×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
19. februāris, 2014
Drukāt

Valdemāra nama sienā atrasta kapsula ar vēsturiskām liecībām (1)

Foto - Igurds BaņķisFoto - Igurds Baņķis

Valdemārpilī, Krišjāņa Valdemāra piemiņas namā, ko 1935. gadā sāka celt Ārlavas Tautsaimniecības biedrība, nupat uzieta vēsturiska liecība – kapa­ra kapsula, ko rotā latvju zīmes – auseklīša – motīvs.

Valdemāra nams tagad pieder amatniecības meistaram Igurdam Baņķim. Par to, ka ēkas sienā atrodas kāds vēstījums, Igurds uzzinājis grāmatā par Krišjāņa Valdemāra un Ārlavas Tautsaimniecības biedrības namu. Tur bijis minēts, ka 1938. gadā, kad tika pabeigta ēkas celtniecība, ar mācītāja un daudzu radošu personību līdzdalību notikušas nama iesvētības un tā zāles sienā iemūrēta šī kapsula. Amatnieku tas ieintriģējis, un viņš ķēries pie meklēšanas. “Pagāju ar āmuriņu gar sienu un ātri vien atradu meklēto,” saka I. Baņķis.

Kapsulā atradies tā laika vēstures apraksts, vēstījums par biedrības dibināšanu un gaitām, kā arī preses izdevumi, Krišjāņa Valdemāra brošūra un spalva, ar kuru parakstīts iesvētību akts. Liecības patlaban glabājas pie atradēja, taču pēc konsultēšanās ar vietējo muzeju un atradumu vērtības noteikšanas tiks izlemts, vai tos izstādīt kā eksponātus turpat Valdemāra namā vai Talsu novada muzejā. I. Baņķim zināms, ka ēkas pamatos atrodoties vēl kāds vēsturisks vēstījums, un arī to viņš drīzumā apņēmies atrast.

Uzziņa


Igurds Baņķis Valdemāra namu veido par izcilā novadnieka Krišjāņa Valdemāra piemiņas un atstātā mantojuma apkopojuma vietu Talsu novadā.

Telpā saglabājusies Valdemāra piemiņas zāle ar viņa portretu un Talsu mākslinieka, scenogrāfa Kārļa Freimaņa veidotajiem dekorējumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vēstījums lai paliek namā. Lai lielāka ekspozīcija.

Draugiem Facebook Twitter Google+