Sports
Citi sporta veidi

Ar kurzemnieces spītu. Latvijas vienīgā skvoša profesionāle 16


Inetai Mackevičai skvošā palīdzēja izsisties tenisā gūtās iemaņas.
Inetai Mackevičai skvošā palīdzēja izsisties tenisā gūtās iemaņas.
Foto no personīgā arhīva

Skvošs ir ļoti populārs fiziskās aktivitātes veids, bet Latvijai ir arī viena profesionāla spēlētāja – liepājniece Ineta Mackeviča, kura kopš šā gada sākuma dzīvo un trenējas Vācijā.

Apzinīga audzēkne

Bērnībā Ineta trenējās tenisā, bet vidusskolā radinieks uzaicināja pamēģināt skvošu. Aizgājusi, patika un – arī labi sanāca. “Ātri izpratu nianses. Līdzības nav pilnīgi nekādas, ja neskaita to, ka gan vienā, gan otrā veidā ir rakete un bumbiņa,” viņa saka.

Kopš janvāra Mackeviča dzīvo Vācijā, kur pārstāv bundeslīgas skvoša klubu no Pāderbornas. “Pabeidzu studijas Rīgas Tehniskajā universitātē un nolēmu, ka jāpamēģina, ko varu no sevis izspiest skvošā. Arī studiju gados trenējos pēc profesionālas programmas, dažas reizes gadā braucu uz Vāciju pie trenera, ar kuru iepazinos 2011. gadā, kad viņš Latvijā bija ieradies skvoša popularizēšanas nolūkos. Trenerim klubā ir liela autoritāte un uzaicināja mani pievienoties, te ir arī spēlētāji no Šveices, Polijas un citām valstīm.” Klubs nodrošina treniņu procesu, bet sadzīves apstākļi ir uz pašas pleciem. Adaptācijas process neesot bijis grūts, viņai patīk atrasties dažādās vidēs.

Ineta trenējas piecas sešas dienas nedēļā, un parasti dienā ir divi treniņi. Sezonas laikā mēnesī piedalās vismaz divos turnīros, tādējādi aptuveni pusi no laika pavada ceļojot. Viņa pusslodzi strādā Latvijas būvuzņēmumā “CFO”, izstrādājot projektu tāmes – viss, kas nepieciešams darbam, ir dators un interneta pieslēgums. Skvošā nopelnīt varot ranga pirmais piecdesmitnieks, Mackeviča šobrīd ir 90. vietā. “Mans mērķis ir gada laikā tikt pussimtā, bet par ilgtermiņa sapņiem skaļi neuzdrīkstos runāt. Iešu soli pa solim,” norāda sportiste, kura vairākkārt saņēmusi atzinību Liepājas sporta laureātā.

Pēc Starptautiskās skvoša federācijas datiem, pasaulē ar šo spēli aizraujas vairāk nekā 20 miljoni cilvēku 185 valstīs. Vīriešu un sieviešu pasaules rangā pirmajā simtniekā Ineta ir gandrīz vienīgā sportiste no Ziemeļeiropas un Austrumeiropas. “Agrāk braukāju uz sacensībām Zviedrijā, Somijā, Igaunijā, Krievijā un visus uzvarēju. Tur skvošs ir attīstītāks nekā Latvijā, kur nevienai spēlētājai neesmu zaudējusi gandrīz deviņus gadus. Man sanāca izsisties, bet sekotāju tik drīz nebūs. Kā man izdevās? Domāju, ka palīdzēja tenisā iegūtās iemaņas. Profesionālajā apritē nonācu, jo gribēju vēl kaut ko iemācīties, meklēju trenerus ārpus Latvijas. Palīdzēja kurzemnieces spīts – ja ko izdomāšu, tad izdarīšu. Reizēm kāds cits kluba biedrs neizdara visu, ko treneris liek, bet man tas nav pieņemams.”

Trakas idejas

Inetas augums ir 1,83 metri. “Skvoša sabiedrībā esmu gara. Vieglāk kustēties ir īsākām spēlētājām, bet katrs atrod savas priekšrocības un pie tām strādā. Uzskatu, ka augums ir mans trumpis, varu tālu aizsniegties. Mans spēles stils ir agresīvs, cenšos uzbrukt un audzēt tempu, lai gan pēc rakstura esmu mierīga.”

Augusta sākumā viņa uzvarēja pasaules reitinga turnīrā Rīgā. “Gribas ticēt, ka mans līmenis ir audzis, nevis sacensību līmenis krities,” nosaka Mackeviča. Pēc nedēļas Anglijas pilsētā Notingemā sāksies Eiropas čempionāts, kurā Ineta vēlas pirmo reizi iekļūt labāko astoņniekā. Pērn palika devītajā vietā. Viņa gan atzīst, ka tie nav sezonas galvenie mači, jo pamatā koncentrējas Profesionālās asociācijas tūrei, kas notiek visa gada garumā.

Skvoša sabiedrība cer, ka 2024. gadā varēs debitēt olimpiskajās spēlēs. Ja tas notiks, arī Ineta Mackeviča grib būt Parīzē: “Rīkotājvalsts var lemt, kuru sporta veidu iekļaut, un mēs priecājamies, ka spēles notiks Francijā, jo tur skvošs ir diezgan populārs. Tas palielina cerības.”

Jūlija beigās Ineta Mackeviča bija viena no septiņiem Latvijas sportistiem, kas piedalījās Pasaules spēlēs Polijā. “Man ļoti patika, viss bija noorganizēts augstā līmenī, citāda atmosfēra nekā parastās sacensībās. Rezultāti gan sāpīgi – pirmajā kārtā par iekļūšanu sešpadsmitniekā zaudēju piecos geimos, lai gan ceturtajā bija mačbumba. Lai uzreiz nebūtu viss beidzies, zaudētājiem notika vēl viens miniturnīrs, kurā ieguvu ceturto vietu, arī divreiz piekāpjoties ļoti sīvos mačos – pāris reizes roka notrīcēja. Tomēr braucu mājās ar pozitīvām emocijām, jo ieguvu pieredzi, kuras man pietrūkst visvairāk. Citi skvošu sāk spēlēt astoņu, desmit gadu vecumā, es sāku 16.”

Augstākās izglītības iegūšana paralēli skvošam esot bijis sarežģīts uzdevums. “Vajadzēja lielu krampi, lai pabeigtu universitāti. Sporta dēļ ņēmu akadēmisko gadu, bet ar ģimenes palīdzību saņēmos, piespieda mani dabūt papīru. Man diezgan tipiski ir atlikt visu uz vēlāku laiku,” viņa nosaka.

Inetas mierīgais raksturs mijas ar trakām idejām, reiz Dienvidāfrikā lēkusi no pasaulē augstākā gumijlēkšanas punkta. Tā augstums bija 216 metri, no vagoniņa Siguldā ir nieka 43 metri… “Kādreiz noteikti gribu izlēkt ar izpletni. Ko vēl? Baudīt dzīvi, būt laimīgai. Man izdodas!”

Vizītkarte. Ineta Mackeviča

* Dzimusi: 1992. gada 11. jūlijā

* Sports: skvošs

* Pasaules rangā: 90. vieta

* Sasniegumi: astoņkārtēja Latvijas čempione; 9. vieta Eiropas čempionātā (2016); uzvaras PSA Izaicinājuma turnīros Zviedrijā, Ukrainā, Itālijā, Beļģijā.

* Izglītība: Rīgas Tehniskā universitāte, bakalaura grāds un kvalifikācija būvinženierijā

* Dzīvo: Pāderbornā Vācijā, strādā Latvijas tāmēšanas birojā “CFO”

* Vaļasprieki: atpūta dabā, kino, piedzīvojumi augstumā un/vai ātrumā

LA.lv