×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
15. decembris, 2015
Drukāt

Ar demogrāfijas programmu “Māras solis” cer līdzināties igauņiem (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Organizācijas "Nākotnes fonds" pārstāvji Ilmārs Mežs un Otto Ozols.

Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisija otrdien atbalstīja ideju strādāt pie programmas “Māras solis”, kas vērsta uz dzimstības veicināšanu, un ar ko klajā nākusi organizācijas “Nākotnes fonds”, cerot pārņemt labākos piemērus no Igaunijas, kurā starpība starp jaundzimušo skaitu un mirušajiem ir izdevies izlīdzināt.

“Kas slēpjas aiz “Māras soļa”? Nevis nokopēt no igauņiem, bet adaptēt labākos piemērus. Viņi ir izlīdzinājuši mirstības un dzimstības rādītāju. Mans priekšlikums ir ne tikai “Māras solis” kā skaistais stāsts sabiedrībai, bet vadīties no vadlīnijām, kas sevi pierādījušas Igaunijā,” deputātiem teica “Nākotnes fonda” pārstāvis Otto Ozols.

Deputāte Inguna Rībena (NA) gan norādīja, ka “mums ir pilnīgi atšķirīga mentalitāte”. Vienlaikus deputāti pajokoja, ka vienu soli jau spēris Igaunijas prezidents, atsaucoties uz ziņām par viņa draudzeni no Latvijas.

Programmai “Māras solis” jau izstrādāti divi iespējamie vizuālie risinājumi.

Apakškomisijas vadītājs Imants Parādnieks (NA) minēja vairākus uzstādījumus demogrāfijas jomā topošās valdības deklarācijai – bērna kopšanas pabalsta pieaugums līdz 236 eiro, lielāks ģimenes valsts pabalsts par otro un trešo bērnu, plaši bērna pieskatīšanas pakalpojumi, veselības brīvpusdienas līdz 9.klasei, izmaiņas pensiju sistēmā vecākiem, kas izaudzinājuši bērnus, ģimenes vērtību stiprināšanu sabiedrībā, trešā bērna politiku.

“Nākotnes fonda” vadītājs demogrāfs Ilmārs Mežs vērtēja, ka esošās valdības deklarācijā vairums no ierakstītajām iecerēm pat netika uzsāktas.

“Ir brīnišķīga valdības deklarācija, bet tajā jābūt punktam, ka ir apņemšanās to pildīt. Vairums ne tikai netika pildīti, bet bail teikt šo vārdu – netika domāts pildīt,” pauda Mežs.

Viņaprāt, īpaši jādomā par nabadzības mazināšanu ģimenēss, kurās bērnu audzina tikai viens no vecākiem, jāveic nodokļu izmaiņas, jo nākamgad lielākie ieguvēji būs cilvēki bez bērniem.

Komisijā izskanēja viedoklis, ka dzimstību nevarēs veicināt nekādi plāni, ja Latvijā nebūs labi apmaksāta darba. Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvis Pēteris Leiškalns uz to atbildēja, ka Latvijā ir ļoti augsti darbaspēka nodokļi. Un, neskatoties uz to, tie neietver veselības apdrošināšanu.

Jau ziņots, ka apakškomisijā otrdien notikā diskusija par sasniegto demogrāfijas jomā un uzdevumiem nākamajai valdībai.

No šā gada janvāra līdz septembrim reģistrēti 16 390 jaundzimušie, rāda Centrālās statistikas pārvaldes dati. Deviņos mēnešos ir reģistrēti 21 287 mirušie. Dabiskais pieaugums Latvijā saglabājas negatīvs jau no 1991.gada.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Paldies mūsu celmlaužiem: I. Mežam, O Ozolam un I.Parādniekam. Pārējie sevi vēl nav pierādījuši – jo nesaprot un neizprot situāciju valstī !!!!

 2. Ja visas Latvijas Meitenes un Sievietes 2018. gada novembrī laistu pasaulē mazuli, tā būtu labākā dāvana valstij 100 gadu jubilejā.

 3. trīs bērnu tētis Atbildēt

  Vacija ,Singapūra bagāta a kapēc tur nav bērnu?

 4. Valsts politika šobrīd krasi pasliktināja ģimeņu stāvokli. Vēl nāks sadārdzinājums par mitekli,bez sekām nepaliks benzīns. Pabalsti nepalīdzēs. jābūt ilglaicīgai nodokļu politikai ģimenēm ar bērniem ,vientuļajiem vecākiem, Ipaši strādājošajiem vecākiem ,jāļauj nopelnīt tik ,lai spētu izaudzināt. Neapliekamais minimums totāli jākoriģē un nekādi apgrūtinājumi vazāties pa iestādēm pierādot ,ka valsts jau gadu ir parādā ģimenei. Tikai lieli pabalsti apmierina turīgos un deģenerātus ,kuri tos notriec,nestrādā un pārtiek no soc.minimālajiem pabalstiem.Te nedomaju lauku privātsaimniecību cilvēkus ar naturālo saimniecību.

 5. lasītāja no Latgales Atbildēt

  Tieši tā – kad un kas domās par tām ģimenēm, kur bērnus audzina tikai 1 vecāks? Pēta, runā, ka tieši tur tā lielākā nabadzība, bet kad sāks ko darīt lietas labā? Kur lai Latgales laukos māte, kas audzina bērnu, atrod darbu? Nesakiet, ka nav izglītības, ir augstākā izglītība, bet nav darba vietu. Lai aizbrauktu uz pilsētu darbā, vajadzīga vai nu mašīna vai nauda, bet ja nav ne viena, ne otra? ja nav naudas, nevari pārcelties arī uz dzīvi pilsētā – kur tad dzīvosi???????/ Un kas palīdzēs? Tie ierēdņi, kas sēž sociālajos dienestos, NVA u.c.? Tie nē, jo viņiem tāpat labi, jo ir darbs!

Draugiem Facebook Twitter Google+