×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
11. janvāris, 2017
Drukāt

Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (19)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pērn elektroenerģijas cena Latvijā krita par aptuveni 14%, vēl gadu agrāk par 15%, tomēr lielākā daļa mājsaimniecību savos rēķinos redzēja vien nelielu kritumu. Iemesls ir patērētāju izvēlētie fiksēto cenu tarifi, kas paredz nemainīgu cenu par elektroenerģiju noteiktā laika periodā. Maksājot biržas cenu, izdevumu samazinājums bija jūtams – vidējam patērētājam aptuveni 30 eiro gadā salīdzinājumā ar “Elektrum Universālo” tarifu. Eksperti šajā gadā lielas elektroenerģijas cenas svārstības neparedz un vērš uzmanību, ka biržas tarifa izvēle, visticamāk, aizvien ļaus taupīt.

Prognozes nepiepildās

Cenas kritums ir pārsniedzis gaidītās prognozes. Pērn gada sākumā šā brīža finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola paredzēja 6 līdz 8% lielu cenas kritumu, Ekonomikas ministrijas tā brīža valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs – 3 līdz 4% lētāku elektroenerģiju.

Visbūtiskākais cenu krituma iemesls aizvadītajā gadā bija Lietuvas–Zviedrijas 700 MW jaudas kabeļa darbības sākšana februārī, kas ļauj Lietuvai un Latvijai saņemt lēto Skandināvijas valstu elektroenerģiju. Igaunijā pērn elektrība sadārdzinājās par vairāk nekā 6% un bija 33,06 eiro/MWh. Salīdzinājumam – Latvijā cenas kritums par 14% līdz 36,09 eiro/MWh, Lietuvā tendence līdzīga – cena samazinājās tikpat daudz un vidēji bija 36,54 eiro/MWh.

Biržas tarifs un riski

Jānis Bethers, SIA “Enefit” valdes priekšsēdētājs, skaidro iemeslus: “Ziemeļvalstu saražotā enerģija bija būtiski lētāka nekā Baltijas reģiona vietējās alternatīvas. Pat neskatoties uz to, ka pērnā ziema ziemeļvalstīs bija ar mazu sniega segu, kā rezultātā vasarā hidroelektrostacijās bija mazāks ūdens pieplūdums.

Tā kā Latvija importē elektroenerģiju, arī turpmāk liela nozīme būs starp savienojumiem un pārvades jaudām starp kaimiņvalstīm, lai nodrošinātu stabilu un zemu elektroenerģijas cenu. Turklāt elektroenerģijas patēriņš Latvijā 2016. gadā ir audzis par 2%. Tāpēc Latvijai svarīgs notikums ir trešā pārvada starp Latviju un Igauniju izbūve, kas tiks aizsākta 2017. gada sākumā un pabeigta 2020. gadā. Jaunā līnija, visticamāk, palīdzēs izlīdzināt elektrības cenu atšķirības starp Latviju un Igauniju.”

J. Bethers vērš uzmanību, ka patlaban cenu prognozes 2017. gada elektroenerģijas līgumiem uzlabojas. Ir iestājusies ilgi gaidītā ziema, un arī sniega daudzums ziemeļvalstīs pieaug, kas ļauj veidot tik būtiskās hidroenerģijas ražošanas rezerves. Vienlaikus iespējamais naftas cenu kāpums rada arī elektroenerģijas cenu kāpuma risku.

Elektrības cenu svār­stī­bas pirmām kārtām ietekmēs tos patērētājus, kuri izvēlējušies elektrības cenu piesaistīt biržas svārstībām. Tiem patērētājiem, kuriem jau ir noslēgti fiksētas cenas līgumi gada vai ilgākam periodam, šīs svārstības tirgotājs, visticamāk, jau ir iekļāvis cenas aprēķinā.

SIA “220 Enerģija” mārketinga vadītāja Agnese Smilga apstiprina – pērn vislielākie ieguvēji bija klienti, kas noslēdza līgumus par biržas cenām. Aprēķināts – ja elektrības vidējais patēriņš mēnesī bija aptuveni 187 kWh un izvēlēts “220 Enerģija” biržas tarifs, tad gada laikā salīdzinājumā ar “Elektrum Universālo” tarifu ietaupīti 32 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. kas taupa elektrību to latvenergo ar meitas firmu sadales tīkli apzog. skolā mācīja taupiet elektrību izslēdziet nededziniet bez vajadzības un saudzējiet dabas resursus. tagad viss pretēji jo vairāk dedzināsi un ciniski rūpēsies par dabu mazāk maksāsi.

 2. Latvenergo ar visiem saviem satelītiem ir vienkārši bandīti un reketieri! Vairāk tur arī nekas nav sakāms. Kaut viņi visi kaklu nolauztu savas alkatības dēļ…

 3. Pienācis laiks visiem, kam vien tas iespējams, sākt izmantot saules paneļus, vēja ģenerātorus un Peltjē elementus elektroenerģijas iegūšanai krāsns siltuma.

 4. Kāpēc melojat?!! Tieši taupīgie elektroenerģijas patērētāji tiek sodīti par TAUPĪŠANU! Kādas tik OIK, elektrības sadalīšanas, pārvadīšanas utt. netiek piesauktas un maldināti cilvēki. Vai agrāk bez visiem šiem murgiem elektrību no Mēness pievadīja??! Visur vieni meli!

 5. Šitas nav malku cirst Atbildēt

  Vai ELEKTRIĶU sapnis ir samazināt no klienta iekasēto summu? Nebūsim naivi – ELEKTRIĶU nolīgtie juristi ir pacentušies, lai tā nenotiktu …

 6. Kad vienrei8z beigsiet melot un jaukt civēkiem galvu? Elektrības cena ir vien bet uzspiestais “bandītu “nodoklis ko sauc par OIK , elektrības sadalīšana ??? (anekdotes vērts sižets ) sastāda 2X lielāku summu, ko patērētājs nu nekādi nevar samaksāt. Un tāpēc beidziet bakstīt ar saviem meliem patērētāju. Mēs apmaksājam privāto biznesu nelielai cilvēku grupai, ko svēti sargā valsts ierēdņi un sauc atjaunojamie???? un koģenerācija – lauki maksā par Rīgas apsildīšanu, jo elektrību ražo no gāzes.
  Paskaidrojiet kur Latvijā ir brīvais tirgus elektrībai? Gaidu finanšu ministres skaidrojumu.

 7. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Ja nav iespējams mainīt jebko, kas nešķiet gana ideāls, bet no kā nav iespējams izvairīties – atliek vienīgi izmantot iespēju manīt attieksmi pret to.”

  Un, arī: “Kad vadzis ir pilns – tas lūst, neizbēgami.”

  =======

  Mediju ziņa (2010. gads): Šīs valsts kārtējo “saeimas vēlēšanu” FARSAM atbilstošas “pirmsvēlēšanu diskusijas” ietvaros sarīkotā “improvizēta zināšanu pārbaudē par ekonomikas jautājumiem” esot “atklājies”, ka neviens no šīs valsts “vadošo” sešu politekonomisko interešu grupējumu (jeb tā dēvēto “partiju” ) “ekonomikas lietpratējiem” nezina, cik šīs valsts iedzīvotājiem (mājsaimniecībai) ir jāmaksā par elektroenerģiju, jo – pat pēc saspringtas piepūles šie “vadošie politiķi” neesot varējuši “atcerēties” vai uzminēt, par kādu cenu 100% valsts īpašumā esošais monopoluzņēmums V AS “latvenergo” pārdod elektroenerģiju – 1 kilovatu ( 1 kw ) – “ierindas patērētājiem”…
  —–
  .
  Voldiņa paģiru murgs ( par “LATVENERGO” ).
  ( Iz “Ontūna M.© arChīva”, ANNO ~ 01. 2004. )
  .
  Uz ‘pohām’ Voldiņš zōfā ‘pampa’,
  Šo apspīd MONOPOLA lampa,
  Vēl – arī ‘bādrūmē’ un ķēķī,
  Kvēl spuldzes blāvas, retā strēķī…
  .
  Par strāvu Voldiņš maksā ‘pulka’,
  Kad ‘attārpots’ – pat lētā bulka,
  Vairs nesanāk par sīko ‘many’,
  Kas atliek, ‘nopiķojot špani’!
  .
  Maļ MUĻĶU Zemei naudu HES’i,
  Un maksā ciet, kaut nabags esi,
  Vai biznesmenis, turīgs krietni,
  Vai datorists, kurš dīda “cietni”.
  .
  Tu vari būt kaut priekšnieks “augsts”,
  Vai “simtlatnieks”, vai miesta švauksts ~
  Par strāvu ‘bleķosi’ kā mīļais:
  Ir aumež ‘sālīts’ gaišums zvīļais!
  .
  Bet “Latvenergo” – berzē rokas:
  Feins “pizness” ‘sugas biedriem’ sokas ~
  Kā SILES MONOPOLAM “valstī”,
  Kam “jumtu” piesedz varas balsti:
  .
  Par grasi iepirkt kilovatu,
  Par desmit – ‘noandelēt’ “vaukšķiem” ~
  Drīz, “baurus” ‘drāžot’, prasīs latu,
  Tie, kam trūkst ķešās vietas ‘taukšķiem’?!
  .
  Ja “valstij” ‘bleķo’ & neceļ brēku ~
  Šai nevajag pat dižu spēku,
  Lai ‘noslauktu’ no “pūļa” naudu,
  Ko SILES lopiem rīt, ar baudu:
  .
  Šiem “valsts” = kā “drošinātājs” priekšā:
  Kas pretī murkšķ, tam ‘iedod iekšās’,
  Un – štrunts, ka Jevropā tā glupa ~
  Ka tik ļauj ‘slaukt no budžetpupa’!
  .
  Ko ‘pakāš’ “Stras(du)būra(s) tiesā” ~
  Lai pieber SILĒ Tauta liesā,
  Un, plus – vēl samaksā, ar “prieku”,
  “valsts” MONOPOLIEM kādu “nieku”!…

  Šo, protams, Voldiņš murgo miegā,
  Kad ‘pohas’ izguļ gaismā liegā,
  Kas blāvi spīd no lampām dažām ~
  No “valsts” un “Latvenergo” važām…

  =======

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 8. Atkarība un iejugsanās sistēmās ir iespēja jūs izģērbt un dzīt slazdā!~!
  Pašlaik tas ņirdzīgi tiek izmantots.
  Un vislielākā ņirgāšanās ir reķinu celšana, apgalvojot, ka to nedara.

 9. Ko jūs te MULDAT!!!! GUDRISHI! Tantiņa laukos jums ņemsies ar biržas cenu….! Pat es to nedaru būdfama vidējo gadu rīgas juriste.
  Galveinais TIK CINISKI muldās itkā jūsu klientūra būtu kādi bizŗas brokeri vai cita kāda specifiska publika.
  Tiešām šitie ir jagāž nost!! Jums APMACIBAS tad ir jātaisa katram klientam, kāv viņam JOHHAMBII iet tā cenu samainājuma tikt.
  NEVIS JAANJIRGAAJAS CINISKI..!!!
  MES PAR JUMS VEL PASHI PANJIRGS pienāks laiks…!!!!!

  • Esmu tantiņa no laukiem un vajag nevis ar kaut ko ņemties, bet vienk. jāpiesakās uz tarifu Dinamiskais vai kādā citā firmā uz nefiksēto un jāapmaksā rēķins. Viss ir absolūti elementāri.

   Vēlāk ik pa laikam jāpaseko cenai, varbūt kādā brīdī cits tarifs izdevīgāks kļūs.

 10. Ko jūs te MULDAT!!!! GUDRISHI! Tantiņa laukos jums ņemsies ar biržas cenu….! Pat es to nedaru būdfama vidējo gadu rīgas juriste.
  Galveinais TIK CINISKI muldās itkā jūsu klientūra būtu kādi bizŗas brokeri vai cita kāda specifiska publika.
  Tiešām šitie ir jagāž nost!! Jums APMACIBAS tad ir jātaisa katram klientam, kāv viņam JOHHAMBII iet tā cenu samainājuma tikt.
  NEVIS JAANJIRGAAJAS CINISKI..!!!
  MES PAR JUMS VEL PASHIO PANJIRGS pienāks laiks…!!!!!

 11. Lai beidz melot!

 12. Lai nu beidz dirst! Man ,salīdzinot ar pagājušo gadu,vairāk jāmaksā mēnesī pa 9 eur. Šausmas,jo elektrību tērēju tāpat un nekādas jaunas ierīces nav nopirktas. Zog aci no pieres ārā.

 13. Te nav skaidrs, kur palika ”Latvenergo” 15 tūkstoši klientu. Par cik ieviesa abonēšanas maksu elektropiegādei, tad tās varbūt mājsaimniecības, kas atteicās arī no ”Elektrum” pakalpojumiem elektrības piegādē un izvēlējās citus elektrības avotus. Tāpēc gribētos redzēt abonēšanas maksas seku analīzi, bet nevis par to ko kāds varēja, bet nedarīja. Te tika konkrēti izdarīts un jāredz arī rezultāts.

 14. Katrs maksā tik, cik grib, un nevienam par to nav nekādas daļas. Komunisms jau kādu laiku ir beidzies.Tā kā, ja nav par ko rakstīt, tad rakstiet par vīķes kapa vietu…..

 15. Es gan pagājušā gaddā lasīju, ka ļoti zaudēja tie, kas izvēlējās tirgus cenu tarifu. tad kā tur īsti ir????

 16. Lasu un neticu savām acīm. Ietaupījumu 32 eiro gadā un arī 1 eiro mēnesī pasniedz tā, it kā ļāvuši man ietaupīt 300 eiro gadā. Pipec pipeckijs. Tiešām, par ko mūs uzskata. Kaut paši izputētu!

  • šitie stervas neputēs ! Atbildēt

   jo mazāk klientu – jo padārdzināsies…
   ja pavisam maz klientu – nevienam atļauju neprasot pakamps
   no nodokļos samaksātā(budžeta), jo dzelžus uzturēt un
   desmitiem tūkstošu algas vienlīdzīgākajiem atradīs garantēti.

Draugiem Facebook Twitter Google+