Latvijā
Novados

Apvienojoties četriem novadiem, izveidotos dzīvotspējīgs Ogres novads1


Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.
Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.
Foto: LETA/Zane Bitere

Apvienojoties četriem novadiem – Ogres, Lielvārdes, Ķeguma un Ikšķiles – , izveidotos dzīvotspējīgs Ogres novads, šādu pārliecību Ogres novada mājaslapā paudis Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.

Viņš norāda, ka Ogres attīstībai ir nepieciešama papildu telpa.

“Investori piedāvā ieguldīt attīstībā, taču ap pilsētu nav brīvu teritoriju, kur investoru ieceres īstenot. Ogre faktiski ir iespiesta – tepat pāri ielai, kur atrodas Ogres tehnikums un ledus halle, ir Ikšķiles novads, bet Ogres novada teritorija Ērgļu virzienā stiepjas aptuveni 70 km garumā.

“Tā nav iegriba – pievienot kaimiņu novadu, bet mēs apzināmies, ka valsts, īstenojot ieplānoto reformu, vēlas izlīdzināt pašlaik nevienlīdzīgo finansējumu un ar spēcīgāko pašvaldību atbalstu nodrošināt lauku teritoriju attīstību. Nav runa par mūsu vēlmi pievienot Ikšķiles novadu, bet kopā ar Ikšķili Ogre var solidāri dalīties, lai lauku teritorijas spētu attīstīties un valsts kļūtu spēcīgāka,” atklāj Helmanis, uzsverot, ka tieši tāds ir arī administratīvi teritoriālās reformas mērķis un uzdevums – spēcīga valsts ar spēcīgām pašvaldībām.

Viņš uzskata, ka dzīvojot vienā valstī, visai valstij jābūt spēcīgai. “Te arī izpaužas lokālegoisms, katram domājot tikai par savu novadu. Ogrei administratīvi teritoriālā reforma faktiski nebūtu nepieciešama. Pilsētā iedzīvotāju skaits pēdējo 20 gadu laikā beidzot ir pieaudzis. Apvienojoties ar Ķeguma un Lielvārdes novadu, kur dažādi rādītāji, piemēram, iedzīvotāju skaits un bērnu dzimstība, ir negatīvi, Ogre vairs nespēs “pavilkt” lauku pagastus, kur pašvaldības budžeta ieguldījums uz vienu iedzīvotāju ir daudz lielāks nekā pilsētā,” skaidro domes priekšsēdētājs.

Viņš uzskata, ka Ogre var būt kā donors lauku teritorijai, bet tikai tad, ja tiek veidots vienots novads visā bijušā Ogres rajona teritorijā, arī Ikšķiles novada teritorijā.

“Patlaban nākas dzirdēt pārmetumus, ka Helmanis grib pievienot Ikšķiles novadu Ogres novadam. Helmanis var gribēt vai negribēt šādu vai citādu pievienošanu, man ir svarīgi, kā dzīvosim pēc reformas. Esošajiem novadu pašvaldību domju deputātiem pilnvaras būs beigušās, vēlēšanās iedzīvotāji būs tie, kas izvēlēsies, kam uzticēt jaunā novada vadību, un ievēlētie deputāti savukārt ievēlēs jauno domes priekšsēdētāju. Tā būs konkurence, un no tās nav jābaidās, jo konkurence veicina kvalitāti. Baidoties no konkurences, daudzi nevēlas augt un attīstīties, baidās izkāpt no savas komforta zonas,” uzskata Helmanis.

Runājot par bijušā Ogres rajona novadiem, Helmanis norāda, ka reformas rezultātā pēc vēlēšanām, kas notiks 2021.gadā, ievērojami saruks deputātu skaits, pašlaik Ogres, Ikšķiles, Ķeguma un Lielvārdes novadā kopā ir 62 deputāti. Tāpat jaunajā novadā racionālāk varēs izmantot speciālistu resursus.

Kā ziņots, VARAM izstrādātā karte paredz pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 35.

Saistītie raksti

Platības ziņā lielākās būtu Liepājas un Madonas pašvaldības. Ministrijas piedāvātajā kartē tās attiecīgi aptver 3656,93 un 3347,35 kvadrātkilometru plašu teritoriju.

Pēc iedzīvotāju skaita lielākās pašvaldības atbilstoši šai kartei būtu Rīga, Daugavpils un Liepāja. Visās šajās vietvarās dzīvotu vairāk nekā 100 000 cilvēku.

LA.lv