×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
21. septembris, 2014
Drukāt

Mūrītis nokvēpis. Ar ko balsināt?

Foto - LETAFoto - LETA

Vai parasto krītu vēl pārdod? Gribu nobalsināt siltuma mūrīti pēc lielās sodrēju tīrīšanas, lai atkal ir tīrs!
 Alma Pāvilostas novadā

Krīta pulveri ražo arī moderno krāsu laikmetā, to nopirkt nav problēma, turklāt cenas atkarībā no iepakojuma ir ļoti pievilcīgas. Piemēram, “Depo” veikalu tīklā 33 kg maisu piedāvā par 4,54 eiro, 5 kg – par 2,55 eiro. Materiāls ir dabisks, tātad ekoloģisks un der ne tikai augļu koku stumbru balsināšanai, bet arī griestu un sienu krāsošanai. Vienīgā problēma – šķīdums pašam jāiejauc, nākamreiz identisku pagatavot gandrīz nav iespējams, it sevišķi, ja tonēšanai izmanto pigmentus.

Šajās tā sauktajās līmes krāsās krīts un pigments ir iekults kādas līmvielas ūdens šķīdumā. Kad ūdens iztvaiko, līme suspensijas daļiņas sasaista un piesaista virsmai, izveidojot matētu plēvīti. Balsināšanai pietiek tikai ar krītu, un virsmas noturība pret smērēšanos atkarīga no pievienotās līmes daudzuma. Griestiem šī problēma, protams, nav tik aktuāla, un pirms remonta tos vieglāk nomazgāt, ja sastāvs bijis vājāks.

Zinātnieka Mārtiņa Kalniņa savulaik ļoti populārajā grāmatā “1000 derīgi padomi” (bibliogrāfisks retums, iznākusi 70. gados divos metienos) ir atrodama šāda klasiskās līmes krāsas recepte:

• galdnieka līme 200–250 g;

• krīts 3–4 kg;

• pigmenti 100–500 g;

• ūdens – līdz 10 l koptilpumam.

Variāciju amplitūda pieļauta tik liela, pirmām kārtām ņemot vērā krīta kvalitāti, proti, cik tas balts un smalki samalts, kā izdodas to izšķīdināt. Tagad pagatavot šādu krāsu ir visai apgrūtinoši, ja vien to neizvirza par īpašu izaicinājumu, un arī problemātiski, jo galdnieka jeb tā sauktā kaulu līme plašākā apritē sen vairs nav pieejama. Alternatīva – parastā PVA līme. Šo saistvielu izmanto arī krīta pastā – balsināšanai daudz parocīgākā, jau gatavā produktā, kuru pirms lietošanas nepieciešams tikai sajaukt ar siltu ūdeni proporcijā 1 : 1, un var ķerties pie sarenes vai rullīša (krāsojot ar pulverizatoru, proporcija ir 1 : 2).

Arī krīta pasta ir lēta, “Depo” veikalos viena litra spainītis maksā 1,31 eiro, trīslitru – 3,97 eiro. Vietējais ražotājs “Sabīne-E” iesaka: lai sajauktā krāsa nesmērētos, vajag tai pieliet vēl nedaudz PVA līmes, ņemot 120–130 g katriem diviem litriem. To turpat ”Depo” puslitra pudelē var nopirkt par 1,35 eiro. Iegādājoties krīta pastu, der pievērst uzmanību ražošanas datumam, jo sastāvam pievienots konservants. Lai izdodas nokrāsot jo baltu mūrīti!

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+