×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
12. marts, 2018
Drukāt

Ar 70 eiro mēnesī tiešām nepietiek: Diskusijas par minimālās pensijas apjomu sāks aprīlī (43)

Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācijas (OECD) aicinājums celt minimālo pensiju ir pamatots, atzīst valdošo partiju politiķi. Taču vismaz pagaidām viņi nav gatavi runāt par konkrētu palielinājuma apmēru un avotiem.

“Ir noteikti jādomā un jāmeklē risinājumi, kā celt pensijas, bet tas ir cieši saistīts ar valsts sociālā budžeta iespējām un nodokļu iekasēšanas rādītājiem. Jāpiebilst gan, ka pēdējā laikā pensijas vairākkārt palielinātas, notikusi indeksācija, atvēlēti papildu līdzekļi par stāžu līdz 1996. gadam,” vakar pēc koalīcijas padomes sēdes, jautāts par OECD aicinājumu celt minimālo pensiju, teica Ministru prezidenta parlamentārais sekretārs Armands Krauze (ZZS). Viņam piebalsoja arī koalīcijas partneri no “Vienotības” un Nacionālās apvienības (NA). Kaut gan visi valdošie politiķi atzīst nepieciešamību “domāt un meklēt risinājumus” minimālās pensijas palielināšanai, koalīcijas padomē šis jautājums nemaz neesot pārrunāts. “Tas ir svarīgs jautājums, bet visprofesionālāk šādus grozījumus spēs sagatavot Saeimas Sociālo un darba lietu komisija sadarbībā ar attiecīgām ministrijām,” paskaidroja Krauze.

Kā informēja Saeimas Sociālo lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS), marta beigās minimālo pensiju jautājums tiks vērtēts senioru jautājumiem veltītā darba grupā, bet komisija tam varētu pievērsties aprīlī. “OECD aicinājums par minimālās pensijas apjomu šķiet pamatots, bet īsti negribu piekrist šīs pašas organizācijas ierosinājumam samazināt darba stāžu, kas nepieciešams minimālās pensijas saņemšanai,” teica Barča. Pašreiz likums nosaka, ka uz minimālo pensiju drīkst pretendēt pensijas vecumu sasniegušie cilvēki ar vismaz 15 gadu darba stāžu. OECD ieskatā jau tas ir par daudz un nepieciešamo stāžu vajadzētu samazināt. Pagaidām gan Latvija iecerējusi iet pretējā virzienā un 2025. gadā minimālās pensijas saņemšanai nepieciešamo stāžu pagarināt līdz 20 gadiem. “Man šķiet dīvaini, ja vesels cilvēks nodzīvo līdz pensijas vecumam un šajā laikā nevar uzkrāt 15 – 20 gadu darba stāžu. Samazināt šo prasību būtu kā signāls cilvēkiem – nemaksājiet nodokļus, tāpat jau vismaz minimālo pensiju saņemsiet,” teica Barča. Viņa jau esot minimālo pensiju celšanas iespējas pārrunājusi ar labklājības ministru Jāni Reiru (“Vienotība”), un abas puses bijušas vienisprātis – minimālās pensijas apmērs jāpalielina, bet tam nevajadzētu izmantot sociālā budžeta uzkrājumu. Ministrs pieļāvis iespēju, ka cilvēkiem varētu izmaksāt pensiju viņu sociālo iemaksu noteiktajā apmērā, bet, ja tā nesasniedz minimālās pensijas apmēru, tad šo starpību varētu kompensēt no valsts budžeta.

Šobrīd Latvijā minimālā pensija tiek rēķināta, sociālā nodrošinājuma pabalstam (64,03 eiro) piemērojot koeficientu atkarībā no cilvēka darba stāža un veiktajām sociālajām iemaksām. Saskaņā ar LM datiem, mazākā minimālā pensija Latvijā pašlaik ir 70,43 eiro. Pēc OECD rekomendācijām tai būtu jābūt vairāk nekā divreiz lielākai. Kā informēja labklājības ministrs Jānis Reirs, pašlaik tiek plānots sociālā nodrošinājuma pabalsta palielinājums līdz 96 eiro un tādā gadījumā aptuveni par trešdaļu pieaugtu arī minimālās pensijas.

OECD vērtējumā arī kritizēts pensiju otrais līmenis, kas esot pārāk maz ienesīgs, kā arī ieteikts samērot pensionēšanās vecumu ar paredzamo mūža ilgumu. Latvijas pensiju sistēmas izvērtējumu OECD veica no pagājušā gada aprīļa līdz 2018. gada janvārim. Tā mērķis bija izanalizēt Latvijas pensiju sistēmu, īpašu uzmanību pievēršot tās finanšu ilgtspējai un pensiju atvietojamības jautājumiem.

Pagājušonedēļ tika publiskots OECD izvērtējums, un tajā ieteikts, ka šobrīd ir ievērojamas iespējas palielināt pamata pensijas līmeni no pašreizējā līmeņa, kas veido 8% no vidējā atalgojuma, līdz OECD vidējam līmenim aptuveni 20% apmērā. OECD arī norāda, ka Latvijai nepieciešams pakāpeniski palielināt iemaksas, ko veic mikrouzņēmumu darbinieki, un izlīdzināt pašnodarbināto veiktās pensiju iemaksas ar tām, ko veic darba devēja algoti strādājošie. Tāpat būtu no jauna jāiekļauj izdienas pensijas galvenajā pensiju shēmā, jo gandrīz 40% šo pensiju saņēmēju ir jaunāki par 50 gadiem un vairums no viņiem apvieno darbu ar pensiju saņemšanu. OECD uzskata, ka šādam izņēmumam ir nepietiekams pamatojums.

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. Jocīgi, ka pensija par 12 Latvijā nostrādātiem gadiem ir lielāka kā par nostrādātiem 29 gadiem. Kur loģika?

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 3. Ir noteikti jādomā un jāmeklē risinājumi Atbildēt

  Bez ilgas domāšanas un meklēšanas varēja tikai atcelt valdības padomnieku algu griestus,divkāršot algas padomēm.

 4. Tas ir cieši saistīts ar pārmērīgo ierēdņu skaitu valstī,kuriem jāmaksā milzīgas prēmijas.Nevajadzētu aizmirst,ka Latvijā ir otrs lielākais (pēc Kipras) ierēdņu skaits Eiropas Savienībā!

 5. Nodokļu nemaksātājs Atbildēt

  Manai mammai ir 45 gadu stāžs un 320 eur pensija.
  Vai tie bļāvēji komentāros par nestrādāšanu man var izskaidrot – kā cilvēkam, kas ir sūri grūti strādājis un maksājis nodokļus no algas kas bija divkārt lielāka par minimālo algu, šobrīd var saņemt smieklīgu pensiju. Kur tad paliek tie maksātie nodokļi??? Vai tiešām pēc to blāvēju (kuri uzskata, ka pensijas nemaksā tiem, kas negrib strādāt) domām tā ir normāla pensija??? Vai visi tie bļāvēji domā, ka laukos darbu ar nodokļu nomaksu no darba devēja puses ir tik viegli atrast. Man arī ir nācies strādāt pašvaldības deputāta uzņēmumā bez nodokļiem, jo atbilde ir viena – gribi strādā, nepatīk ir citi strādāt gribētāji. Lielas izvēles nav, jo ēst vajag.

 6. Ak,kādi brīnumi valstsvīriem un valstssievām!Ar 70 euro nepietiek-zili zaļi brīnumi!Kā gan tas var būt,ka nepietiek,ir jāpietiek!

 7. sikums par pensonariem un invalidiem gal venais lai psiem ir lielas algas un premijas un tad vel sapno par nakoso terminu kauna nav ne sirdsapzinas

 8. Sev gan ļoti ātri un operatīvi pacēla algas.

 9. Sev gan ļotri ātri un operatīvi paceļ algas.

 10. Es domāju, ka ir jāizvērtē, kāda iemasla dēļ it mazas pensijas- ja cilvēks slimojis vai arī kāds cits attaisnojošs iemesls, tad protams ir jāpaaugstina pensijas, bet, ja nav strādāts vai nodokļu naudiņa saņemta aploksne, tad kāda velna pēc būtu pensija jāpalielina?Saprotu, ka ir cilvēki ar lielu darba stāžu un mazu pensiju, tad protams, ka runa nevar būt par napalielināšanu, bet visiem slaistiem un dzērājiem(jo viņi ir nabagi), palielināt pensijas apmēru ir , es pat nezimu, kā to nosaukt- varbūt stulbi?

 11. Atbilde virsrakstam Atbildēt

  Gausa domāšana deputātiem,ja tik lēni nonāk pie atziņas,ko varēja izdarīt vismaz 10 gadus agrāk. Paēdušais neēdušo nesaprot…

 12. kam tad ir šie 70 eur? Dzērājiem, kas nav strādājuši

 13. Tāpat būtu no jauna jāiekļauj izdienas pensijas galvenajā pensiju shēmā, jo gandrīz 40% šo pensiju saņēmēju ir jaunāki par 50 gadiem un vairums no viņiem apvieno darbu ar pensiju saņemšanu. OECD uzskata, ka šādam izņēmumam ir nepietiekams pamatojums.

  Izredzēto pensijas, kas ļoti atgādina padomijas personālās. Par “pašiem nopelniem”. Bet to izredzēto vidū ir daudz tādu, kam ir sakari… – vēl no tiem pašiem padomijas laikiem.

 14. JĀ – vēl ilgi spriedelēs par pielikšanu nekas , protam kartupeļus ēDAM ar visu mizu-mēs sīksti I Z DZ Ī VO SIM !!! TURAMIES

 15. Ja cilvēks nav strādājis,tad par kādu pensijas celšanu ir runa?Kas tad mēs esam par muļķīšiem,kuriem apdrošināšanas stāžs 42 gadi un saņemam pensiju 300 eiro!Strādāt vajadzēja un agrāk domāt par to,ko vecumdienās saņems!Par invalīdiem nav runa,cilvēks bieži vien pats nav vainīgs,ka tā noticis!Lai pašvaldība samaksā komunālos maksājumus,bet paēst viens cilvēks par 90 eiro var!

 16. Pat 50 gadi nepagāja, kad vara saprata…. malači

  • nu gan …90 eiro mēnesī …gribētu redzēt ,ka pati tiec galā …zāles ,pārtika , sakari ,utt…saki ,ka vari pamēģini …varbūt izdzīvotajos ,varēsi pieteikties ….skumji un nožēlojami cilvēki te ,apgrozās !!!!!!!!!!!!!!!

 17. Protams,pashiem pensijas nodroshinatas un naudina “savakta”nakotnei…

 18. Vai tad tas vēl nav saprotams,ka viszemākam pabalstam ir jābūt vismaz 200 eiro! Ko cilvēks var darīt ,ar pabalstu līdz 100,pie mūsu cenām?!!!!!!Kur ņemt naudu?!! Tur,kur pašlaik tā tiek tērēta nevajadzīgi!!!

  • Jā, jā – visu mūžu slaistījies un saņēmis algu aploksnē, tagad jānodrošina ar minimālo pensiju 500 eur.

   • Algu saņemis aploksnē,tad cilvēks ir stradājs un nav slaistijies.Ne vienmēr pēc paša vēlēšanās tā alga bija aploksnē.

 19. Atkal- pirms velesanam “spriedis” un pec velesanam- ciks! Tur jau galigam mulkim jabut, kas doma, ka ar 70€ var cilveks eksistet!!!

 20. Principā vajadzētu pietikt, un pat pāri paliks, ja neko nepērk.
  Veikalos cenas tāpat – normālas, ja neko nepērk…

 21. Šis jautājums tiktu ātri atrisināts -ja deputātiem, ministriem un pārejai šantrapai alga tiktu samazināta līdz minimumam! Man pat gadā nesanāk tik daudz cik politiskie kropļi saņem mēnesī!

 22. Ak vai ,,ka tik tauta nepārēdās tik daudz uzrēķinot

 23. normāli, ka eksprezidents A.Bērziņš saņem mēnesī pāri par 6000 Eur (vai vairāk) un medijos bija ekspertu atzinums, ka viņš jau esot savu pensijas uzkrājumu iztērējis. Smelt no nabadzīgā valsts sociālā budžeta katru mēnesi tādu summu?!
  Ir valstis, kur pensiju griesti ir ieviesti. Tad, kāpēc Latvijā arī to nevar izdarīt?
  Pat, ja ietaupījums nebūs grandiozs, bet taisnīguma vārdā!!! Ja indeksācijas rezultātā mimimums tiek pārsniegts par dažiem eur, tūlīt atņem mazturīgā statusu, bet te nekādu ierobežojumu!

 24. Visi cītīgi DOMĀ !
  Indeksējam deputātu algas ar mīnus zīmi un lieta darīta !

 25. ar diskusijām pensionārus nepabarosiet. varbūt steidzīgi samaziniet 100 galvas savus ienākumus un novirziet pensionāriem

 26. nezin kāpēc, tad kad viņi sev maksā ikmēneša milzīgās prēmijas, nauda ir un atrodas un tad netiek spriedelēts no kurienes ņemsim, vai pietiks, utt? nu sorry, atceļat, iesaldējat savas piemaksas, prēmijas un jau iesākumā pietiks…

 27. nezin kāpēc, tad kad viņi sev maksā ikmēneša milzīgās prēmijas, nauda ir un atrodas un tad netiek spriedelēts no kurienes ņemsim, vai pietiks, utt? nu sorry, atceļat, iesaldējat savas piemaksas, prēmijas un jau iesākumā pietiks…

 28. … vakar pēc koalīcijas padomes sēdes, jautāts par OECD aicinājumu celt minimālo pensiju, teica Ministru prezidenta parlamentārais sekretārs Armands Krauze (ZZS). Viņam piebalsoja arī koalīcijas partneri no “Vienotības” un Nacionālās apvienības (NA). …
  Nu labi . Ja saka,ka 70 par maz ,nu pieliksim 2 eiro. Tagad vajadzētu pietikt.

 29. Vai tad savulaik strādāt nav mēģināts? Zinu personas , kuras pēc kādiem deviņdesmitajiem gadiem ņirdza, ka eju darbā – tāpat labi… un šodien no manas pensijas dalīsies ar dzīves slaistiem?
  P.sk. darbu var viemēr atrast – protams nav jau kā sociālismā pie katras fabrikas paziņojums dažādu melno darbu strādniekiem – pastrādāja pāris dienas tad slimibas lapa tad algas dienā jau pazuda… un tā uz nākošo fabriku….

 30. Kādi tur rādītāji. Ja tātas algas valsts aparātam salīdzinoši ar npašiem nodokļu maksātājiem. Tātad ir iespēja palielināt pensija

 31. Bet kapec deputati,mergli ir gatavi palielinat savas algas

 32. Ziniet…izbeidziet d…t! Mazāk bāžat savās kabatās!

 33. Apbrīnojama ir korumpēto apakšžokļu apgaismība, ak tad nepietiek gan!!!
  A mož paši pamēģiniet…

 34. divdesmit sešus gadus,kamēr EP šīs valdošās partijas ar koku nebakstīja,minimālo pensiju varēja nepalielināt!

 35. Kāpēc jūs,pensionāri,savā laikā neuzcēlāt komunismu?Tad tagad vispār nebūtu vajadzīgas pensijas.

 36. palielināt pensijas var bez garas spriedelēšanas : piemaksājot daļu no bērnu samaksātajiem nodokļiem ;
  citādi es izaudzinu jaunus nodokļu maksātājus , bet alkatīgā valsts 100% piesavinās mana darba rezultātu !!!

 37. Cienījamie deputāti izdzīvojat ar 70 eiro mēnesī!

Draugiem Facebook Twitter Google+