×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
21. augusts, 2012
Drukāt

Apzog vācu karavīru kapus nacistu artefaktu tirdzniecībai

Foto- LETAFoto- LETA

Latvijā un Krievijā tiek apzagti Otrajā pasaules karā kritušo vācu karavīru kapi, lai iegūtu nacistu artefaktus nelegālai tirdzniecībai, vēsta britu laikraksts “The Times”.

Lielākā daļa tirdzniecībā pieejamo nacistu artefaktu nākuši no Krievijas, kur ofensīvā 1942.gadā krita simtiem tūkstoši nacistu karavīru, taču, pēc britu vēsturnieku novērtējuma, daļa artefaktu nākuši arī no Kurzemes.

“Tur notiek masveida kapa vietu apgānīšana un apzagšana, kā beigās kauli tiek mazliet apkārpīti ar zemi,” laikraksta sacīja militārais arheologs Pols Rīds.

“Otrā pasaules kara arheoloģija pašlaik ir vēl zīdaiņa autiņos, un šie cilvēki iznīcina mūsu nākotni, kā arī apgāna kritušo karavīru kapus. Neviens no viņiem nav pelnījis, lai viņu kaulus atraktu,” norādīja Rīds.

Francijā un Vācijā šāda tirdzniecība ir aizliegta, taču Lielbritānijā militāro artefaktu tirdzniecība ir atļauta.

Apbedījuma vietās nozagtie artefakti tiek pārdoti interneta vietnēs vai arī specializētos gadatirgos, tostarp Eiropas lielākajā militārajā gadatirgū “Karš un Miers”, kas notiek Kentā.

Pēc ekspertu aplēsēm, Otrā pasaules kara militāro artefaktu tirgus vērtība sniedzas vairākos miljonos sterliņu mārciņu.

Militāro artefaktu kolekcionāri uzstāj, ka viņi ir militārie vēsturnieki, nevis neonacisti, kas dod priekšroku mūsdienās ražotām artefaktu kopijām.

Vācijas Kara apbedījumu komisija laikrakstam atzina, ka kapu apzadzēji regulāri traucē viņu darbā.

“Bieži vien mūsu darbinieki atklāj, ka kapi ir apzagti. Vissliktākais ir identifikācijas žetonu trūkums, jo bez tiem mēs nevaram identificēt kritušos karavīrus,” sacīja komisijas prezidents Frics Kirhmeijers.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+