Foto – LETA

Ar ko jums saistās 9. maijs? 0

Dina Morozova, 
juriste:
 “Protams, saistās ar uzvaras svētkiem! Attieksme pret šo dienu ir ļoti pozitīva. Mana vecmāmiņa bija latviešu gvardes divīzijā, atbrīvoja Rīgu. Tie ir mani svētki, jo tad beidzās Otrais pasaules karš. Un iedomājoties, ka fašisms… tas būtu diezgan dramatiski.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
ASV izsludina ārkārtas stāvokli pirms Saules aptumsuma – paredz cilvēku masu bojāeju 12
Lasīt citas ziņas

Varbūt no šodienas skatpunkta tās šķiet kaut kādas spēlītes, bet, pēc vecvecāku stāstiem, tas bijis ļoti dramatiski. Vectēva ģimenē bija vienpadsmit vīrieši, taču no visiem no kara atgriezās tikai viens. Tas vien ir pierādījums, ka tā nav nekāda propaganda, bet ārkārtīgi personisks moments. Nevarētu teikt, ka es šo datumu kā atzīmēju, jo mani vecvecāki jau ir miruši, taču tā ir piemiņas un atceres diena. Zinu, ka 9. maijā ir arī Eiropas diena, taču šis notikums noteikti ir tikai otrajā plānā.”

 

Edmunds Grigorovičs, 
reklāmas speciālists:
 “Saistās ar to, ka padomju karaspēks beidzot saņēma parakstu zem līguma, ka Otrais pasaules karš rietumu frontē ir beidzies un cilvēki bija priecīgi. Šeit un šodien mēs, protams, uz to visu raugāmies arī citādi. Taču kopumā tie cilvēki, kuri paši un kuru tuvinieki piedalījās karā, to brīdi neaizmirsīs nekad. Manuprāt, tā ir muļķīga lieta – vazāt šīs vecās lietas, jo tas neļauj virzīties nekur tālāk. Notikumus var un vajag atcerēties, bet bezjēdzīgi ir kultivēt kaut kādu naidu, sadursmi. Zinu arī, ka 9. maijā ir Eiropas diena, bet, tā kā esmu dzimis padomju laikā, uzvaras dienas notikumi šķiet nozīmīgāki. Eiropas dienu, manuprāt, cenšas ieviest kaut kā mākslīgi – federācijas rašanās notika tur, tālienē, taču karā bijām iesaistīti arī mēs, latvieši, un tas mūs skar daudz tiešāk. Eiropā taču iestājāmies tikai tad, kad viss jau bija gatavs.”

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Diāna, 
ārste:
 “Tā kā esmu uzaugusi Padomju Savienībā, šis datums man saistās ar Lielā tēvijas kara beigām. Protams, zinu, ka šai dienā ir arī Eiropas diena. Un, pat neskatoties uz to, ka esmu piedalījusies Eiropas dienas svinībās gan Latvijā, gan Francijā, pirmais, kas iešaujas prātā, izdzirdot šo datumu, tik un tā ir uzvaras diena. Tas laikam tamdēļ, ka pirmkārt, nesam līdzi savas bērnības atmiņas un tikai pēc tam visas pārējās dzīves laikā uzkrātās. Tā ir psihodinamika.”

 

Ģirts Kronbergs, 
uzņēmēja palīgs:
 “Ar Eiropas dienu, protams. Pats piedalos dažādu šai dienā paredzētu aktivitāšu organizēšanā. Būs gan dažādi informatīvi, gan izklaidējoši pasākumi. Tradīcijas gan šai dienai vēl īsti nav izveidojušās, un nav arī īsti, kas tās uztur. Nevaram salīdzināt to ar kādu citu 60 gadu ilgušu tradīciju šajā pašā dienā, kam ar laiku tomēr būtu jāpaliek mazsvarīgākai par Eiropas dienu. Tie nav mūsu valsts svētki, tas ir atceres pasākums cilvēkiem, kuri piedalījušies karā, jo uzvarētāju karā nebija. Visi bija zaudētāji. Tāpēc domāju, ka uzvaras svētku svinēšana savā ziņā ir Latvijas neatkarības zaimošana. Mums būtu pakāpeniski jāpāriet pie mūsdienu stāvoklim atbilstošu svētku svinēšanas, drīzāk jāatrod viens datums, kad godinātu latviešu karavīrus, vienalga, kurā pusē viņi būtu cīnījušies.”

 

Ina Bačuļa, 
biznesa analītiķe:
 “Pirmkārt, šī diena man saistās ar sauli un siltumu. Protams, arī ar dažādiem skolas gados piedzīvotiem gājieniem. Tagad mums ir arī Eiropas diena. Man pašai nekādu īpašu paradumu vai tradīciju šajā datumā nav. Protams, apsveicu vecvecākus ar kara beigām – tā ir goda lieta. Ar sevi šos notikumus nepersonificēju, tas gluži vienkārši ir vēsturisks datums, kas maniem senčiem svarīgs. Viņi nav nedz kareivīgi, nedz agresīvi noskaņoti un neiet bļaustīties Uzvaras laukumā. Ja ir brīvdiena, dodamies ar ģimeni atpūsties, ja darba diena – neko sevišķu. Arī Eiropas dienu nekā īpaši nesvinam, bet varbūt ir vērts sākt to darīt.”

 

Fakti

* 1945. gada 8. maijā, Vācijai parakstot aktu par kapitulāciju, beidzās Otrais pasaules karš.

* Eiropā, tostarp Latvijā, 8. maijā atzīmē Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienu.

* 1950. gada 9. maijā pēc Francijas ārlietu ministra Robēra Šūmana aicinājuma sešas valstis – Beļģija, Francija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande un Vācija – apvienoja ogļu un tērauda ražotnes nolūkā nodrošināt mieru, uzlabot dzīves līmeni un ielikt pamatakmeni Eiropas federācijas izveidē. Sākot ar 1986. gadu, atceroties šo deklarāciju, ik gadu tiek svinēta Eiropas diena.

Reklāma
Reklāma

* Krievijā 9. maiju atzīmē kā Uzvaras dienu.