Ekonomika
Latvijā

Aptiekas: aizliedzot lojalitātes programmas, cietīs neaizsargātākie 16

Foto-LETA

Veselības ministrijas plānoto grozījumu dēļ aptieku darbību regulējušos Ministru kabineta (MK) noteikumos, kas tostarp paredz aizliegt aptieku klientu kartes un lojalitātes programmas, visvairāk cietīs neaizsargātās iedzīvotāju grupas, norādīja aptaujātie aptieku tīklu pārstāvji.

“Veselības ministrijas plānotais aptieku klientu karšu un lojalitātes programmu aizliegums tiek virzīts lielāko tirgus dalībnieku interesēs, ignorējot situāciju sabiedrībā un pārkāpjot patērētāju tiesības izvēlēties saņemt atlaides aptiekās vai iegādāties medikamentus un citas preces, maksājot pilnu cenu,” uzsvēra aptieku tīkla “Benu aptieka Latvija” mazumtirdzniecības vadītājs Raitis Kvēps.

Viņš norādīja, ka pašlaik “Benu aptiekas Latvija” lojalitātes kartes piedāvātās priekšrocības izmanto liela daļa iedzīvotāju. “Ieceri sāpīgi uztvers mūsu klienti, kuriem lojalitātes karte ļāva ietaupīt. Turklāt īpaši sāpīgi šīs izmaiņas ietekmēs pensijas vecuma cilvēkus, kuri lielu daļu savu ienākumu ziedo tieši veselības aprūpei. Tieši pensijas vecuma iedzīvotāji lojalitātes kartes sniegtās priekšrocības izmantoja īpaši aktīvi,” sacīja Kvēps.

To, kā šis aizliegums varētu ietekmēt “Benu aptiekas Latvija” pārdošanas rezultātus, Kvēps neatklāja, norādot – tā kā lojalitātes kartes un lojalitātes programmas plānots aizliegt visos aptieku tīklos, tad šīs izmaiņas visas aptiekas ietekmēs vienādi un negatīvos aspektus izjutīs visi.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka medikamentu cenas šis aizliegums neietekmēs.

Arī aptieku tīkla “Latvijas Aptieka” valdes loceklis Ilmārs Pajuste atzīmēja, ka līdz ar aptieku lojalitātes programmu aizliegšanu, tiks samazināta iedzīvotāju iespēja nodrošināt sev nepieciešamo dzīves kvalitātes līmeni .

“Veselības ministrija savā argumentācijā it kā aizstāv pircēju intereses un uzsver rūpes par adekvātu zāļu patēriņu. Jāņem vērā, ka ne medikamenti, ne citas aptieku preces, nav plaša patēriņa preces, bet tās ir nepieciešamas veselības uzturēšanai un profilakses pasākumu īstenošanai. Mazaizsargātajai pircēju grupai priekšrocības, ko sniedz dalība lojalitātes programmās, ir garantija minimālā nepieciešamā uztura bagātinātāju, vitamīnu, higiēnas un citu aptieku preču daudzuma pieejamībai. Aizliedzot aptiekām īstenot klientu lojalitātes programmas, Veselības ministrija samazinās iedzīvotāju iespējas nodrošināt sev un savām ģimenēm nepieciešamo dzīves kvalitātes līmeni un rūpēties par profilakses pasākumu īstenošanu,” teica Pajuste.

Pēc viņa teiktā, aptiekām tādējādi tiks liegta iespēja īstenot individuālu pieeju un izglītojošus pasākumus atsevišķām pircēju grupām. “Lojalitātes programmu ietvaros veidotās klientu datu bāzes ļauj atlasīt klientu grupas, kurām viens vai otrs jautājums ir interesants, bet netraucēt citus pircējus, kuriem tēma nav aktuāla,” viņš teica.

Savukārt “Mēness aptieku” pārstāve Zaiga Barvida sacīja, ka šāda iecere ir atbalstāma, uzsverot, ka aptiekas var konkurēt ne tikai ar lojalitātes programmu atlaidēm, bet arī ar citiem līdzekļiem. “Aptieku lojalitātes programmas ir drīzāk klientu uzpirkšana, nevis pretimnākšana,” teica Barvide.

Pēc viņas teiktā, šobrīd “Mēness aptieku” lojalitātes kartes izmanto 700 tūkstoši iedzīvotāju, bet šo karšu aizliegšana nekādi neietekmēs ne aptieku apgrozījumu, ne klientu pirktspēju.

Veselības ministrijas Komunikāciju nodaļā skaidroja, ka farmaceitiskā darbība ir reglamentēta sfēra un aptieku mārketinga aktivitātes nevar salīdzināt ar citu, plaša patēriņa preču mārketingu. “Lojalitātes kartes nav virzītas uz farmaceitiskās aprūpes kvalitātes nodrošināšanas galveno mērķi – zāļu lietošanas uzraudzību, bet gan uz aptiekas produktu, tajā skaitā zāļu vai uztura bagātinātāju lietošanas veicināšanu,” informēja ministrija.

Ministrijā norādīja, ka aptieku konkurence realizējama, nodrošinot kvalitatīvu farmaceitisko aprūpi, piesaistot pastāvīgos klientus ar profesionālu kompetenci, apkalpošanas un konsultāciju kvalitāti un zāļu lietošanas uzraudzību.

Veselības ministrijas iecerētie grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas nodoti publiskajai apspriešanai, paredz aizliegt klientu lojalitātes programmas, tajā skaitā aptieku klientu lojalitātes kartes.

LA.lv