Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto-Stock.hxcng

Ar ko atšķiras virtuves izlietņu materiāli? 0

Mūsdienās virtuves izlietni vairs neievieto tradicionālajā skapītī. Parasti izmanto platas letes, kurās iemontē arī pārējo aprīkojumu. Tā ir izskatīgāk un praktiskāk, jo nepaliek spraugas, kur krāties netīrumiem. Vienlaidus virsmas izgatavo no koka, akmens, metāla un sintētiskiem materiāliem. Kā piemeklēt izlietni?

Reklāma
Reklāma

 

Virsmu daudzveidība

Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas

Jo īpašāka ir darba virsma, jo īpašākai jābūt izlietnei. Kāda ir kvalitatīva? Galvenie kritēriji ir tās dizains un gabarīti, kam jāatbilst letes izmēriem, santehniskā aprīkojuma izvietojumam un saimnieka iecerēm. Izlietne var būt apaļa vai kantaina, viendaļīga vai divdaļīga, ar notecēšanas konteineru vai bez tā. Visbiežāk – izgatavota no nerūsējoša metāla vai fragranīta masas.

Pērkot uz iepakojuma vienmēr jāapskata piktogramma ar norādi, kurā pusē paredzēts novietot bļodu. Ja tādas nav, izlietne ir abpusēja un bļodas novietojumu var mainīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāatcerās, ka integrētais ventilis ir ļoti higiēnisks un viegli kopjams, tomēr šādas izlietnes nevar savietot ar atkritumu smalcinātāju. Pērkot tērauda izlietnes, iespējams izvēlēties to montāžas veidu: ir plāni uzliekamas, līdzeni montējamas, ir aplocīta mala ar stiprinājumu, uzlocīta mala un pāri būvējamas. Ar aplocītu vai uzlocītu malu izlietnes līmenis nedaudz paceļas virs galda virsmas. Plānā uzliekamā (SlimTop) atlocītā mala gan paceļas tikai metāla slāņa biezumā. Tērauda maliņas ir nopulētas un strādājot praktiski nav jūtamas. Vēl labāk, ja letē ap izlietnes aili iefrēzē speciālu gropi, kurā šīs maliņas iegremdēt, veidojot pilnīgi līdzenu virsmu. Modernie kokapstrādes darbagaldi ļauj to paveikt ar lielu precizitāti, atstājot gar izlietnes malām tikai 0,5 mm spraugu, ko piepilda ar silikonu. Darba virsmas materiālu zem izlietnes malas spēcīgi nogruntē un apstrādā, lai neviens ūdens puteklītis nevarētu tur ielavīties. Vēl viens veids, kā izlietnes padarīt mazāk pamanāmas, ir montēt tās tieši zem letes virsmas. Šajā gadījumā jābūt ļoti kvalitatīvai izzāģētās ailes maliņas apstrādei.

 

Modernais fragranīts

Fragranīta izlietnes kļūst ļoti iecienītas. Šo moderno materiālu izgatavo no augstākās tīrības granīta daļiņām, kuras tonē ļoti augstā temperatūrā, piejaucot pigmentu. Sajaucot dažādi nokrāsotās daļiņas, iegūst dabīgajam granītam raksturīgo raibo izskatu. Pieejamas baltas, pelēkas, bēšas, oniksa, grafīta, Sahāras smilšu toņa un šokolādes krāsas izlietnes. Jaunums ir maigais magnolijas zieda tonis.

Lai formētu šādas izlietnes, granīta pamatmasu sajauc ar akrilu proporcijā 8:2.

Pilnīgi caurspīdīgais akrils nodrošina gan pietiekamu cietību, gan arī elastību, kas nav mazsvarīgi lietai, kura pastāvīgi saņem triecienus.

Sajaukto masu lej veidnē otrādi, ar labo pusi uz leju. Dažādi mehāniski iedarbojoties uz formu (šūpojot, vibrējot), ražošanas procesā smagākās un izturīgākās granīta daļiņas nosēžas izlietnes virspusē – tās darba daļā. Par virsmas cietību liecina fakts, ka tikai dimanta frēzei ar 10000 apgriezieniem minūtē ir pa spēkam apstrādāt tās izlietnes daļas, kas paredzētas saskarei ar darba virsmu. Tad masu karsē, lai akrila līme ātrāk sacietētu. Visu šo manipulāciju rezultātā iegūst izlietni, kas ir cietāka par metālu, iztur līdz 280 °C karstumu, tās virsma nemaina toni un nepieņem pārtikas produktu krāsvielas. Baktēriju apkarošanai noder fragranita izlietnes ar Sanitized pārklājumu. Noslēpums ir tāds, ka tām virspuse ir apstrādāta ar sudraba joniem, kas noārda baktēriju šūnu membrānu, neļaujot tām vairoties. Testi pierādījuši, ka uz šādas virsmas par 99 % samazinās baktēriju augšana. Fragranīta masas izlietnes gan pašlaik ražo tikai uzliekamas.

Reklāma
Reklāma

 

 

PADOMI

Prestiža zīmola, piemēram, šveiciešu “Franke” izlietne ir visai nopietns kapitālieguldījums, tāpēc tā arī pareizi jākopj. Nerūsējošā tērauda vai fragranīta virsma ir tik perfekta, ka pie tās nepieķeras pārtikas atliekas, tomēr pakāpeniski pielīp kaļķis, kas vairāk vai mazāk izšķīdis ūdenī, un veido abrazīvu kārtiņu – savdabīgu gruntējumu, pie kura tad aizķeras pārtikas daļiņas. Pietiek šo kaļķa kārtiņu noņemt, un izlietne kļūst daudz vieglāk kopjama. Vislabāk to paveikt ar speciālo līdzekli Franke Twister, kuru kopā ar švammīti tirgo 125 ml iepakojumā.

– Nopērkot vienu šo tīrītāju, kas, piemēram “K-Rautā” maksā ap Ls 3,60, kaļķa noņemšana ir garantēta apmēram divus gadus, rēķinot, ka dara reizi divās nedēļās. Ar šo līdzekli gan nav ieteicams tīrīt hromētos krānus, tiem pietiek ar vieglu etiķūdeni, – atgādina “Franke” pārdošanas pārstāvis Latvijā Normunds Dambis.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.