Laukos
Dārzeņi un augļi

Ar kartupeļu uzglabāšanu šosezon varētu būt problēmas 0


Kartupeļi.
Kartupeļi.
Foto – LETA

Slapjās sezonas dēļ kartupeļu glabāšanas laikā šogad varētu būt lielāki ražas zudumi nekā pērn, atzina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis.

“Kartupeļu raža oktobrī nav bijusi tik laba. Šur tur būs arī nenovāktas platības, kas gan vairāk attiecas uz Latgali, taču arī citviet kāda daļa paliks nenovākta. Lietavu dēļ kartupeļi šogad tika vākti vēlāk un to novākšana turpinājās arī oktobrī. Līdz ar to kartupeļi lielākoties uzglabāsies slikti un būs lielāki zudumi nekā pagājušajā gadā,” teica Balodis.

Pēc Baloža teiktā, ir ļoti grūti prognozēt, cik liela daļa ražas šogad netiks novākta lietavu dēļ, jo situācija dažādās saimniecībās var atšķirties – kādai saimniecībai var būt novākts vairāk kartupeļu, citai mazāk. Iepriekš minēto faktoru dēļ kopējā kartupeļu raža šogad būs mazāka nekā pērn. Tajā pašā laikā saimniecībās, kur kartupeļi izauga un ražu veiksmīgi izdevās novākt, tā ir laba.

“Ražības ziņā šis gads ir labāks nekā iepriekšējais, bet kopējo ražas apmēru negatīvi ietekmēja vēlā ražas novākšana un tas, ka daļa platību noslīka plūdos. Tomēr kopumā kartupeļi šogad auga ļoti labi, ražas bija labas,” teica Balodis.

Patlaban kartupeļu ražu turpina novākt saimniecības, kur tā līdz galam vēl nav novākta, bet darbi joprojām ir iespējami.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem pērn kartupeļu stādījumu platības Latvijā samazinājās par 6,1% un to kopraža saruka par 1,2 %, bet kartupeļu vidējā ražība no viena hektāra pieauga par 5,2%.

LA.lv