Laukos
Mežsaimniecība

Ar jaunu memorandu mēģinās mazināt briežu postījumus mežā 0


Briežu dzimtas dzīvnieku postījumi priežu jaunaudzē
Briežu dzimtas dzīvnieku postījumi priežu jaunaudzē
Foto- LVM

AS “Latvijas valsts meži” un citu mežsaimnieku un mednieku pārstāvošās organizācijas jaunā redakcijā parakstījušas memorandu “Par savstarpējo sadarbību medījamo dzīvnieku postījumu samazināšanā”, portāls laukos.lv uzzināja LVM. Tajā veikti vairāki būtiski grozījumi, tomēr pamatmērķis palicis nemainīgs – apvienot mednieku un mežsaimnieku intereses, lai varētu audzēt kvalitatīvu mežu un tajā būtu vairāk medījamo dzīvnieku.

Kā jauninājums ietverts mērķis, kas rosina mainīt meža apsaimniekošanas praksi, ieviešot paņēmienus, kas orientēti uz briežu dzimtas dzīvnieku postījumu samazināšanu.

“Viens no paņēmieniem ir barības bāzes saglabāšana dzīvniekiem – kopjot jaunaudzes, jāatstāj kārkli, pīlādži, ozoli, apses u.c., kas netraucē mērķa sugas augšanai. Nodrošinot papildu barības bāzi briežu dzimtas dzīvniekiem, mazāk tiek postīti mērķa koki. Šo principu var ievērot arī izlases cirtēs. Mērķa sugas retināšanu var sākt arī vēlāk − jo lielāka biezība jaunaudzē, jo procentuāli mazāks bojāto pieaugušu koku skaits,” stāsta LVM Meža infrastruktūras un medību vadītājs.Guntis Ščepaniks.

Jaunajā redakcijā izteikta mežsaimnieku interese: saglabāt vidējo nebojāto priežu apjomu jaunaudzēs vismaz 70% apmērā, tām sasniedzot 5-7 metru augstumu. Šāds mērķis dod iespēju mežsaimniekiem izaudzēt kvalitatīvus kokus līdz kailcirtes vecumam, kas nav dzīvnieku bojāti, līdz ar to tie ir pasargāti no mikroorganismu izraisītas koksnes iekrāsošanās, vēlāk – trupes.

Memorandā iekļauti arī mērķi, kas stiprina savstarpējo cieņu pret iesaistītajām pusēm. Pie tiem pieder mežsaimnieku pienākumi, piemēram, saglabāt medību infrastruktūru, veicot meža apsaimniekošanas darbus, savukārt mednieku pienākumi paredz to, ka medību infrastruktūru nedrīkst ierīkot vietās, kur tā var traucēt meža apsaimniekošanas vai meža aizsardzības darbus

Kā būtisks memoranda papildinājums tiek aktualizēta vadlīniju izstrāde briežu dzimtas dzīvnieku populācijas apsaimniekošanas organizēšanai un mežaudžu postījumu samazināšanai, uz kā pamata tiks iesniegti priekšlikumi izmaiņām normatīvos aktos.

“Šāda nepieciešamība radusies, jo esošajā sistēmā nepieciešami uzlabojumi, proti, nav pārliecības par pašreizējās dzīvnieku uzskaites un nomedīšanas apjoma noteikšanas metodes atbilstību mūsdienu prasībām,” uzsver Ščepaniks.

Jaunā memoranda redakcija paredz, ka visas iesaistītās puses reizi gadā tiekas un izvērtē tā izpildes gaitu, kā arī izskata jautājumus, kas saistīti ar pušu sadarbības turpmāku veicināšanu un pilnveidošanu.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Rīgas dzirnavniekam” pērn neliels apgrozījuma kritums
1 diena
LE
LETA
Laukos
Mājražotāju kooperatīviem plāno atļaut pretendēt uz ES un valsts atbalstu
1 diena
LE
LETA
Laukos
Rīgā novembra beigās notiks kaņepju nozares konference
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
7 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
9 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
4 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
8 stundas