu”! Latvijā ir tik daudz darba, ka pietiks arī nākošajām paaudzēm, tikai vajag gribēt darīt, būt daudz patstāvīgākiem un izmantot tās iespējas, ko piedāvā valsts. Un demagoģiski nevajag te jaukt negribēšanu ar nevarēšanu.

  • Padalies ar noslēpumu – kādu gan darbu strādā un kādu darbu dara tavi bērni… un vai tev kaut kādi ienākumi arī būs, ja VISI sāks ar to arodu nodarboties? Neviens tev darbu neprasa – tāpēc jau brauc uz ārzemēm, kur ir darbs, jo Latvijā VISIEM DARBA NAV. Nesmīdini tautu ar savu ieciklējušos padumjo laiku spriedelēšanu – tāpat pāris simtiem tūkstošu izbraucēju Latvijā nav ko darīt. Un kamēr Latvija importē vairāk kā eksportē, lūdzu nestāstiet, ka Latvijā visi kaut ko baigi dara… phe!

  • Un vēl – atcerieties vienu: Latvija ir ES, kas ir kopējs darba tirgus. Ja Latvijā darba devējs nespēj nodrošināt ar atbilstošu algu cilvēku, kas ir studējis un izglītojies, tad viņš var atrast darbu kaut kur citur, kur maksā labāk. Starp citu – man nav skaidrs vai šeit rakstošie joprojām dzīvo Staļina laikos, kad tur no valsts izbraukušos dēvēja par nodevējiem un vēl nez ko? Izdzīvojušie ar Stokholmas sindromu…

 7. Smieklīgi jūs esat tautieši.
  Ne jūs zināt ko par mums, ne saprotat par ko šis petijums veikts. Ir labi ka jums palicējiem tik zemas debesis ka aiz tām var karoti aizspraust.
  Pirms sviežiet akmeni uz mums, paskatieties paši uz sevi un padomājiet vai jūs
  komentētāji esiet visu darijuši lai latvijas ekonomiskais stāvoklis uzlabotos, vai jūs esiet darba vietas radijuši lai no mums ko prasītu?!. Domāju ka nē, tapēc labak savas šaurās domas paturiet pie sevis.

 8. visi tik gudri te ka d…t nav ko pasuutiit

 9. Ja tā prātiņa pamazāk vai esi slinks, tad nevajag te citiem uzstādīt pārmērīgas prasības, lai tevi nodrošina ar lielu algu. Vispirms parādi un pierādi, ko tu pats spēj un tad arī dabūsi savām spējām atbilstošu atalgojumu. Pieprasīt jau nav liela māka, māka ir realizēt piedāvātas iespējas! Bet iespējas ir tepat Latvijā.

 10. Ir arī Latvijā tādas algas. Bet uz tām algām ir jāiztur smaga atlase. Ir nepieciešamas ļoti labas zināšanas. Diemžēl jau pirmajās darba intervijā mūsu tautu meitas pat ar diviem maģistra grādiem izgāžas. Tā pat ir arī ar puišīem. Starp citu valsts pārvaldes iestādēs ir diezgan daudz labi atmaksātu vietu, bet grūti atrast atbilstošas kompetences darbiniekus.

 11. latvietis parastais Atbildēt

  ja viņi tik daudz pelnitu, tad nekur nebutu aizbraukuši:) pastulbs petijums. liela daļa o aizbraukušajiem nemaz tur tik daudz nepelna jo pašu intelekts un darbaspējas ir šimpanzes līmenī. stāv fabrikās pie konvejera, siltumnīcās…. saņem grašus un knapi izdzivo turienes dārdzibā. staigulis paliek staigulis vai te vai tur nav starpibas

  • es atbraucu uz angliju,saku stradat caur agenturu fabrika,sanemu 6.50 st.bez kadas baigas izglitibas,tagat esu oficiali firma,un st.likme ir 7.50 marc.

  • Ja nezini tad nerunā. šeit tadu naudu (1000) var nopelnīt par pus slodzi. Un ne visi strada vienkāršo darbu, noliktavas tas ir tikai pagaidu darbs kamēr atrodi sev piemērotu darbu pec savas profesijas vai interesēm.

   • Runajot par dardzību jus kļūdaties, ja salidzina abas valstis tad ne mēs sitamies ka pliki pa nātrēm bet gan jūs paliceji, tapēc jūs tā rejiet uz musu pusi.

 12. Ja man nodrošinās algu 1000 euro mēnesī, tad es braukšu atpakaļ! Tā spriež šie aizbraucēji. Lai kāds cits Latvijā (valdība, uzņēmējs) viņam nodrošina šo algu, pats viņš nemaz nedomā sevis labā kaut ko darīt, lai tiktu pie šādas algas. Nu domā, nodibini mikrouzņēmumu vai kā citādi sevi piepūlē, lai tiktu pie kārotās algas, nevis uzstādi prasības, lai citi tavā vieta to izdara! Liela labuma no viņiem, ja arī viņi te atbrauks, tāpat nebūs, staigās pa ielam un bļaustīsies, cik viņiem grūti. Šādi “apgādājamie” lai dzīvo turpat kur aizbraukuši, lai brauc atpakaļ tie, kam ir idejas te kaut ko darīt, kas mēģinās izmantot iespējas un iegūto pieredzi ārzemēs un kas ir Latvijas patrioti.

  • ja jau valsts aicina atpakaļ,lai nodrošina ar līdzvērtīgiem darba un sadzīves apstākļiem.Neviens nebrauks uz elli

  • latvietis parastais Atbildēt

   tieši tā, lai kļūst par uzņemeju pelna miljonus un algo pats strādniekus. bet ” čaklais latvietis” izrādās nemaz tik čakls nav kad kautkas pašam jādara. visu vēlas uz paplātes saņemt

  • Smieklīgi jūs esat tautiešiN
   ne jūs zināt ko par mums, ne saprotat par ko šis petijums veikts. Ir labi ka jums palicējiem tik zemas debesis ka aiz tām var karoti aizspraust.
   Pirms sviežiet akmeni uz mums, paskatieties paši uz sevi un padomājiet vai jūs
   komentētāji esiet visu darijuši lai latvijas ekonomiskais stāvoklis uzlabotos, vai jūs esiet darba vietas radijuši lai no mums ko prasītu?!. Domāju ka nē, tapēc labak savas šaurās domas paturiet pie sevis.

   • piekritu jums,lai paliceji uztaisa kadu lidzvertigu fabriku vai kadu citu uznemumu ka UK un mes iesim stradat,minimala alga 7.50 st un uz augsu ka tas ir seit,

   • At tādu “plašu domu” apveltīti emigranti te Latvijā nav vajadzīgi. Labāk paliec savā sapņu zemē, kuras pilsoņi ir pastrādājuši pirms tevis, lai nodrošinātu arī tev pilnu sili. Un nenicini valsts pilsoņus, kuriem bez pilnas siles ir arī citas vērtības.

  • Jūs te Latvijā palicēji, sakārtojiet man valsti, sagatavojat man darba vietu ar pieklājīgu atalgojumu, tad es būšu klāt pie pilnas siles.

Draugiem Facebook Twitter Google+