×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
11. oktobris, 2016
Drukāt

Ar elektrību nosit lauku biznesu: Aplamie apgalvojumi un solītie risinājumi (63)

Foto - Agnese Gulbe/LETAFoto - Agnese Gulbe/LETA

Jūlijs Beļavnieks

Pēdējo divdesmit piecu gadu laikā, atkārtoti mainot (būtiski palielinot) elektroenerģijas tarifus, vienmēr zaudētājos palikuši lauksaimnieki, jo par viņu saražotajām pārtikas ražošanas izejvielām – graudiem, pienu, mājlopiem – saņemtā samaksa parasti neatbilst tirgus principiem.

Arī pēdējie “jauninājumi” – maksas pacelšana par pieslēgumu (strāvas lielumu) – būtiski palielina lauku saimniecību maksājumus par patērēto elektroenerģiju.

Analizējot konkrētas saimniecības datus, noskaidrojās, ka maksa par pieslēgumu divpadsmit ar ražošanu saistītos objektos ir pieaugusi no 267 eiro līdz 810 eiro mēnesī jeb vairāk nekā trīs reizes. Lopkopības fermās pieslēguma maksa palielinājusies vēl vairāk – 3,24 reizes. Attiecinot pieslēguma sadārdzinājumu uz samaksu par visu patērēto elektroenerģiju, noskaidrojās, ka mēneša laikā maksa par vienu kilovatu ir pieaugusi no 13,46 centiem līdz 15,18 centiem vai par 12,8%. Kopējais sadārdzinājums mēnesī – 445 eiro, gadā tas var pārsniegt 5000 eiro. Problēmas apspriešanas gaitā tiek solīti risinājumi attiecībā uz graudu kaltēm, kurās pieslēgtās jaudas aktīvi tiek izmantotas tikai pāris mēnešus gadā. Tiesa gan, konkrēti lēmumi šajā lietā vēl nav pieņemti.

Aplami ir “Sadales tīkla” vadītāju apgalvojumi, ka nekādu problēmu nav ar lopkopības fermām. Slaucamo govju fermās jaudas pieslēgums ir nepieciešams visas 365 dienas gadā, jo jādarbina slaukšanas un mēslu izvākšanas iekārtas, piena dzesētāji un citas elektroierīces. Atšķirībā no rūpniecības nozarēm, lopkopības fermu iekārtas nepārtraukti visas dienas garumā netiek darbinātas.

Piena lopkopībā jau trešo gadu par realizēto pienu saņemtā samaksa ir zemāka par tā ražošanas pašizmaksu. Jebkuri papildu maksājumi var ietekmēt saimniecību pastāvēšanu.

Ekonomikas ministrija patlaban virza priekšlikumus noteikt samazinātus obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumus energointensīvajiem uzņēmumiem, savukārt palielinot tos pārējiem elektrības lietotājiem. Tas nozīmē kārtējo maksājumu pieaugumu ne tikai mājsaimniecībām, bet arī salīdzinoši nelielajiem ražošanas uzņēmumiem, tātad arī lauksaimniekiem. Tāpēc vēl tālāka OIK maksājumu palielināšana ierindas patērētājiem nebūtu pieļaujama.

*Autors Jūlijs Beļavnieks ir Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētāja vietnieks

Pievienot komentāru

Komentāri (63)

 1. Latvijā uz vienu cilvēku (!) gadā patērē 3,6 tūkstošus kwst ,vidēji tātad 300 kwst mēnesī.Norvēgijā 23,5 tūkstošus (!) -1958 kwst mēnesī ! 6,5 x vairāk. Vai viņi 6,5 reizes bagātāki . Acīmredzot . Es ar savu šauro sapratni nespēju izdomāt kā gimenei ar 4 cilvēkiem mēnesī patērēt 7832 kwst ! Bet tādi tie dati ir. Un tie skaidrāk par visu atklāj mūsu deputātu un valdības absolūti nicīgi cīnisko attieksmi pret Latvijas cilvēku. Elektroenergijas pateriņš ir labklājības spogulis ,bet šeit dzen nabadzības purvā ,atsakot iespēju efektīgi modernizēties.

 2. Redzu šai problēmai ātru risinājumu.Mēs visu kas bija celts ..krievu.. laikā esam nojaukuši.izdemolējuši.jo neko no tā visa mums nevajagot.Tiesa ari ko vietā uzceltu arī duemžēl ieraudzīt nevaru.bet…par krievu naudu un no krievu laikiem mums ir palikušas celtās spēkstacijas.mīļie.jaucam tās nost un problēmas bav.sāksim dzīvot pie skaliem un lieta dārīta.tāpat uz izputēšany ejam…

 3. Latvija ir nolaista podā. Tikām vaļā no origarhiem, savu interešu bīdītājiem, izrādās, ka nonācām pie prastiem izadzējiem un neprofesionāļiem. Kaimiņš cik reizes norāda uz problēmām un visi tik par to paņirgājas. Tauta ir stulba un ies vēlēt tā pat nevis par problēmu kostatētājiem, bet par tiem, kuri iz nolaiduši podā valsti visādām Vienotībām,ZZS, un Ušakoviem.

 4. Pirms gadiem bija Lietussargu revolucija ,tagad bus Elekribas revolucija …citas izejas nav !

 5. OIK ir tāds kā nāve:neviens no tā izbēgt nevar!
  Valdība var mainīt jebkuru nodokli,jebkuru likumu,pat valstī aizliegt runāt latviski,bet mainīt OIK!!!!
  Kas tas ir patiesībā par nodokli?

 6. OIK vispār ir jāatceļ.Kāpēc mums ir jāmaksā kaut kāds mistisks OIK???

 7. Tam visam var meklēt tehnisku risinājumu, kad tik lielas jaudas pieslēgums nav vajadzīgs.

 8. Par ko brìnamies, te tak brìnumzeme ar visgudriem simts karaļiem !

 9. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Kaitniecībā vēl neviena amatpersona nav apsūdzeta!!!

  Vai nav laiks?

  Lasiet manu rakstu “Mosties, celies, strādā!”

 10. Viduslaikos biznesus dauzīja ar rungām un karātavām.
  Tagad tehniskāk – ar elektrību un gāzi…

 11. Kur problēma ministrijām pamācīties no mūsu kaimiņiem igauņiem? Kāpēc mūsu valstī nevarētu būt kaut puse no viņu prātīgās plānošanas un rezultātiem?…

  • Nebūs izdevīgi CITIEM ,jo nevaldīs nauda

   • puse no ierēdņiem – liekēžiem, ja pārņemsim igauņu darba metodes un likumus. Ierēdņi taču strādā pie koncepcijām, likumu labojumiem, saskaņošanas ar ES regulām, utt. Atņemsiet ierēdņiem mūža maizi.

 12. Ja grib ko mainīt, tad pašiem jābūt aktīviem, jāstājās partijās.

 13. Vispirms ceļ visa cenas un deputātiem algas. Pēc kāda laika aceras par maksātājie kuri sāk uz visu ekanomēt. Tad pielik kādu piecīti algai, ko ar nodokļiem atņem. Man, LV politiku, gribās saukt par – mandeļu operācija caur anuālo atveri!!!

 14. Kamēr mēs pa kaktiem kurnēsim,tikmēr valsts mūs laupīs.Tā tas ir ar visām reformām,nākamā būs gāzes tirgus reforma.

  • Tas jau notiek-ja Latvijā lielais gazes balons maksā 25 eiro tad blakus Lietuvā 14 eiro.un kā jums šķiet kur man pirkt izdevīgāk.Protams Lietuvā ,jo es pie reizes ieleju degvielu-arī lētak-un arī iepērkos lētāk.bet par elektrību-tas tak ir galīgā pakaļā.

   • par ko brīnamies ? Atbildēt

    LV 80.-90.gados pie siles saspruka vesels lērums izsalkušu “gaišo spēku”, kuri bija izmanīgāki par naivajiem pastalniekiem !

 15. Ļoti skumji un sāpīgi 🙁

 16. Man par 700 kwh jāmaksā 174 eur, 1kw maksā 25 centi!

 17. Vienkāŗši valsts regulērāji ir zagļi un naturāli valsts iznīcinātāji

 18. Kā, kā dārgāka elektrība palikusi……… Vai tad nedzirdējāt, ka Daugavā ūdens palicis divreiz dārgāks…..

 19. Latviešiem beidzot bůs pědějā stunda klāt….
  Bet kā Tu,valdiba,izdzįvosi, kad pelnįtājus bůsi nokāvusi??!

 20. Valsts elektrības politika jau sagrāva Liepājas Metalurgu, tāpat tiks sagrauta visa Latvijas ražošana un lauksaimniecība. Par vecajiem ļaudīm nemaz nerunājot, tie ir pilnīgā izmisumā. Te nu gan derētu attiecīgiem orgāniem pārbaudīt vai tā nav tīša kaitēšana mūsu valstij! Kas to dara?

 21. Ja kādam labi, tad tikai un vienīgi naudas drukātājiem un dalītājiem, kuri laipni aicina ņemt kredītus:
  ” Latvijas Banka ir sadrukājusi 3,8 miljardus eiro, bet šī nauda stāv komercbanku kontos un vienkārši gaida, kad beidzot valstī sāks saimniekot kārtīgi, neraustīs nodokļus, atbalstīs uzņēmējus, īstenos reformas, sakārtos arī veselības nozari, intervijā LTV “Rīta panorāmai” [28.10.2016.] sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs. ” lsm.lv

 22. Mūs visus cenšas izēst no pašu valsts.

  • Ja kādam labi, tad tikai un vienīgi naudas drukātājiem un dalītājiem, kuri laipni aicina ņemt kredītus:
   ” Latvijas Banka ir sadrukājusi 3,8 miljardus eiro, bet šī nauda stāv komercbanku kontos un vienkārši gaida, kad beidzot valstī sāks saimniekot kārtīgi, neraustīs nodokļus, atbalstīs uzņēmējus, īstenos reformas, sakārtos arī veselības nozari, intervijā LTV “Rīta panorāmai” [28.10.2016.] sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs. ” lsm.lv

 23. Dvēseļu inženieris Atbildēt

  Enerģētikas sastāvdaļa ir arī čakras, aura, cilvēka biolauks, garīgās vibrācijas un siltums, ko izstaro dzīva cilvēka ķermenis. Svarīgs pie enerģijas pārvades un transportēšanas ir kundalinī kanāls. Nozīmīgu lomu jaunrades un tehniskās rades procesos spēlē enerģijas sublimācija.
  Ceru, ka OIK tiks attiecināts arī uz šīm lietām. Jo kāds cilvēks enerģētiskās, jo valsts viņam vairāk maksā (enerģētisks cilvēks saražo vairāk enerģijas kā neenerģētiskais). Latvijas bagātība ir enerģētiski cilvēki!

 24. Papētiet (piemēram 1980-2015 posmu ) kā amerikāņi ar elektribas cenu regulēšanu regulē cilvēku labklājību. Un nu tā taktika ir pie mums ……

 25. KAS NOTIEK TE LV? KAPEC NAV NEVIENA ,KAS SO DRAUSMIGO SADALES TIKLA SOLI LIKVIDEETU.NEVIENS NESAKA ,KA NAV JAMAKSAA ,BET SITADAS SUMMAS…ES TAGAD AR BAILEM GAIDU MENESA BEIGAS ,IESLEGTS SILTUMS ,UZ MAZAKO LIESMINU GAAZES ,,KAADS BUS REEKINS ,TAS IT PRAATAM NEATVERAMI KAAPEC DZEN IZMISUMAA CILVEEKUS ,TIE KAS LATVIJAA PACELUSI SIS CENAS …RAKSTU UZ EIROPAS SAVIENIBAS KOMISIJU VESTULI …TAS VAIRS NAV NORMALI ,CITAS VALSTIS KAA VALSTIIS TE KAA LEIPUTRIJAA

  • Tāpēc, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, kuras uzdevums ir bloķēt šādus lēmumus, sēž globaļugas un visādas steinbukas, kuras “tirgus atvēršanu” un Latvijas uzsķēršanu globālo korporāciju peļņai pašas organizē. tā es to redzu.
   Risinājums? Es jau sen saku, ka no E.s. jastājas ārā un vispār nebij jāstājas iekšā. NATO japaliek.

 26. Humanitāro profesiju pārstāvji "rullē" enerģētikas lietās Atbildēt

  Hihi…tā notiek, ja Saeimā ievēl vēsturniekus, filologus, filozofus, aktierus, politologus, juristus, ekonomistus un citu profesiju pārstāvjus no plānā galdiņa urbēju kastas..un tā notiek, ja šādi “speciālisti” strādā t.s. “tehniskajās” ministrijās. Ne šie īsti saprot kas ir OIK, kas ir enerģija un enerģētika (mani uzjautrina mazzinošie, kuri lieto enerģētiskos (!!) ēdienus un dzer enerģētiskos (!!) dzērienus; vai vēdu speciālisti, kuri dod padomus cilvēka enerģētikas (!!) palielināšanai; šodien daži “gudrīši” atklās kaut kādu enerģētikas (!!!) parku, kur tiks parādīts kā parkā augošie koki ietekmē cilvēka enerģiju atkarībā no cilvēka horoskopa zīmes), kā ražo un pārvada elektrību, kā būvē un uztur elektropārvades līnijas, kas ir HESi, kas ir AESi, kas ir atjaunojamie dabas resursi, kā strādā saules baterijas, kolektori, vēja ģeneratori un cik maksā to izgatavošana, utilizācija, apkalpošana u.c. TEHNISKAS lietas, kas kopumā nepieciešamas rūpniecības un visas tautsaimniecības attīstībai.

 27. Ceru, ka tie asinssūcēji vienreiz aizrīsies! Sen jau laiks tautai iet pret šiem liekēžiem un monopolistiem ar dakšām!

 28. Jocīgi – ārzemēs elektrības cenas zemākas, bet algas lielākas!
  Jocīgi – ārzemēs elektrības pārvades līniju uzturēšana maksā mazāk nekā Latvijā. Ārzemēs cilvēki, kuri uztur elektrolīnijas – saņem daudz lielāku algu nekā Latvijas elektriķi.
  Ja nemaldos, tad pagājušo gadu “Latvenergo” nopelnīja un valsts budžetā iemaksāja ~100 miljonus eiro. Par šo naudu uz katras lauku mājas jumta var uzlikt 10m2 saules bateriju un padarīt Latviju par energoneatkarīgu valsti.

 29. Enerģiju jau neražo mums, bet mēs esam priekš tam lai maksātu par to saražoto. Vajag vai nevajag, bet maksā. Cik vēl ādu var noplēst latvietim ?

 30. OIK ir jāatceļ un politiskās prostitūtas jāsoda Atbildēt

  Kurš nelietis izdomāja OIK? Kāpēc un ar kādām tiesībām?
  OIK ir jāatceļ!! Kāpēc iedzīvotājiem jāuztur elektrības ražotāju biznesu? Ja bizness neiet, tad lai bankrotē! Nav normāli, ka iedzīvotājiem jāglābj bankrotējušās bankas un jānodrošina elektrības ražotājus ar regulāriem ienākumiem un neadekvāti lielu peļņu!

 31. No kādas elles izniruši šie elektrību cenu noteicēji? Kur skatās valdība? Kāpēc neaptur šos ārprātus?

 32. musu valsts politika ir cilveks ir problema nav cilveka nav problemu tiek darits viss lai aidzitu cilvekus promvisam cenas augsa bet algas necel ,ja nevari samaksat tulit atsledz liek maksat soda procentus un ko vel ne.

 33. Pieslēgum ajaudas uzturēšana maksā valstij brangu naudu lielu pārvades līniju uzturēšanā un izbūvē. Ārzemēs to ļoti labi saprot. Tieši tāpēc ārzemēs daudzi uzņēmēji ar lielāku elektroenerģijas patēriņu iegulda lokālā elektrības ražošanā – saules paneļos, vēja ģeneratoros, baterijās.

 34. ZZS ir nākuši pie varas,viss zemniekiem!

 35. Kā jūs vēl nesaprotat, tiek darīts viss, lai pēc iespējas ātrāk mūsu vēl zaļo un un ar mežiem bagāto Latviju atbrīvotu no pamatiedzīvotājiem. Vienīgā īpašuma aplikšana ar mistiskiem nodokļiem, elektrības rēķinu kāpums utt. Arī mūsu tiesu sistēma, ja dēļ pāris tūkstūšiem var atņemt simttūkstošus vērtu īpašumu un par kapeikām pārdot. Pēc kā tas viss izskatās??? Kam tas ir izdevīgi?

 36. jā, elektrības cenas ir dubutojušās, pie tā paša apjoma 8 govju slaukšana un piena dzesēšana no apmēram 35 eiro ir palielinājums gandrīz 70. atbrauc ‘baudītāji- viss esot kārtībā no viņu puses, lai meklējot iekšpusē vainu kāpēc dubultojas un tur atkal vajag elektriķi sertificētu, kuram jāmaksā nauda. kaut kas nav kārtībā, jo elektrību pat taupam cik iespējams,.

 37. Ar elektrības sadārdzinājumu valsts iedzinis cilvēkus izmisumā,jo tā jau daudzi nevarēja norēķināties, vai tad uzliekot lielos rēķinus,kurus nevar samaksāt valsts vinnē,protams ka nē.Cik tas viss ir nekaunīgi.

  • tas ir sava veida lobijs tam stulbajam kredītfirmām…,nevari samaksāt,aizņemies…Un lauku īpašumiem ar būtiski pacēlušās samaksas…,murgs…,uz ko mēs ejam…

 38. Ne jau tikai ražotāji izjūt palielinājumu ,bet arī vientuļie un vientuļie pensionāri .Visu laiku ieteica taupīt ,bet tagad lielāka samaksa tiem ,kuri tērē mazāk par 100 kv. Lielākā nekaunība kāda vien var būt !Lai daži varētu iedzīvoties pārējiem jāsamet viņiem miljoni !Nākošās vēlēšanas būs ļoti interesantas …

  • Arī man bija jāmaksā 26 eiro, bet tagad 49:( Nekādu mazāķu pieslēgumu nevaram pieslēgt). Šausmas! Cenas tikai aug, bet algas – nē:( Vairs nevaru jostu savilkt ciešāk. Kāpēc Latvenergo peld kā nieres taukos, bet vienkāršie mirstīgie ir izmisumā?

  • Uz nākošām vēlēšanām neceriet, vienalga kura grupa uzvarēs vēlēšanās, tieksmes un paņēmieni būs iepriekšējie. Likumi būs tādi, kas apmierina draugu biznesu, draugi būs tie, kas ziedos likumā paredzēto maksimālo summu, par ilglaicīgām saimniekošanas iespējām valstī domas nebūs.

   • Glābt var varbūt 1905. ?

    • Latvieš baur, būs jums to OIK tam Schkeel un Kalvisch kungiem maksāt, he, he!

     • Kaut kā Jūs visi aizmirstiet, ka pāri par 60% no maksājuma savāc krievu gāze caur visiem tik mīļo LE (neko neražojot) un citiem sīkākiem, kas vismaz to gāzi svilina. Labums gan ir tikai krieviem un mums mazāk valūtas, bet kad tiek kaut kas latviešiem un vēl arī mūsu darbinieki nopelna, tad gan jums žēl! Loģika ir?

     • ierobežoti gudrajam

      Tad paliec gudrāks un atdod saviem korišiem visu savu nopelnīto !
      Ko te citus ağitē uz muļķībām !

Draugiem Facebook Twitter Google+