×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
11. septembris, 2014
Drukāt

Uzņēmējiem piedāvās eksporta pasi. Saruna ar LIAA direktoru Andri Ozolu

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Šis ir jau otrais eksporta izrāviens pēdējo piecu gadu laikā. Ja atceramies, eksports mums palīdzēja izrāpties no krīzes pirms pāris gadiem.  Tagad Krievijas sankciju negatīvo iespaidu atkal var mazināt tikai eksports. Par eksporta veicināšanu ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktoru Andri Ozolu sarunājas žurnālists Ivars Bušmanis.

– Jūsu vadītās aģentūras nosaukumā ir minētas tikai investīcijas un attīstība. Kur tad ir eksporta aģentūra? Vai jau nosaukumā nav vēsturiska kļūda?


A. Ozols: – LIAA tieši pirms 21 gada sāka kā Attīstības aģentūra, bet vēlāk, valstij palielinot uzsvaru uz ārvalstu investīciju piesaisti, tika pārdēvēta par Investīciju un attīstības aģentūru. No valsts puses visciešākais partneris uzņēmējiem ir LIAA. Taču ar eksporta veicināšanu mums nodarbojas vairāk darbinieku nekā ar investīcijām. No 220 cilvēkiem mazliet mazāk par pusi strādā ar ES struktūrfondu administrēšanu, otra lielākā grupa ir tie, kam darbs ir tirdzniecības veicināšana. Mums pārstāvniecības ir 14 valstīs.

Būs eksporta pase


– Vai tad no pārstāvniecībām var “izspiest” vēl vairāk eksporta?


– Valsts palīdzība eksportā ir plaša: tiek organizēti eksporta prasmju semināri uzsācējiem, dalība starptautiskās izstādēs, konsultācijas, sākot no cenu lapām tās valsts valodā līdz biznesa kultūrai un riskiem, kā arī sertifikācijas problēmām konkrētai preču grupai. Eksporta semināri ir samērā plaši apmeklēti, tiem vēlāk seko individuālas, precīzas eksporta konsultācijas.

– Tā ir pirmā klasīte, bez kuras pabeigšanas nelaižat klāt nākamajam eksportspējas līmenim?


– Netīšām trāpījāt kā naglai. Mēs plānojam jaunu zīmolu, kuru pieteiksim šogad vēlāk. Tajā tiešām būs vairākas klasītes. Līdzīgi kā uzņēmējiem ir sudraba, zelta vai platīna bankas maksājumu karte, tā mēs piedāvāsim eksporta pasi. Mēs iedibinām jaunu koncepciju, no kuras uzņēmēji, kas no valsts pieprasa aug­stākas klases pakalpojumus, tikai iegūs. Ieskaitot atbalstu visaugstākajā līmenī, piemēram, Latvijā ražotas preces lobēšanu ārzemēs, iesaistoties ministriem vai premjerministram.

– Vai tikai tas, kam būs platīna karte jeb platīna eksporta pase, drīkstēs piedalīties prezidenta vai premjera ārvalstu vizītēs?


– Ne gluži tā. Šādu diskriminējošu ierobežojumu nebūs. Būs papildu kvalitatīvs pakalpojums. Bet nevelciet no manis ārā to, kas vēl nav gatavs un nav aizstāvēts pie valsts augstākajām amatpersonām. Mēs to varētu paziņot vēlāk rudenī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+