×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
6. septembris, 2012
Drukāt

Ar atvieglotiem noteikumiem

benzintanks2

Esmu dzimusi 1959. gada 7. janvārī. No 1988. gada decembra līdz 2003. gadam strādāju benzīna uzpildes stacijās par operatori. Lasot par profesijām, kas var pretendēt uz priekšlaicīgo pensionēšanos, precīzi savu arodu neatrodu. Rakstīts, ka atvieglojumi ir operatoriem, kuri strādājuši naftas pārstrādes rūpnīcās.

 

Man bija cieša saskare ar naftas produktiem, bet aizsardzības – nekādas. Tagad konstatēta kaulu, locītavu un mīksto audu saslimšana. Invaliditātes grupu pagaidām nepiešķir. Uzskatu, ka kaitīgie darba apstākļi ir ietekmējuši manu veselību. Vai varu pretendēt uz finansiālu atbalstu un priekšlaicīgu pensionēšanos? 
Inese

 

Tiesību noteikšanai uz vecuma pensiju ar atvieglotiem noteikumiem (t.i., no agrāka vecuma nekā vispārējā gadījumā) par laiku, kas līdz 1996. gadam nostrādāts sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos vai kaitīgos un smagos darba apstākļos, piemēro speciālus sarakstus. Tie līdz likuma “Par valsts pensijām” spēkā stāšanās dienai noteica ražotņu, darbu un profesiju atbilstību tādam darbam, kas dod tiesības uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem (saraksti nr. 1 un nr. 2, kas apstiprināti ar 1956. gada 22. augusta PSRS Ministru Padomes lēmumu nr. 1173).

Saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” tiesības pieprasīt vecuma pensiju ar atvieglotiem noteikumiem par darbu kaitīgos apstākļos ir šādām personām:

 

Kategorija Pensionēšanās vecums Kopējais stāžs Speciālais stāžs (līdz 31.12.1995)
Saraksts Nr. 1


vīrieši 59 (līdz 30.06.2013) 20 5 g.
sievietes 54 (līdz 30.06.2013) 15 3 g. 9 m.
Saraksts Nr.2


sievietes 59 (līdz 30.06.2013) 20 5 g.
vīrieši 60 (līdz 31.12.2013) 25 6 g. 3 m.

 

Tātad šajā gadījumā iesakām vērsties Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (www.vsaa.lv) ar dokumentiem, kas apliecina jūsu darbu līdz 1995. gada 31. decembrim, lai izskatītu tos un precīzi noskaidrotu, vai līdz 1995. gada nogalei nostrādātais laiks saskaņā ar minētajiem sarakstiem ir kaitīgais darbs un vai tas dod tiesības uz vecuma pensiju ar atvieglotiem noteikumiem.

Normatīvie akti paredz arī citas sociālās garantijas, piemēram, saskaņā ar likumu “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” nodrošina sociālo aizsardzību tām personām, kuras pirms pensijas vecuma sasniegšanas zaudējušas darba spējas, strādājot kaitīgos apstākļos.

Nosakot tiesības uz atlīdzību par darbspēju zaudējumu sakarā ar veselībai nodarīto kaitējumu, novērtē gan tās stāvokli (arodslimības gadījumā nosaka darbspēju zaudējuma smaguma pakāpi), gan darba vides kaitīgos faktorus (darba vietas higiēnisko raksturojumu). Lai iegūtu tiesības uz vecuma pensiju pēc atvieglotiem noteikumiem par darbu kaitīgos apstākļos, pietiek ar to, ka persona noteiktu laiku ir strādājusi noteiktā profesijā, amatā vai ražotnē – papildus tad netiek vērtēts ne personas veselības stāvoklis, ne arī darba apstākļi.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+