×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
23. septembris, 2016
Drukāt

Ar ĀCM saslimušas mājas cūkas Rankas pagastā. Nācies nokaut vairāk nekā 100 cūku (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Papildināta.

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) šonedēļ konstatēts mājas cūkām Gulbenes novada Rankas pagastā, zemnieku saimniecībā “Mazruciņi”. Tas ir trešais gadījums šā gada laikā, kad ĀCM tiek konstatēts mājas cūkām. Pirmais gadījums bija jūlija beigās Vārkavas novadā, bet otrais – augustā Gulbenes novada Stradu pagastā.

Saimniecībā “Mazruciņi” nācies likvidēt 119 cūkas, lielākoties – nobarojamās cūkas, taču arī sivēnmātes, sivēnus un vienu kuili. Kā aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārais dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere, patlaban saimniecībā veic nepieciešamos mēra apkarošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kādā veidā slimība iekļuva novietnē.

Pamatojoties uz 22.septembrī veiktās testēšanas pārskatiem, tiek noteikta karantīna ar aizsardzības zona Gulbenes novada Rankas pagastā un Smiltenes novada Variņu pagastā, trīs kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni. Savukārt karantīna ar uzraudzības zonu tiek noteikta Gulbenes novada Rankas pagastā, Smiltenes novada Variņu un Launkalnes pagastos, Raunas novada Drustu pagastā un Jaunpiebalgas novada Jaunpiebalgas pagastā, desmit kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni.

Kā liecina oficiālajai publikācijai pievienotā karte, saimniecība “Mazruciņi” atrodas pie pašas Rankas pagasta robežas ar Smiltenes novada Variņu pagastu, pie Palsas upes, pāris kilometrus uz dienvidrietumiem no apdzīvotas vietas ar nosaukumu Ūdrupe.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī sērga Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Kaadeell saeimaa neviens neslimo, baigi imuuni.

 2. Medības mūsu valstī esot vaļas prieks. Gribu šauju, gribu nešauju. Gribu nodarbojos ar kaitniecību un baroju meža cūkas cik vēlos, un kur vēlos, gribu – ne. Ko jūs, ļautiņi, cerējāt sagaidīt? Un šī vaļasprieka uzturētājs valstīt ir Zemkopības ministrija. Aizbrauciet uz Vāciju un paskatieties, kādi tur noteikumi medniekiem!

 3. 25 TŪKSTOŠI MEDNIEKU!!! Atbildēt

  Katru medību sezonu Latvijā ierodas vidēji 1000 viesmednieku, un apmēram puse no viņiem mūsu valsti medību nolūkos apmeklē katru gadu, raksta laikraksts Dienas Bizness.
  Latvijā kopumā darbojas apmēram 25 tūkstoši mednieku, 1000 mednieku kolektīvu. Ar ārzemju mednieku uzņemšanu Latvijā nodarbojas vairāki mednieku klubi, atsevišķi no tiem šajā jomā arī ir specializējušies un no tā arī dzīvo,

 4. Sazvērestības teorija Atbildēt

  Interesanti gan, kā tas cūku mēris tiek klāt pie māju cūkām?
  Vai to arī kāds ir papētījis?
  Kaut kā neticās, ka pie mājas cūkām atnāk meža cūkas un uzklepo viņām virsū to mēra vīrusu.
  Vīruss “… ārējā vidē saglabājas vismaz 11 dienas (inficētā cūku aizgaldā līdz mēnesim), bet līdz 4 °C atdzesētās asinīs — pusotru gadu. Liofilizētās (aukstumā un vakuumā izžāvētās) asinīs var saglabāties pat 8 gadus.[1] Tiešos saules staros vīruss iet bojā dažu stundu laikā.
  Ko tas nozīmē?
  Par cik “ārējā vidē” mājas cūkas parasti nestaigā un arī no “ārējās vides” ievāktos pakaišus cūkām nelieto ātrāk par 11 dienām, (ja vispār lieto) un saulē tas vīruss iznīkst dažu stundu laikā, tad atliek tikai vīrusa iebarošana cūkām ar barību. Un barībai ir ļoti ērti pievienot attiecīgus liofilizētus asins preperātus, kur šis vīruss ar garantiju var dzīvot pat 8 gadus!

  • kā tas sanāk? vasarā, kad vīruss iet bojā 4 st laikā, notiek pastiprināta saslimšana, bet ziemā viss pierimst? Un kur tās beigtās mežacūkas, nevienu fotosesiju neredzam, arī mednieki nav redzējuši mētājamies beigtas cūkas.
   Vēl dabisks jautājums – cūkas taču nedzīvo mūžīgi, tās ja netiek nošautas, vienkārši nomirst…vai tagad dabiskā nāvē mirušu cūku vairs nav, visas slimas ar ĀCM ?

   • Kādas vēl te fotosesijas kāds vēlas? Zināms, ka mednieki Kurzemē steriem vien norok sprāgušās meža cūkas. Un bez PVD uzraudzības. Par Kurzemi arī Valsts meža dienests nav ieinteresēts vākt jebkādu informāciju.

    • Runa ir par Latgali un Vidzemi, simtiem mežacūkas, visas atraduši PVD , visām ĀCM , tikai foto nav ne no vienas notikuma vietas.
     Un tajā Mazruciņu saimniecībā kā īsti bija, saslima cūkas, nosprāga cūkas un tad konstatēja no kā beigtas, vai cūkas veselas, paņem analīzes atrod antivielas jo mēri Latvijā nemaz nenosaka, un tad iznīcina veselu cūku ganāmpulku? kā tur īsti ir, no šā raksta tā arī nevar saprast.

Draugiem Facebook Twitter Google+