×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
16. jūnijs, 2017
Drukāt

Ar ko aizbāzīs caurumus budžetā? (12)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Finanšu ministrijā izplānotā un maija sākumā valdības apstiprinātā nodokļu reforma paredz vairākus būtiskus grozījumus nodokļu politikā turpmākajiem četriem gadiem.

Vislielākās pārmaiņas skar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) (skat. tabulu), uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN). Pārmaiņu radīto iztrūkumu budžetā plāno kompensēt, paaugstinot akcīzes nodokli degvielai, tabakai, alkoholam, kā arī likmes atsevišķiem ienākumu veidiem.

Nodokļu reformu plānu politiķi jau paguvuši nokritizēt, norādot uz caurumu nākamā gada valsts budžetā aptuveni 460 miljonu eiro apmērā. Vienlaikus palielinātos budžeta deficīts, kas, reformu īstenojot, arī pēc FM aprēķiniem, nākamgad pieaugtu par 170 miljoniem.

Pēc kritiķu domām, šo iztrūkumu nekā nekompensēs plānotā akcīzes nodokļa paaugstināšana alkoholam, cigaretēm un degvielai. Savukārt FM skaidro, ka caurumu budžetā izdosies aizlāpīt ar vairākiem pasākumiem, tostarp ar ekonomisko izaugsmi, ēnu ekonomikas mazināšanu un citiem.

FM uzskata, ka nodokļu reformas kritizētāji ieguvuši šos aptuveni 460 miljonus, saskaitot kopā tikai izdevumus, ko radītu IIN likmes samazinājums, minimālās mēneša darba algas, IIN atvieglojumu par apgādājamiem paaugstināšana, kā arī diferencētā neapliekamā minimuma maksimālo apmēra palielinājums. Bet nav ņemti vērā kompensējošie pasākumi, kuri iztrūkumu nākamā gada budžetā pavisam nenovērš. Tomēr, pēc FM aprēķiniem, tas ir ievērojami mazāks – 2018. gadā 14,7 miljoni eiro.

Tiesa, vienlaikus FM norāda, ka nodokļu reformu ietekme uz budžetu varot tikt precizēta “atsevišķu nodokļu likumprojektu tehniskās izstrādes un virzības laikā”. Lielu neziņu iedzīvotājos joprojām rada nekustamā īpašuma nodoklis. Kaut arī Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, kas paredz līdz 2020. gadam iesaldēt nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, vienlaikus paredzētas vairākas atkāpes, kas var būtiski skart, piemēram, Baltijas jūras un Rīgas līča piekrastes iedzīvotājus, kuriem piederošās zemes kadastrālais novērtējums palielināsies par 20%, savukārt valsts īpaši aizsargājamās dabas teritorijās lauku zemes novērtējums pieaugs par 30%. Kā redzams arī FM aprēķinos, uz nekustamā īpašuma nodokļa rēķina nākamgad plānots papildus ieņemt septiņus miljonus eiro.

Valdošās koalīcijas sarunas par nodokļu reformu varētu beigties pēc divām nedēļām, vakar pēc koalīcijas sanāksmes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Vakar koalīcijas partneri panāca vienošanos par sociālo iemaksu pieaugumu, lai palielinātu veselības aprūpes finansējumu. Šī vienošanās ir pirmais etaps, bet pēc nedēļas Finanšu ministrija piedāvās visus materiālus un aprēķinus koalīcijai, tad paredzētas diskusijas, ziņo LETA. M. Kučinskis gan norādījis, ka negrib noteikt konkrētu termiņu, bet viņš būtu gribējis šo darbu paveikt “šodien un jau vakar”. Galvenie jautājumi vēl ir saistīti ar iespējamo iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes progresivitāti. Tāpat iespējamas izmaiņas sākotnējos priekšlikumos attiecībā uz akcīzes nodokli degvielai, dīzeļdegvielai, piebilda premjers.

tabs1

20170615205454_6630

6_lpp

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Ja jau esam ES, tad arī finansu jomā darām tāpat kā vecās ES dalībvalstis. Nodrošinām sev lielas algas un dāsnus sociālos pabalstus un pensijas nemitīgi audzējot ĀRĒJO PARĀDU, tas ir, DZĪVOJAM UZ PARĀDA. Un cilvēki prom nebrauks un visi būs apmierināti. Kāpēc Īrijā un Anglijā ir lielas algas un lieli sociālie pabalsti? Ne jau tāpēc, ka viņi tur baigi strādātu, bet gan tāpēc, ka Īrijai ārējais parāds ir ap 1400% no IKP, Anglijai 413%, Šveicei 402%, Nīderlandei 376%, Dānijai 310%, Zviedrijai 282%, Francijai 250% no IKP, utt. Latvijai tas ir tikai 40% no IKP un ES banka ir noteikusi, ka šis rādītājs nedrīkst pārsniegt 60% no IKP. Kāpēc? Kāpēc kopīgā Savienībā un eiro telpā vieniem ir vieni finansu principi, kamēr otriem pilnīgi citi? Uz parāda dzīvo, regulāri to palielinot un augstu dzīves līmeni sev nodrošina arī ASV un daudzas citas valstis. Grieķijas piemērs liecina, ka valsts jau bojā neiet, ja ir sasniegta šī parāda refinansēšanas kritiskā robeža. Bankas arī grib pelnīt un kaut ko norakstot, naudu tomēr dod atkal. Bet mūs mākslīgi tura kaut kādos iedomātos finansu rāmjos, ko paši neievēro!

 2. Kāpjam uz tā paša grābekļa! Atbildēt

  Atcerēsimies,ka 2006.gadā arī Tautas partija plaši izsludināja,bet laikus apdomājās un neieviesa-pakāpenisku iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu līdz 15%! Sekoja finanšu ministra Oskara Spurdziņa paziņojums,ka tas nav iespējams! Neaizmirsīsim:,”Ko nevar celt,to nevar nest!” Lai kā arī politiķiem negribētos samazināt sev ienākuma nodokli!

 3. Latvijai jāseko Grieķlijas piemēram Atbildēt

  Jāapvieno Finansu un Ekonomikas,Veselības un Labklājības ministrijas,jāatjauno progresīvais ienākuma nodoklis (ieviešot ienākuma nodokļa 19%,22% un 32% likmes) un slimokases!

 4. Caurumus budžetā vajadzētu aizbāzt ar progresīvo ienākuma nodokli un kapitāla pieauguma nodokli,kā visā pasaulē,bet aizbāzti tie tiks,paaugstinot sociālo un pievienotās vērtības nodokļus,akcīzes nodokli degvielai.

 5. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI

 6. Lai maksā kara noziedzniece un noziedzniece pret cilvēci- Krievija Atbildēt

  Kur dabūt naudu? – naudu beidzot jāpiedzen no krievijiešiem par to, ka tie 1940. un no 1945.-1991.gadam okupēja Latviju. Ja nebūtu okupācijas – Latvijas ekonomika 2017.gadā būtu Dānijas līmenī un mums nebūtu problēmu ar caurumu aizbāšanu budžetā, ar krievruņu diversantiem, ar tiem, kuri balsoja par krievu valodu kā otro valsts valodu, ar Krievijai kalpojošiem politikāņiem – Latvijas nodevējiem.

 7. Interesanti zināt, kāpēc ministri atļaujās sev paleilināt algas, ja ir problēmas ekonomikā??? Ierosinu samazināt ministru algas !!! Uzlikt lielāku akcīzes nodokli Oligarhu greznajām villām

 8. Cik ilgi vēl mūs slayks Atbildēt

  LV krīze ir klāt, nepagāja ne 10 gadi ;))), valstī ir ierēdņi daudz un katrs grib vairāk un vairāk, iepriekšējās krīzes identisks sākums, jo nav jau no kurienes ņemt, parastais lv dzīvojošais strādā, taču beigās vēl jāaizņemās, lai nomaksātu nodokļus, citādi ir cietumsods, kur valstij loģika, nav loģika, ir kļūda, kas pierāda, ka augstskolas diplomi ir pirkti, nav kompitence utt, pierādījās, ka ne jau augstskolas diploms ir zināšanas, jebkurš zemāka līmeņa iedzīvotājs ar savu dzīves pieredzi un sevi aizstāvot pret valsti, jo pēta likumus un to atbilstību vai neatbilstību konkrètā situācijā, – nodokļu piemērotību, datba tirgus u.c., ir gudrāks

 9. Par progresīvo nodokli joprojām nedomā neviens un laikam nedomās…. bet PVN palielinās par 30.0 , Alkoholam 10.4, taču AZARTSPĒĻU NODOKĻA LIKME TIKAI 8,3…. Jāsmejās, jo te jau notiek klaja naudas atmazgāšana.
  Kāpēc neviens nedomā par jaunu darba vietu veidošanu, bet nodokļu likmes aug!!!!!! GTikai ministri par atsēdēšanu kabinetos palielina sev algas…..

 10. ak šie exel tabulas limeņa speciālisti Atbildēt

  lattvijā tādi rēķini neder. valsts maza un naudas daudzums ir samērā konstants lielums. ja vienā vietā izdodas paņemt vairāk tad citā atiecigi iekasēs mazāk. pieaugums ir īslaicigs jo katram nodoklim ir savādāks iekasešanas laiks kā piemērs cer iekaset par socnodokli 73 miljonus papildus. nu gan jau ka iekasēs tos miljonus, bet ja iedzivotājiem atņem naudu uzreiz pie kases tad tani bridi ir pieaugums jā, bet viņi atieci neizteres to naudu veikalā un neienāks PVN, akcīzes utt nodokļi, kas tiek iekaseti vēlāk tā ka gada griezumā nekāda pieauguma nebūs

 11. Nezinu kā ar budžetu, bet ar pirkstu caureju neapturēsi!

Draugiem Facebook Twitter Google+