Foto – LETA

Ar Irbenes radioteleskopa antenu novēro asteroīdu 0

Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas centra (VSRC) speciālisti, izmantojot Ventspils novada Irbenē esošo radioteleskopa antenu RT-32, piedalījušies unikālā starptautiskā pasākumā, novērojot asteroīdu 2012 DA14, kurš naktī uz 16.februāri pietuvojās Zemei tikai 27 000 kilometru attālumā, aģentūru LETA informēja Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautisko radioastronomijas centra” vadošais pētnieks Ivars Šmelds.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Šajā novērošanas programmā kā raidošā antena darbojās Ukrainas Nacionālās kosmosa aģentūras Nacionālās kosmisko aparātu vadības un izmēģinājumu centra Eipatorijas planētu lokators RT-70, bet kā uztverošās antenas – antena RT-32 Irbenē un Itālijas nacionālā Astrofizikas institūta Radioastronomijas institūta antena Medičinā, Itālijā.

Rezultātu pirmapstrāde notika VSRC un Krievijas Zinātniski pētnieciskajā radiofizikas institūtā nākamajās dienās pēc veiktajiem novērojumiem, un tie parādījuši, ka no asteroīda atstarotais signāls tiešām ir iegūts. Pašlaik novērojuma rezultāti tiek apstrādāti, izmantojot speciālas datu apstrādes metodes, jo no asteroīda atstarotais signāls ir diezgan vājš. Mērījumu rezultāti kopā ar citās observatorijās veiktajiem pētījumiem tiks izmantoti, lai precizētu asteroīda 2012 DA14 orbītu. Tomēr jau pašlaik ir noskaidrots, ka Zemes gravitācijas spēka ietekmē asteroīda orbīta ir stipri mainījusies un vismaz tuvākajā laikā tas tik tuvu Zemei vairs nepienāks, norādīja Šmelds.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veiktie novērojumi apliecina, ka Irbenes radioteleskopa antena RT-32 jau tagad spēj piedalīties augsta līmeņa zinātnes un visas pasaules sabiedrību interesējošos pētījumos, norādīja Šmelds. Pašlaik notiek vērienīgi šī radioteleskopa modernizēšanas darbi, un turpmāk tā ieguldījums zinātnē būs vēl lielāks.

Ņemot vērā, ka asteroīdi ir salīdzinoši mazi un pārāk tālu no Zemes, astronomi tiem seko ar optisko teleskopu palīdzību. Tikai retos gadījumos, kad asteroīds nonāk pietiekami tuvu Zemei, tiek lietota radiolokācijas metode, lai būtu iespējams precizēt ne tikai asteroīda koordinātes, bet arī tā ātrumu. Līdz ar to daudz precīzāk iespējams prognozēt tā tālāko kustību un iespējamo sadursmes risku ar Zemi, jo lielu debess ķermeņu tuvumā tā orbītas raksturlielums var būtiski mainīties.

Jau ziņots, ka neilgi pirms asteroīda palidošanas garām Zemei netālu no Čeļabinskas Krievijā nokrita, pēc speciālistu aplēsēm, divas reizes mazāks meteorīts nekā asteroīds 2012 DA14. Šmelds akcentēja, ka radītais gaisa triecienvilnis, meteorītam esot gaisā, var nodarīt lielus postījumus, īpaši, ja paralēli tam notiek meteorīta sadalīšanās un sprādziens, kā tas bija Čeļabinskas gadījumā. Tieši šādi iespējamie postījumi ir iemesls, kāpēc astronomi novēro Zemes tuvumā riņķojošos asteroīdus, norādīja Šmelds.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.