×
Mobilā versija
+13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
6. aprīlis, 2016
Drukāt

Anda Līce: Jā, internets var būt gan mēslu, gan zelta bedre (14)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Daudzi šodien teic, ka viņi no rītiem nemaz negribot atvērt ziņu avotus divu iemeslu dēļ – vai nu viņiem tukšā dūšā piedāvā pasaules sliktās ziņas (cik vienā vai otrā debesu pusē noticis avāriju, dabas katastrofu un cik bojāgājušo), vai viņi uzzina kaut ko pilnīgi nebūtisku, piemēram, kā sabiedrībā zināmi cilvēki aizvadījuši brīvdienas. Nedz viens, nedz otrs nevar būt drošs pamats, sākot dienu laikā, kad pasaule atgādina ieplaisājušu trauku, kas pie jebkura neuzmanīga piesitiena var sašķīst gabalos. Kad analītiskumu aizstāj atkārtoti notikumu pārstāsti, nav iespējams ieraudzīt kopainu. Protams, rūpīgi meklējot dažādos avotos, to var iegūt, bet tas prasa laiku un kritisko domāšanu. Mums hroniski trūkst kā viena, tā otra. Daudz vienkāršāk ir pieslieties kādam viedoklim, aizslēpjoties aiz šobrīd stiprākā muguras. Ar to ir skaidrojams cilvēku uzvedības apbrīnojamais lunkanums un kažoka atkārtota apmešana uz otru pusi, tiklīdz mainās politiskie vēji. Jo sabiedrība mazāk izglītota, jo tā vieglāk iešūpojama.

Sākot dienu, ar rīta vingrošanu un kafiju vien ir par maz. Prāta un dvēseles atmodināšanai šodien ir pieejami dažādi garīgie vingrinājumi. Milzīga nozīme ir pašizglītībai, un te nu blakus grāmatām nenovērtējams izrādās internets. Viss gan ir atkarīgs no tā, ko kurš tajā meklē. Jā, internets var būt gan mēslu, gan zelta bedre. Sen zināma lieta – valoda ir durvis gan uz citu tautu kultūru, gan vēsturi. Pavisam nesen es sev kanālā “YouTube” atklāju unikālu personību – krievu dramaturgu un prozaiķi, cikla “Vēstures mīklas” veidotāju Edvardu Radzinski. Nekad agrāk nebiju dzirdējusi iztēli tik rosinošu vēstures notikumu izklāstu un sasaisti laikā un telpā. Pēc izglītības vēsturnieks, šis astoņdesmitgadīgais vīrs spēj viens piepildīt skatuvi un nepievilt skatītāju un klausītāju gaidas pēc atbildēm uz neskaitāmajiem “kāpēc”. Grozi kā gribi – Nerons atkārtojas Staļinā, Francijas revolūciju kopē Krievija, to, ko tā saucamie kristieši savā laikā darīja ar tautām un viņu kultūru jaunatklātajās zemēs, šodien ir uzsācis radikālais islāms. Tieši traģiskajos notikumos un personībās joprojām ir tik daudz pirmajā brīdī neizskaidrojamā, ka to uztveram kā kaut ko pārdabisku.

Cilvēces pagātne brīdina – vēsture vienmēr atkārtojas, kad pie varas nonāk indivīdi ar maniakālu tieksmi pēc varas un sabiedrība to laikus nepamana un neierobežo. Diemžēl tā visbiežāk nemaz nevēlas ierobežot, jo tieši šādi indivīdi īsteno arī pašā sabiedrībā snaudošās tieksmes. Jautājums ir nevis par kādiem tirāniem un oligarhiem tur augšā, bet par pašu sabiedrību – tātad par mani un tevi.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Lasīju Otto Ozola (pseidonīms) grāmatu Neērtās patiesības, kurā varu apjaust pārdesmit gados piemēslotās mēslu bedres reālos apjomus.

 2. ................... Atbildēt

  Vēl labāk runā Zubovs un Macih

 3. Edvards Radzinskis ir vienkaŗši fantastisks ! Viņa grāmatu monolasījumi, kurus redzēju dažos mazpazīstamos Krievijas kanālos ir satriecoši un liek pārdomāt par vēstures saikni ar mūsdienām un cilvēka negausīgo dabu

 4. dabā /visapkārt/ pastāv likumsakarības; diemžēl, cilvēks joprojām domā, ka viņš ir kas visu nosaka; arī sabiedrībā pastāv likumsakarības harmonijā ar apkārtni; pārkāpjot tās- notiek katastrofas

 5. Komentāru rakstītājiem un žurnālistiem pārsvarā dvēselei tuvāks liekas mēslu bedres variants.

 6. Inets, vismaz pagaidām, vienīgā puslīdz atklātā vieta
  noziedzīgo varnešu kritizēšanai.
  Troļļi gan piespamo ar provokācijām…

 7. Tā jau Anda ir, kā jūs rakstāt! Ne jau velti dažs labs raud pēc Kārlīša, kaut ja salīdzina Itāliju un Latviju posmā no 1934- 1939, laikam dižu atšķirību neatrast. Valsts atbalstīts kapitālisms ar privāto iniciatīvu, valsts ierēdņu protekcionismu un vērā ņemamu antisemītisku piedevu.

  • Neizdevās Itāliju aprīt – vaukšķi tagad uz Latviju “labdari” ??

  • vēršanos pret atsevišķiem semītu izcelsmes
   blēžiem PASNIEDZ kā ANTISEMĪTISMU !!!
   Tā tik ir nekaunība augstākā mērā !!!

   • Tautībai un rasei nav nekādas nozīmes. Ja tev ir kaut mazdrusciņ intelekta un veselā saprāta, tad vajadzētu to saprast!

    • Tikai grūti būs atrast vēsturē Atbildēt

     kādu citu valsti kā Padomju Savienība, kur šie blēži varēja darīt pilnīgi visu, kas ienāk prātā.

     • par to jau jāklusē: citādi piešūs “naida runu”… 🙂
      Kurš šo idiotisko vārdu salikumu izgudroja ?
      Šķiet, latvietis jau nē ?
      Darīt var, runāt – ne grēkam !

    • ak, aizķēra “semītu izcelsmes blēži” – neblēdies
     un simts gadu tevi neviens pat nepieminēs !
     Tik tiešām – otram kož, pats kliedz…

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. TV tematiskās pakas

Nacionālā apvienība šonedēļ koalīcijas padomē aicināja valdību veidojošās partijas “spert izlēmīgus soļus valsts informatīvās telpas aizsardzībā”, jo “absurda situācija, ka valstij piederošais uzņēmums “Lattelecom” ar plašu Kremļa televīzijas kanālu piedāvājumu savās paketēs faktiski darbojas pretēji Latvijas drošības interesēm.”

“Lattelecom” padomes priekšsēdētājs Gatis Kokins, televīzijā diskutējot par iespējām ierobežot Krievijas propagandas TV kanālus, sacīja: “Lielākā daļa mūsu klientu – apmēram trīs ceturtdaļas klientu – izsakās ļoti negatīvi par varbūtību, ka viņu TV pamatpakā varētu nebūt šo Krievijas kanālu. Līdz ar to tīri komerciāli tas būtu absolūti nepieļaujams lēmums.” Tiem klientiem, kas vaicā, kāpēc netiek dota iespēja izvēlēties tādas paketes, kurās nav Krievijas kanālu, “Lattelecom” parasti atbild, ka lētāk no biznesa viedokļa ir iekļaut Krievijas kanālus, bet, ja veidotu kanālu paketi bez tiem, tā patērētājiem izmaksātu ļoti dārgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+