Kultūra
Mūzika

Ar komponista Viļņa Šmīdeberga jubilejai veltītu koncertu noslēgs orķestra “Rīga” 47. sezonu0

Foto: Dmitrijs Šuļžičs, F64

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā plkst. 19 Lielajā ģildē notiks koncerts “Ugunsskrējiens”, kas veltīts komponista Viļņa Šmīdberga jubilejai, informē orķestra pārstāve Baiba Tilhena.

Komponista Viļņa Šmīdberga (1944) darbi apliecina ne tikai sava laika eksperimentus mūzikā un formā, bet arī izteiktu patriotismu un Latvijas mīlestību, tāpēc koncertprogramma atbilstoši iederas arī Latvijas Republikas Neatkarības svinību tematikā, norāda Tilhena.

Skanēs Viļņa Šmīdberga oratorija “Ugunsskrējiens” jauktajam korim un orķestrim, ar Jāņa Petera un tautas dziesmu vārdiem, kas sacerēta un pirmatskaņota 1988. gadā.

Darbs komponēts trešās atmodas priekšnojautās, kad komponista pastiprinātas uzmanības lokā ienāk dzimtenes Latvijas tēma, latviešu tautas vēstures un likteņa ceļi.

Komponists norāda, ka iedvesmu skaņdarba sacerēšanā smēlies viņa ģimenes personiskajos pārdzīvojumos un raksturo to ar zīmīgiem vārdiem: “Šajā skaņdarbā apkopota visa mana mūža garumā gūtā radošā pieredze.” Simfonijas gaišajā postlūdijā kā aizlūgums par mirušajiem izskan katoļu lūgšana – korālis “Esi sveicināta, Marija”.

2019. gada 4. maijā gaidāms pirmatskaņojums jaunai oratorijas versijai, kuru pēdējā gada laikā radījis pats komponists.

Koncerta dalībnieku pulkā orķestris “Rīga”, Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris “Sōla”, Latvijas Universitātes jauktais koris “Juventus”, solists Oskars Petrauskis (saksofons) un diriģents Valdis Butāns. Ar šo koncertu orķestris “Rīga” noslēgs savu 47. koncertsezonu.

Ieeja koncertā ar bezmaksas ielūgumiem, kas saņemami no 29. aprīļa Kronvalda bulvārī 8, darba dienās no plkst. 12 līdz plkst. 14.

LA.lv