Ar interesi par kultūrvēsturi
 0

“”Latvijas Avīzi” abonēju jau sen – kopš tiem laikiem, kad tā vēl bija “Lauku Avīze”. To iecienījusi arī mana dzīvesbiedre Valentīna un dēls Vilnis, kurš ir uzņēmējs. Tajā galvenokārt manu uzmanību piesaista raksti par Latvijas vēsturi un interesantajiem dabas objektiem.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Tā kā mans tēvs Ernests bijis strēlnieks, sāku vākt materiālus par Latvijas armiju, tās simboliku. Sadarbojoties ar kolekcionāriem, apkopoju vērtīgu uzziņu materiālu, ko nolēmu uzticēt arī žurnālam “Mājas Viesis”. Tā pirms vairākiem gadiem no lasītāja kļuvu arī par ārštata autoru,” teic rīdzinieks Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Gunārs Kušķis, kam šonedēļ nosvinēta 80. dzimšanas diena. Lai gan jubilārs nav vairs tik steidzīgs kā agrāk, tomēr joprojām mundrs, runīgs, uzšķiļ kādu humora dzirksti un gandarīti atceras: “Tieši “Mājas Viesa” publikāciju iespaidā nopietnāk pievērsos ne vien Latvijas armijas, bet arī dažādu pieminekļu, piemiņas zīmju apzināšanai. Pēcāk manas savāktās ziņas publicēja gan žurnāls “Mājas Viesis”, gan “Latvijas Avīze”.”

Gunārs ir arī vairāku grāmatu autors, nesen izdots viņa darbs “Akmeņos kaltā Latvijas vēsture”, kurā apzināti dažādi pieminekļi, kulta akmeņi, robežstabi, piemiņas zīmes. Par paveikto Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis uz grāmatas aizmugurējā vāka raksta: “Viņš šīs likteņzīmes ne tikai apzinājis, krājis un nolicis priekšā laikabiedriem, bet to darījis ar ideālisma un misijas apziņu, liekot katrā akmenī ieraudzīt daļiņu no Latvijas pagājības. Viņa mērķis nav fiksācija, bet arī skaidrošana…”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar urdošo zinātkāri Gunārs palīdzējis veidot arī jaunāko Latvijas enciklopēdiju, kurā ir autors vairākiem šķirkļiem par Latvijas brīvības cīņu, Latvijas armijas un nacionālās pretošanās kustības vēsturi.

Dažkārt viņš pamanāms arī televīzijas raidījumā “Ielas garumā…”. Jauniešiem vadījis ekskursijas, stāstījis par Brīvības pieminekli, Brāļu kapiem. Bijis speciālists Rīgas Skolu muzejā.

 

“Jūtu gandarījumu, ja kādam varu pastāstīt par mazāk zināmiem kultūrvēstures faktiem. Man ir bagātīga bibliotēka, tēva sakrātās “Jaunākās Ziņas” un, protams, “Latvijas Avīzes” izgriezumi, kas sakārtoti pa tematiem. Ar īpašu interesi sekoju līdzi “Mājas Viesa” rakstiem par Latvijas pagātni un īpatnējiem dabas objektiem. Žurnāls ir tik interesants, ka to gribas pārlasīt vairākas reizes.”

 

Žurnālam “Mājas Viesis” Gunārs Kušķis raksta par lietu vēsturi, “Latvijas Avīzes” ielikumam “Nedēļa kabatā” – par izstādēm un māksliniekiem, jo labi pārzina šo jomu: Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā ieguvis metālapstrādes meistara diplomu, ilgus gadus strādājis Rīgas 7. pamatskolā par darbmācības, zīmēšanas un mākslas vēstures skolotāju. Viņam bijusi laime tikties ar izciliem mākslas lietpratējiem – akvarelistu Kārli Sūniņu, tēlnieku Mārtiņu Zauru, gleznotāju Jāni Brekti…

“Šķiet, daudz rakstām par glezniecību, grafiku. Manuprāt, piemirsta ir tēlniecība. Vajadzētu sabiedrībai pastāstīt arī par mūsdienu tēlniekiem, piemēram, Artu Dumpi, kura veidojusi daudzus nozīmīgus pieminekļus, izcilo medaļu, monētu un piemiņas zīmju meistaru Jāni Strupuli un citiem.”

Reklāma
Reklāma