×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
4. marts, 2015
Drukāt

Līdz 2023. gadam ikvienā mājsaimniecībā būs viedais elektroenerģijas skaitītājs (5)

Foto - LETAFoto - LETA

Vakar viena no ES lielākajiem elektroenerģijas sadales tīklu operatoriem AS “Sadales tīkls” pārstāvji stāstīja par viedo skaitītāju uzstādīšanas gaitu un šo skaitītāju priekšrocībām, kā arī taisnojās par aizvien neatrisinātajiem samezglojumiem ikmēneša elektroenerģijas rādījumu pieņemšanā.

Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore Dagnija Blumberga preses konferencē uzsvēra – viedā mērīšana ir pirmais solis uz energopārvaldību: enerģijas lietotājs analizē datus un saprot, kā mazināt enerģijas patēriņu.

Vien nelielai daļai

Latvijā patlaban ir uzstādīti vien aptuveni 
66 000 viedie skaitītāji, kas no 1,1 miljonu lielā elektroenerģijas skaitītāju parka veido vien 6% īpatsvaru. Salīdzinājumam – 28 ES valstīs, kā arī Šveicē un Norvēģijā viedie skaitītāji ir uzstādīti 24% klientu. Viedie skaitītāji, kas fiksē elektroenerģijas patēriņu pa stundām, tiešsaistē ziņo par elektroenerģijas rādījumiem un sniedz arī citas priekšrocības salīdzinājumā ar patlaban uzstādītajiem skaitītājiem. Atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai līdz 2020. gada beigām tiem ir jābūt uzstādītiem 80% klientu. Viedo skaitītāju uzstādīšanu patlaban īsteno 16 ES dalībvalstis, bet Itālija, Zviedrija, Somija un Malta šo darbu jau ir paveikušas.

“Viedos skaitītājus uzstādām kopš 2007. gada. Visvairāk tie ir uzstādīti juridiskajām personām, kas pavisam patērē 73% no kopējā elektroenerģijas daudzuma. Ar viedajiem skaitītājiem Latvijā patlaban uzskaita 60% no visas patērētās elektroenerģijas (pērn kopējais daudzums bija 6 421 milj. kWh). Šos skaitītājus vispirms uzstādām fiziskajām personām ar lielu elektroenerģijas patēriņu. Tie ļauj operatīvi un attālināti iegūt informāciju par elektroenerģijas patēriņu, ietaupa mums apkalpošanas izmaksas un sniedz informāciju par elektroapgādes traucējumiem,” teic a/s “Sadales tīkls” klientu direktors Ilvars Pētersons.

Gudrais dārgāks

Par skaitītāju uzstādīšanu maksā AS “Sadales tīkls”. Tiesa gan, beigās jau iznāk, ka klients, jo “Sadales tīkls” izdevumus iekļauj savā sadales tarifā. Viens viedais skaitītājs maksā 40 – 60 eiro, cenu ietekmē komplektā iekļautās palīgiekārtas, svarīgs ir arī skaitītāja modelis. Salīdzinājumam – veco, parasto skaitītāju cena ir 20 – 30 eiro.

“Elektroenerģijas pašpatēriņš abu skaitītāju veidiem ir aptuveni vienāds,” piebilst I. Pētersons. Viņš arī izskaidro, kāpēc radušies pārpratumi par it kā nepamatoti lielo viedo skaitītāju uzrādīto elektroenerģijas patēriņu. Iemesls bija elektrības piegādes līgumu pārslēgšana saistībā ar tirgus atvēršanu fiziskajām personām, tāpēc klienti, kas izmanto izlīdzināto maksājumu, maksāja gan par pārtērēto elektrības daudzumu, gan arī apmaksāja kārtējā mēneša rēķinu.

Priekšroka lielākajiem tērētājiem

AS “Sadales tīkls” viedo skaitītāju nomaiņas plāns paredz šajā gadā uzstādīt 100 000, nākamajos trīs gados pa 110 000 viedo skaitītāju, bet laika posmā no 2019. gada līdz 2013. gadam ik gadu pa 120 000 viedajiem skaitītājiem. Pērn ar viedajiem skaitītājiem nomainīti 50 000 parasto skaitītāju, samaksājot par kopējo pirkumu 3,5 miljonus eiro. Ne vienmēr gan parastos skaitītājus maina pret viedajiem, priekšrocības lielajiem elektroenerģijas patērētājiem. Viedo skaitītāju cena ik gadu krīt, tāpēc iepirkumus “Sadales tīkls” rīkojot ik pēc 1,5 gada.

Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore Dagnija Blumberga uzsver – viedo skaitītāju izmantošana noteikti ļaus sasniegt ES energoefektivitātes direktīvā noteikto Latvijas mērķi – līdz 2020. gadam ar energoefektivitātes pasākumiem ietaupīt 10 TWh lielu enerģijas ietaupījumu.

“Sadales tīkls” šā gada laikā ir iecerējis klientiem izveidot mobilo aplikāciju. Nākotnē iecerēts veikt datu apmaiņu starp viedajiem skaitītājiem un dispečervadības sistēmu, lai varētu iespējami ātri identificēt un novērst bojājumus tīklā, laikus informējot klientus un samazinot elektroapgādes pārtraukuma laiku.

Skaititaji_6

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Leontijs Romanovskis Atbildēt

    Arī viedos skaitītājus, Sadales Tīkla mahinatori falsificēs, vai aizvietos, uzliekot skaitītājus, ar mazāku impulsu skaitu uz 1 kw/st, Lūk, kā to dara tagad: Pa kluso, neinformējot lietotāju, nomaina skaitītāju, ar 600 diska apgriezieniem uz 1 kw/st uzliekot to vietā skaitītāju, ar 75 (septiņdesmit pieciem) diska apgriezieniem. Ar tādu manipulāciju izvelk no lietotāja kabatas, 8 (astoņas) reizes lielāku apmaksu, iegūstot atbilstošu naudas pieplūdi. Pielietos blēdības arī ar viediem skaitītājiem. Es, Sadales Tīklam, ar “apslapināto reputāciju” vairs neticu…

  2. Skaitītājs,kurš atkal griezīsies daudz ātrāk,lai čakarētu Tautu.

  3. Kas var sniegt atbildi uz ļoti vienkāršiem jautājumiemu – Kāpēc Latvijā ir jāuzstāda ārpus ES ražotie viedie skaitītāji? Latvenergo saka ka tie ir ražoti Moldovā. Precīzāk būtu jāsaka ka starptautiski neatzītajā Piednestras republikā. Vai atbalsts separatismam ir oficiālā LV nostāja?

  4. Tad nu gan ieguvums,vēl papildus elektrības rēķinam maksājam par skaisti izgaismoto ekrānu.Mēnesī tā vien ap 30 kilovatiem salecas.

Draugiem Facebook Twitter Google+