×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
7. jūlijs, 2014
Drukāt

Latvijas 11. pļaušanas čempionātā triumfē Pļaviņu, Nītaures, Taurenes un Pāles komandas (5)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Sacensību atklāšanā Stukmaņu estrādē labu veiksmi dalībniekiem rīkotāju vārdā vēlēja Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja Gunta Žilde un Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Gatis Ābele. “Praktiskā Latvieša” galvenā redaktore Sandra Ruska apsolīja kādam no meistarīgākajiem dalībniekiem arī savu pārsteiguma balvu.

Vai nu tas Stukmaņu brašo sievu un meitu nopelns, kuras smēja: “Trīs dienas būrāmies, lai tik skaista diena izdotos!”, vai varbūt Skrīveru pagasta “Sūnu ciema zēnu” pļāvējs Jānis Upītis bija labi savu veco kadiķkoka barometru uzpasējis, lai tas beidzot rāda sauli bez mākoņiem, tak laiciņš bija izdevies tāds, par kuru ļaudis saka: “No rīta pļausim, vakarā krausim!”

Klintainieši Raimonds Baltiņš un Gunta Lazda bija atvēlējuši sacensībām savas pļavas, un lauciņu iemērītāji bija vairākas dienas strādājuši, lai sagatavotu “cīņu laukus” 160 dalībniekiem. Vīriem karaliskajā klasē (tajā pļauj ar izkapti, kuras asmens garums pārsniedz 90 centimetrus) bija jāpieveic 8 x 12 metri, sievām – 7 x 10 m liels lauciņš, bet A klasē (pļauj ar īsāku izkapti) attiecīgi 7 x 7 un 6 x 5 m liela platība.

Atklāšanā visus uzmundrināja tautas deju ansamblis “Vidupe” un Klintaines pagasta sieviešu vokālais ansamblis “Dzirnas”. Bet pļavā ziņģi gan par lielo Jāni un viņa izkapts strīķēšanu, gan to, ka jaukām meitenēm jāmīlē pļāvēji, gan citus meldiņus rāva vaļā ansamblis “Ābeļziedi”. Sacensību sagatavošanas posmā Klintaines pagasta pārvaldes vadītāja Ligita Arnīte bija paredzējusi itin visu, ieskaitot to, lai ikviens tiktu pie spēkus atjaunojoša avotūdens jeb “Stukmaņu dzidrā” malka un gardas uz ugunskura vārītas “Pļavasmātes” zupas bļodiņas.

Savu prasmi zāles pļaušanā rādīja gan deviņgadīgi bērni, gan seniori, no kuriem visvecākajai dalībniecei Broņislavai Aļehno jau 89 gadi. Tāpēc vienubrīd pār lauku skanēja vaicājošs sauciens “Ome! Kur mana mazā izkapts?”, bet citubrīd uzmundrinošs: “Vecomamm, sarauj, ātrāk, ātrāk!” Un tā varbūt arī mazdēla Riharda Zaķa līdzi jušana palīdzēja Lijai Tauriņai no Pāles pagasta iegūt otro vietu sava vecuma dāmu konkurencē. Kad pajautāju, vai Lija pulka trenējusies, viņa stāstīja, ka savā saimniecībā sienu govij un telei sapļauj pati ar izkapti.

Savukārt Jurģim Vološinam, kas piedalījās sacensībās pirmoreiz un startēja jauniešu klasē, esot aprūpējama trušu saime, tāpēc katru dienu jāgādā garaušiem zāle. Filmētāji no Latgales TV vēlējās zināt arī kaut ko par čempionāta vēsturi. Atgādināju, ka 2000. gadā Vācijas vēstniecība Latvijā vaicāja “Lauku Avīzei”, vai varētu kāds saorganizēt komandu no Latvijas, kura dotos togad uz 1. pasaules čempionātu zāles pļāvējiem ar izkaptīm Švarcvaldē. “Praktiskais Latvietis” veica aptauju, pieteicās pulka pļāvēju, un, lai uzzinātu, kuri tad ir labākie, vispirms bija jārīko vietējās sacensības. Toreiz tās ar Zemkopības ministrijas, Gulbenes novada lauksaimnieku konsultāciju dienesta un “LA” gādību notika Litenē, vēlākos gados citur – Nītaurē, Kalsnavā, Tilžā, Viļānos…

Pirmo čempionātu veiksminieki tagad jau izaudzinājuši jauno paaudzi – 
kā taureniete Maija Bārzdiņa, kam pļavā bija blakus meita Baiba un arī znots, un vēl līdzjutējos Maijas mazdēls divarpusgadnieks Jānis un ratiņos gadiņu jaunā Zane. Kalsnavietis Andris Kupčs, kurš arī savulaik vairākas reizes kāpis uz čempionāta goda pjedestāla, tagad piedalījās kā profesionāls sacensību tiesnesis.

Topošais čempions! – iešāvās prātā vai ikvienam, kurš vēroja nītaurieša Jevgeņija Kuprijanova startu karaliskajā klasē. Viņš un dvīņubrālis Aleksandrs esot trenējušies vairākos sporta veidos, un šis rūdījums redzams arī pļavā. Jevgeņijs pieveica lauciņu divās minūtēs un 39 sekundēs un, nopelnījis 20 soda sekundes par kvalitāti, ar divām minūtēm un 59 sekundēm arī kļuva par uzvarētāju vīriem karaliskajā klasē, brāli atstājot otrajā vietā.

Dāmu grupā no 19 līdz 49 gadiem abās klasēs nepārspēta bija Ieva Paidere, viņai divas “zelta” medaļas un vēl arī “Praktiskā Latvieša” redaktores īpašā balva – žurnāla abonements 12 mēnešiem.

Bet Latvijas goda konsula Čikāgā Roberta Blumberga gādātā pārsteiguma balva tika Mārtiņam Mironovam no “Pļaviņu pļāvējiem”.

Visi uzvarētāji saņēma medaļas, zemkopības ministra Jāņa Dūklava, Pļaviņu novada domes priekšsēdētājas Guntas Žildes un “PL” redaktores Sandras Ruskas parakstītus diplomus un arī dāvanu kartes.

Kur pļavās tiksimies nākamgad? Visticamāk, ka Vidzemē, jo viena no dalībnieku komandām solīja gādāt, lai skaistie latviskie svētki notiek viņu novadā. Par to noteikti ziņosim, tāpēc – lasiet “LA” un “Praktisko Latvieti” arī turpmāk!

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Kur ir rezultāti?

Draugiem Facebook Twitter Google+