×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
13. marts, 2014
Drukāt

“Apvienībai pret nacismu” atļauj 16.martā pusstundu izmantot skaņu pastiprinošas ierīces (12)

Foto - LETAFoto - LETA

Leģionāru atceres dienā kustības "Latvija bez nacisma" biedri un atbalstītāji pulcējas pie Brīvības pieminekļa nacisma upuru piemiņai.

Administratīvā rajona tiesa šovakar daļēji apmierināja biedrības “Apvienība pret nacismu” pieteikumu, ar kuru tā bija apstrīdējusi Rīgas pilsētas izpilddirektora Jura Radzeviča aizliegumu 16.martā piketa laikā pie Brīvības pieminekļa izmantot skaņu pastiprinošas iekārtas.

Tiesa atļāva biedrībai skaņu pastiprinošās iekārtas izmantot piketa un sapulces laikā no plkst.11 līdz 11.30. Līdz ar to Radzeviča lēmums tika atcelts daļēji.

Pēc saīsinātā sprieduma noklausīšanās biedrības pārstāvis tiesā Vladimirs Buzajevs komentēja, ka, “paldies Dievam, demokrātija ir uzvarējusi”. Viņš sacīja, ka līdz ar šo spriedumu klātesošie varēs saņemt informāciju par nacisma režīma upuriem un viņu apbedīšanas vietām.

Saīsināto spriedumu tiesa rakstīja gandrīz pusotru stundu. Pilns tā teksts būs pieejams 28.martā, un likumā noteiktajā kārtībā to varēs pārsūdzēt.

Kā ziņots, Rīgas pašvaldība nolēma atļaut visus 16.martā pieteiktos pasākumus, nosakot, ka pretēju viedokļu paudējiem būs liegts izmantot skaņu pastiprinošas iekārtas.

Pēc tam biedrības pārstāvis Jānis Kuzins aģentūrai LETA norādīja, ka apvienība gatavojas 16.martā rīkot “dziesmu svētkus” – tikšot savākti vairāki kori un skaļi dziedātas dziesmas.

Biedrībai “Apvienība pret nacismu”, kas 16.martā no plkst.10 līdz 13 iecerējusi tiešā Brīvības pieminekļa tuvumā piketēt “pret “Waffen SS” veterānu glorifikāciju Latvijā”, nāksies mainīt pulcēšanās vietu – pasākumam atvēlēta teritorija Brīvības laukuma Bastejkalna pusē no pilsētas kanāla līdz Aspazijas bulvārim. Biedrība piekritusi mainīt pasākuma norises vietu, taču pret liegumu izmantot skaņu pastiprinošas iekārtas vērsusies tiesā.

Kopumā 16.martā plānoti četri pasākumi – biedrības “Daugavas Vanagi Latvijā” Limbažu nodaļa pēc dievkalpojuma Doma baznīcā no plkst.11 līdz 13 dosies gājienā cauri Vecrīgai, lai noliktu ziedus pie Brīvības pieminekļa, godinot latviešu leģionāru piemiņu. “Daugavas Vanagiem” pievienosies arī biedrība “Gustava Celmiņa centrs”, kas atsaukusi savu atsevišķi pieteikto pasākumu pie “Laimas” pulksteņa.

Vienlaikus Valērijs Oščenkovs Doma laukumā no plkst.10 līdz 13 gatavojas rīkot piketu “pret “Waffen SS” veterānu glorifikāciju Latvijā”. Arī šajā gadījumā piketētājiem būs liegts izmantot skaņu pastiprinošas iekārtas. Radzevičam par šādu pozīciju izdevies panākt vienošanos, norādot, ka Doma laukumā atrodas gan baznīca, kurā svētdien notiks dievkalpojums, gan Latvijas Radio ēka, kuras darbu trokšņi var apgrūtināt.

Biedrība “Paspēlēsimies” jau no plkst.6 līdz 13 Brīvības pieminekļa apkaimē, ieskaitot piemineklim pieguļošo zaļo zonu Bastejkalnā un operas skvēra pusē, plāno izvērst informatīvu sanāksmi, lai atgādinātu par 1944.gada 16.martā notikušajām latviešu leģionāru kaujām. Pasākums pieteikts plašā teritorijā, taču iesniegumā Rīgas domei norādīts, ka tajā varētu piedalīties aptuveni 10 cilvēku.

Radzevičs norādīja, ka viedokļu sadursmes, visticamāk, 16.martā būs, jo cilvēktiesības uz vārda brīvību paredz, ka pretēja viedokļa paudēji drīkst pulcēties viens otra redzamības un dzirdamības rādiusā. “Viedokļu sadursmes būs, bet mūsu uzdevums ir nepieļaut fiziskas sadursmes, tāpēc pasākumus pēc iespējas nodalīsim telpā,” norādīja Radzevičs.

Jau ziņots, ka pērn pašvaldība pasākumu organizēšanu neierobežoja, līdz ar to Brīvības pieminekļa laukumā notika trokšņaina viedokļu apmaiņa. Brīdī, kad piemineklim tuvojās vairāki simti leģionāru atceres gājiena dalībnieku, pretējās nometnes pārstāvji skaļruņos sāka atskaņot ļoti skaļu, ausīs griezošu mūziku un sirēnu skaņas. Biedrība “Apvienība pret nacismu” bija uzstādījusi skaļruņus, kas atskaņoja skaļu padomju laiku mūziku krievu valodā un uzrunas.

Leģionāru atceres dienas dalībnieki kritizēja Rīgas domi, kura pieļāvusi, ka vienā vietā vienlaicīgi pieļauti pasākumi ar pretēju viedokļu paušanu, tādējādi veicinot konfrontācijas. Nacionālā apvienība savukārt pieprasīja iekšlietu ministra Kozlovska demisiju, norādot, ka policijas rīcība, “pieļaujot latviešu leģionāru klaju zaimošanu pie Brīvības pieminekļa, bija nepieļaujams notikums, kas nekad vairs nedrīkst atkārtoties”. Vēlāk demisijas pieprasījums gan tika atsaukts.

Pēc šiem incidentiem pie Brīvības pieminekļa Saeimas deputāti pērn novembrī pieņēma grozījumus likumā “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem”, kas policistiem nosaka plašākas pilnvaras pasākumu laikā nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību.

Ja pasākums noteiktajā laikā traucēs citus iepriekš pieteiktus pasākumus, radīs būtiskus šķēršļus transportam vai gājējiem vai apdraudēs citu cilvēku tiesības un drošību, policisti sabiedriskās kārtības nodrošināšanai varēs noteikt ierobežojumus pasākumam neatkarīgi no pašvaldības lēmuma.

Likums arī papildināts ar jaunu pantu, kas nosaka, ka pašvaldība varēs aizliegt pasākuma norisi, ja tiks secināts, ka tā rīkošana apdraudēs citu cilvēku tiesības, demokrātisko valsts iekārtu, sabiedrības drošību, labklājību vai tikumību, un ja minētos apdraudējumus nebūs iespējams novērst, nosakot pasākumam ierobežojumus.

Likumā noteikts, ka sapulcē izmantotajām skaņas iekārtām jābūt pieteiktām vienlaikus ar pasākumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Tātad mūsu “pasaulē taisnīgākā” tiesa tomēr atļāva tā saucamajiem antifašistiem caur skaņu pastiprinošo aparatūru gāzt virsū sirmajiem latviešu karavīriem šovinistiskas krievu dziesmas okupantu valodā!
  Domāju ka, Kijevā līdzīgā situācijā 100%, ka šādi provokātori varētu pēc tam grābt kaudzītē pelnus no savas dārgās aparatūras, ko būtu nodedzinājusi Molotova kokteiļa pudele! Bet šeit diemžēl vai paldies dievam nav Maidans, bet LatV(ān)ija.

 2. kāpēc nekur nav minētys tiesneša uzvārds. Vai tas jau gatavojas PSRS atjaunošanai, ka lem pret latviešiem?

 3. Trūkst vārdu, lai komentētu tiesas rīcību. Tas ir spļāviens visiem latviešu patriotiem. Par tiesu jāsaka, citējot kādu populāru bērnu grāmatu: “Ar kuru galu šitāds domā!?”

 4. Nesaprotu! Vai Kriminālikuma pants par starpnacionālā naida kurināšanu attiecās tikai uz Latviešu tautības iedzīvotājiem?

 5. ‘”…Latvija vēl arvien Eiropai nav pietiekami skaidrojusi savu vēsturi un leģiona būtību…” (Salcevičs, Jēkabpils)
  ======================
  Sabiedrotajiem jau tūlīt pēc kara bija skaidra latviešu un igauņu leģionāru būtība. Tas ir pateikts gan rakstiski, gan pieņemot leģionārus Nirnbergas apsardzē, gan ļaujot tiem brīvi ieceļot… Taču skaidrot nekad nav par maz. Dažos Rietumu izdevumos palaikam parādās Maskavas apmaksāti raksti ar meliem par leģionāriem un latviešiem kā tādiem. Tiem nav nopietnas ietekmes, diemžēl mūsu valdībām no bailēm lielas acis – tas tādēļ, ka pašiem ir ārkārtīgi vājas zināšanas Latvijas vēsturē. Vai pirms iešanas valdībā vai Saeimā deputātu pretndentiem nebūtu jākārto eksāmens Latvijas vēsturē?

  • Ne tikai deputātiem un ministriem, bet arī tiesnešiem eksāmens Latvijas vēsturē nenāktu par sliktu – lai tie labāk varētu atšķirt labu no ļauna.
   Lai nav kā līdz šim – ļaundariem ir tādas pašas tiesības izpausties kā godīgiem cilvēkiem.

 6. Pērkama valdība,pērkama tiesa.Vai tiešām tik saldi līst krieviem pakaļā?

 7. Ja es būtu netīrs dzīvnieks, kuru radījuši padomju izdzimteņi, man arī būtu nepieciešami skaņas pastiprinātaji.

 8. ķenguru tiesa ! Atbildēt

  Civilizētā valstī (kura nav iedragāta no krievu koloniālisma) šādi konfliktu veicinātāji tiesneša amatā nesēdētu.

 9. Latvijā tiesa liek viņā vilties ! Trūkst vārdu,cik tas zemiski…….

 10. tā tiesa ir lai tikai būtu lielāks skandāls apsveicu putina tiesnešus

 11. Izbrina un neizpratne! Atbildēt

  Kam kalpo sads lemums? Ne jau brivai izteiksmei bet pavisam preteji – Konflikta un konfrontacijas veiksanai. Te jau nenak ugunsdzeseji paliga bet arsonisti ar benzina kanam roka un kuditajiem jau degosi serkocini pirkstos. Jasaka tiesai, paldies par pakalpojumu.

Draugiem Facebook Twitter Google+