×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
6. februāris, 2012
Drukāt

Aptuveni 13% Latvijas mežu pieder ārzemniekiem

mezs2

Latvijā kopējā mežu platība ir 3,2 miljoni hektāru, no tiem puse pieder privātajiem īpašniekiem, puse uzņēmumam “Latvijas valsts meži”. Ārzemnieku rokās pašlaik esot līdz 300 000 hektāru jeb aptuveni 13% no visiem privātajiem mežiem, informē TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Skandināvu pensiju fondi, bankas un apdrošināšanas sabiedrības mērķtiecīgi pēdējos gados Latvijā iegādājušies mežus ar aprēķinu, ka tas ir labs ilgtermiņa ieguldījums un būs ko samaksāt pensijās pēc daudziem gadiem, savukārt paši latvieši mežu pievienoto ilgtermiņa vērtību nesaskata.

Lielākais privāto mežu īpašnieks Latvijā ir skandināvu kompānija “Bergvik Skog”. Firmas pārstāvis Kārlis Blūms stāsta, ka firmai pieder apmēram 100 000 hektāru Latvijas mežu. “Trīs ceturtdaļas ir Zemgalē un Latgalē, viena ceturtā daļa Kurzemē,” uzpirkto mežu atrašanās vietas uzskaita Blūms.

Zviedrijā “Bergvik Skog” izveidojuši mežu īpašnieki pirms 80 gadiem, pašlaik tā ir viens no lielākajiem mežrūpnieku uzņēmumiem Zviedrijā, kam pieder aptuveni 2 miljoni hektāru meža – tik pat, cik aptuveni trešā daļa Latvijas teritorijas.

Uzņēmuma akcionāri ir norvēģu un zviedru apdrošināšanas kompānijas un Zviedrijas pensiju fonds. To mērķis ir lēna, bet stabila peļņa, naudu ieguldot mežu īpašumos. Skandināvi sapratuši, ka, salīdzinot, ar akciju tirgiem vai zeltu, mežu vērtība nav virtuāli uzpūsta. Tā nemainīgi pieaug, augot kokiem.

Otrs lielākais ārvalstu zemju uzpircējs ir “Foran real estate”, kura īpašumā nonākuši turpat 38 000 hektāru Latvijas mežu. Tās lielākie akcionāri – norvēģu bankas un pensiju fondi.

Firmai “Empetrum”, kuras vienīgais īpašnieks ir ASV kompānija “Phemus Corporation”, latvijā pieder 12 000 hektāru mežu . Firmas pārstāvis Latvijā Jānis Freibergs stāsta, ka “Empetrum” apsaimnieko Amerikā populārās Hārvardas universitātes ziedojumu fondu.

Vietējām bankām mežs nav saistošs, jo to apsaimniekošana esot pārāk sarežģīts bizness. Baņķieru pusē nostājas arī Saeimas tautsaimniecības komisijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis (ZRP). Viņaprāt, nebūtu pareizi bankām ieteikt, kur un kā izmantot pensiju uzkrājumus.

Skandināvu pensionāru uzturēšana Latvijai var maksāt dārgi – daļu no suverenitātes zaudēšanas. Par to brīdina Latvijas mežinieki.

Latvijas zemkopības ministrei Laimdotai Straujumai ārvalstnieku straujie centieni nopirkt Latvijas mežus pat radot neomulīgu sajūtu. “Protams, ka labāk gribētos, lai paši Latvijas pilsoņi pirktu zemes īpašumus. Bet kāds jau pārdod šos īpašumus un diemžēl ministrija nevar nekādi ierobežot,” skaidro ministre. “Jūs jau saprotat, ka es neko nevaru izdarīt – viņi pārdod un pērk. Un ja viņiem ir tiesības pirkt, viņi pērk. Viņi vienkārši pērk. Tā ir problēma.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+