Latvijā
Politika

Ar aģitācijas latviskošanu nesteigsies5

Foto LETA

Saeimas vairākums šodien neatbalstīja Nacionālās apvienības (NA) priekšlikumu mainīt Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma atbildīgo komisiju. “Acīmredzot pārējie grib, lai šis likumprojekts tiktu “nomarinēts” Dolgopolova komisijā,” kolēģu balsojumu skeptiski komentēja deputāts Jānis Dombrava (NA).

Nedēļas sākumā NA jau cēla trauksmi koalīcijas padomē par to, ka nacionāļu frakcijas sagatavotie Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma grozījumi iesprūduši Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā. NA pie notiekošā vainoja komisijas vadītāju Sergeju Dolgopolovu (“Saskaņa”), kurš viņuprāt apzināti vilcinot šī likumprojekta pieņemšanu, jo “Saskaņai” netīkot šajos grozījumos paredzētā pāreja uz priekšvēlēšanu aģitāciju tikai latviešu valodā. Komisijas vadītājs pārmetumus par apzinātu vilcināšanu vai sabotāžu noliedza, skaidrojot, ka likumprojekts ir pretrunīgs un nepieciešams veikt papildus izpēti pirms to virzīt skatīšanai komisijā.

Redzot, ka likumprojekts nevirzās uz priekšu, NA piedāvāja mainīt atbildīgo komisiju, uzticot Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma grozījumus Juridiskajai komisijai, ko vada NA pārstāvis Gaidis Bērziņš. Pirmdien šāds risinājums tika skatīts koalīcijā un partneri šķita saprotoši, tomēr ceturtdien Saeimas sēdē NA priekšlikums par atbildīgās komisijas maiņu tika noraidīts, nemaz neiekļaujot to darbakārtībā.
“Tā būtu slikta prakse – mētāt likumprojektus pa komisijām tiklīdz neiepatīkas vadītājs vai kas cits. Turklāt Juridiskā komisija jau tā ir pārslogota, tai šī sasaukuma laikā jāpabeidz daudz svarīgi darbi, lai vēl pieķertos šiem grozījumiem. Tā vietā lai mainītu komisijas vienkārši koalīcijas deputātiem jāspiež uz komisijas vadītāju un jāatgādina par nepieciešamību skatīt šādus grozījumus. Un ja Dolgopolova kungs tad vēl vilcināsies, tad var arī vērtēt jautājumu par viņa atbilstību komisijas vadītāja amatam. Galu galā – koalīcijas pārstāvjiem Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā ir vairākums,” skaidroja “Vienotības” frakcijas vadītājs Hosams Abu Meri. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka “Vienotība” konceptuāli atbalsta NA ideju par priekšvēlēšanu aģitāciju tikai valsts valodā.

NA piedāvātie grozījumi paredz papildināt Priekšvēlēšanu aģitācijas likumu ar jaunu pantu “Priekšvēlēšanu aģitācijas valoda”, kurā tiktu noteikts, ka “priekšvēlēšanu aģitācija tiek veikta valsts valodā”. Autoru ieskatā šādi grozījumi paplašinās latviešu valodas kā valsts valodas lietošanas jomu. Turklāt priekšvēlēšanu aģitācija adresēta tikai balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem, kuru absolūtajam vairākumam valsts valoda tā kā būtu jāpārvalda. NA bija iecerējusi, ka šo prasību varētu attiecināt jau uz 13. Saeimas priekšvēlēšanu aģitāciju, bet, ņemot vērā projekta kūtro virzību, tas visticamāk nebūs iespējams.

LA.lv