Pasaulē
Eiropa

Aptaujas liecina, ka vadībā izvirzās “Brexit” atbalstītāji 16


Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas vadītājs Naidžels Feridžs aģitē par izstāšanos no ES
Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas vadītājs Naidžels Feridžs aģitē par izstāšanos no ES
Foto AFP/Scanpix/LETA

Pusotru nedēļu pirms referenduma par Lielbritānijas turpmāko dalību Eiropas Savienībā (ES) aptaujas pirmdien turpina liecināt, ka “Brexit” atbalstītāji sākuši izvirzīties vadībā.

Svaigākā aptauja, ko pirms 23.jūnijā gaidāmās tautas nobalsošanas veicis sabiedriskās domas pētniecības uzņēmums “YouGov”, liecina, ka “Vote Leave” (“Balso par aiziešanu!”) kampaņas atbalstītāji nedaudz apsteiguši “palicējus”, kamēr domnīcas “Briges grupa” pasūtītā aptauja liecina jau par graujošu eiroskeptiķu pārsvaru.

Šo aptauju dati apliecina tendenci, kuru uzrādīja tīmekļa laikraksta “The Independent” piektdien publiskotie aptaujas rezultāti, saskaņā ar kuriem “Brexit” atbalstītāju pārsvars sasniedzis desmit procentpunktus. Šī aptauja jau paspējusi satricināt mārciņas kursu un globālos akciju tirgus.

Saskaņā ar “YouGov” aptauju, kas veikta pēc laikraksta “The Sunday Times” pasūtījuma, par izstāšanos no ES grasās balsot 43% britu, bet par palikšanu tās sastāvā – 42%, kamēr 11% respondentu vēl nav izlēmuši, kā balsot. Šie rezultāti ir tieši apvērsti, salīdzinot ar iepriekšējo “YouGov” aptauju, kad “palicēju” vēl bija 43%, bet “aizgājēju” – 42%.

Taču saskaņā ar Briges grupas aptauju “Brexit” atbalstītāju pārsvars ir daudz ievērojamāks – par izstāšanos gatavojas balsot 52% aptaujāto, pret – 33%, bet 15% joprojām svārstās.

No tiem britiem, kas izteikušies, ka balsos par izstāšanos no bloka, 39% pauduši viedokli, ka Lielbritānijai tomēr būtu jāslēdz zināma veida brīvās tirdzniecības līgums ar ES. Savukārt 13% izteikušies, ka atbalstītu dalību Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijā.

Saistītie raksti

Briges grupas direktors Roberts Ouldss norādīja, ka “vairums vēlētāju dod priekšroku ekonomiskai, nevis ekonomiskai un politiskai sadarbībai ar ES” un ka “starp viņiem ir cilvēki, kas citādos apstākļos būtu balsojuši par palikšanu ES.”

Saskaņā ar piektdien publicēto “The Independent” aptauju par izstāšanos no ES grasījās balsot 55% britu, bet par palikšanu tajā – 45%.

Turklāt 78% no respondentiem, kas izteicās, ka balsos par aiziešanu no ES, kategoriski apgalvoja, ka referendumā piedalīsies, desmit punktu skalā varbūtību, ka dosies pie balsošanas urnām, raksturojot ar desmit. Savukārt “palicēju” nometnē tādu bija tikai 66%.

LA.lv